Web Analytics

2021 iPad Pro Donanım Özellikleri

• Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
İki seri arasındaki en büyük fark ekran özellikleriydi. Bu kısmı uzun tutmamın ana nedeni de tam olarak buydu. 2021 iPad Pro incelemesi için geçelim donanım özelliklerine. Zaten donanım kısmında da anlatacağımız çok şey var.

Apple M1 İşlemcisi​

Apple yeni tabletinde resmen deneysel bir şey yaptı. Mac modellerinde kullandığı üst düzey işlemcisini kullandı. Bundan önce biz Apple’da genelde işte A12 işlemci, A12Z gibi seriler gördük. Bu kez direkt değişiklik yapıldı ve M1 özel işlemcisine geçildi.

Zaten bu da tabletin şu an için dünyanın en güçlü tabletlerinden biri haline getirdi. Belki de en güçlüsü yaptı. Bunu test sonuçları yayınlandığı zaman daha iyi göreceğiz.

Peki ne sunuyor Apple M1 işlemcisi? Neden biz bu işlemciyi bu kadar çok konuşma gereği duyduk?

Yeni işlemcide 4+4 yapısı hakim. ARM tabanlı işlemci toplam 8 çekirdek ama dağılım çok iyi yapılmış. Bir kısımda 4 çekirdek performans kümesi bir kısımda 4 çekirdek tasarruf kümesi söz konusu.

İşlemcide ayrıca 8 çekirdekli bir GPU bölümü de yer almakta. Tüm bunlara ek olarak bir de 16 çekirdekli bir Neural Engine yapay zeka işleme birimi var.

Tüm bunlar bir araya gelince Apple M1 işlemcisi vazgeçilmez bir işlemci halini alıyor. Zaten Intel’in bu işlemciye savaş açmasının nedeni de tam olarak buydu ama o ayrı bir konu olduğu için detaylara çok inemeyeceğiz.

Yeni işlemcinin tablet üzerindeki etkisinden de söz edelim. 8 çekirdekli işlemci %50 daha iyi bir performans elde edilmesini sağlıyor. Grafik kısmında da yine 8 çekirdekli GPU var. Bu kısımda da 8 çekirdekli GPU sayesinde %40 oranında daha iyi bir grafik performansına ulaşılması sağlanmış durumda.

Ne Sağlar?

• İşlem gücü çok hızlı
  • AR modelleri çok hızlı oluşturuluyor.
  • Oyun oynarken konsolların hızına yetişen bir oyun deneyimi sunuyor.
  • Çoklu görevlerde çok iyi sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Bazı rekorlar bekliyoruz. Test sonuçlarını görmek lazım.

2021 iPad Pro RAM Miktarı​

Beni en çok şaşırtan kısım da burası oldu. Apple M1 işlemcilerin ne kadar güçlü olduğunu zaten biliyorduk ama Apple’ın ilk defa bu kadar yüksek RAM kapasitesine yer verdiğini görüyorum. Bundan mı bilemiyorum ama bu kez RAM miktarları da açıklandı.

RAM miktarları için depolama alanı seçimine dikkat etmek gerekiyor. Depolama alanı seçimini 128 GB, 256 GB ya da 516 GB seçeneklerinden birinden yana yaparsanız o zaman 8 GB RAM miktarı elde etmiş oluyorsunuz.

Ama eğer 1 TB ya da 2 TB depolama alanını seçecek olursanız o zaman da 16 GB RAM elde etmiş oluyorsunuz. 2021 iPad Pro incelemesi içerisinde beni en çok etkileyen kısım dediğim gibi 16 GB RAM miktarı görmemiz oldu.

16 GB RAM, Apple’ın çok fazla sunmuş olduğu bir seçenek değil. Depolama alanında da ciddi bir artış söz konusu olduğunu zaten görüyorsunuz.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler