Web Analytics Made Easy - Statcounter
Citizen'in yeni akıllı saati, NASA'nın teknolojisini kullanıyor | Türkiye'nin Mobil Forumu!

Citizen'in yeni akıllı saati, NASA'nın teknolojisini kullanıyor

LORD01

Moderatör
Katılım
2 Mar 2023
Mesajlar
1,157
Aldığı Beğeni
0
Yaş
35
Konum
Adana
Cihaz
Samsung

Citizen'in yeni akıllı saati, NASA'nın teknolojisini kullanıyor​

Citizen, CES 2023 fuarında tanıttığı yeni akıllı saatlerinde yorgunluk ve uyanıklık düzeylerini değerlendirmek için NASA Ames Araştırma Merkezi’nde yapılan araştırmalara dayalı oluşturulmuş araçlar kullandığını söylüyor.Citizen CZ akıllı saat özellikleri​

Citizen CZ Smart watch, akıllı saat üreticilerinin uyku ve stres gibi faktörlerin kişinin fiziksel sağlığını nasıl etkilediğini keşfetmeye çalıştığının en son örneği. Giyilebilir cihazlar için bir sonraki adımın yalnızca sağlık ölçümlerini takip etmek olmadığını, bu sayıların gerçekte ne anlama geldiğine dair öneri ve ek bağlam sağlamak olduğunun da bir işareti. Saatin ana özelliği, kişinin ne kadar enerjik olduğunu göstermesi ve sonrasında puanlaması. Citizen, testin NASA’nın astronotların uyanıklığını belirlemek için kullandığı psikomotor teyakkuz testine dayandığını söylüyor. Uyanıklık takibi testleri kısa ve Citizen’e göre günlük alınabiliyor.
Citizen, yeni akıllı saat modelinin kişinin kronotipini, yani sabah mı gece mi daha enerjik olduğunu anlayabildiğini iddia ediyor. Saat, kişinin kronotipini belirlemek adına 7-10 gün boyunca uyku verilerini ve uyanıklık puanlarını işlemek için IBM’in Watson Studio teknolojisini kullanıyor. Saat, bu bilgileri kalp atış hızı, uyku düzeni ve aktivite gibi diğer verilerle birleştirerek kişinin alışkanlıklarını öğreniyor ve yorgunluk, bitkinlik hâlini nasıl atacağı konusunda önerilerde bulunuyor. Citizen’in power fixes adını verdiği bu tavsiyeler de NASA araştırması kullanılarak tasarlanmış.
Google Wear OS üzerinde çalışan, hem iPhone hem de Android telefonlarla eşleşebilen saat, jiroskop, ivmeölçer, barometre, altimetre, kan oksijen takibi gibi çoğu akıllı saatte bulunan sensörlere sahip. Mikrofon ve hoparlör gibi standart akıllı saat özelliklerine ve Spotify, YouTube Müzik, Amazon Alexa, Strava gibi uygulamaları çalıştırma yeteneğine sahip.

Citizen CZ Smart saat fiyatı​

Citizen, gündelik ve spor olmak üzere iki farklı model sunuyor. Gündelik kullanıma daha uygun modelin fiyatı 350 dolardan başlarken, spor modeli 375 dolardan başlıyor. Saatler, Mart ayında Amerika’da satışa sunulacak.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Temanı özelleştir

Tema fonksiyonları
Gece/Gündüz modunu seç

Gece/Gündüz modunu seç, ortam şartlarına göre forumu özelleştir.

Boxed görünüm

Boxed görünüm ile forumu sınırlarını kısıtlayarak içeriği daha dar bir kutu içinde kullana bilirsiniz.

Temanı tarzına göre genişlet/daralt

Forumu ekran boyutuna yada tarzına uygun olarak geniş/dar kullan.

Sidebar alanı kapat/aç tarzını belirle

Sidebar alanındaki kalabalıktan kurtulmak için sidebar aç/kapat.

Yapışkan sidebar ile işlerini kolaylaştır

Yapışkan sidebar ile siz ne kadar aşağı inerseniz inin her zaman elinizin altında.