Huawei Mate 30

  • Türkiye'nin en kaliteli ve en büyük mobil aygıt destek forum sitesi "MobilForum.Net'e" Hoşgeldiniz.
    Burada mobil aygıtlar ve GSM operatörleri hakkında her tür bilgiye ulaşabilir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Mobil Forum

Moderatör
Katılım
15 Ara 2022
Mesajlar
1,006
Aldığı Beğeni
0
Konum
tunceli
Cihaz
iPhone
Huawei Mate 30; Huawei tarafından Huawei Mate serisinin bir parçası olarak ve Huawei Mate 20'nin halefi olarak üretilmiş, Android tabanlı phablet serisidir. 19 Eylül 2019'da Münih, Almanya'da tanıtılan Mate 30 serisinde; Mate 30 (5G), Mate 30 Pro (5G), Mate 30 RS Porsche Design modelleri bulunur. Cihazın ardılı Huawei Mate 40 ve Huawei Mate 50 modelleridir.

Huawei'nin yeni cihazlar için Google mobil hizmetleri bulunan Google sertifikalı Android işletim sistemini lisanslamasını engelleyen ABD yaptırımlarından dolayı Mate 30'un uluslararası modelleri (Google Çin'de faaliyet göstermediği için Çin'de satılan diğer telefonlar gibi) Huawei'nin sağladığı yazılımlar ve uygulama mağazası bulunan, Android 10 tabanlı bir işletim sistemi ile çalışır.

Özellikler​

Tasarım​

Mate 30 ve Mate 30 Pro'da; alüminyum çerçeve ve cam arka panel bulunan, yapay deri seçenekleriyle beraber siyah, uzay grisi, kozmik lacivert ve zümrüt yeşili renk seçenekleri bulunan benzer bir tasarım bulunur. Her iki cihazın da ekranında çentik bulunur; Mate 30 Pro'nun, yüz tanıma sisteminde kullanılan kızıl ötesi sensörler içeren çentiği daha büyüktür. Mate 30'da ön kamera için bulunan kesik; Huawei P20 ve P20 Pro'dakine benzerdir ve ToF sensörü sığması için Mate 20'dekinden daha büyüktür. Mate 30 ve Mate 30 Pro'daki kamera kurulumu, Mate 20 ve Mate 20 Pro'daki karemsi tasarım yerine oval şekildedir ve flaş; soldan uzanmaktadır ve kamera kurulumundan ayrıdır. Mate 30 Pro'nun ekranında 88 derece eğimli kenarlar bulunur; fiziksel ses düğmelerinin yerini sanal kontroller almıştır. Rastgele dokunmaları engellemek için cihaza kenar algılama ve avuç yok sayma özellikleri eklenmiştir. Mate 30 Pro'da ahize bulunmaz, bunun yerine P30 Pro'da olduğu gibi elektromanyetik yükseltme hoparlörü bulunur

Donanım​

Her iki modelde de; Cortex-A76 ve Cortex-A55 çekirdekleri bulunan sekiz çekirdekli işlemci, Mali G76-MP16 grafik işlemci ve bir çift yapay zeka hızlandırıcı bulunan Kirin 990 çipi bulunur. Kirin 990'ın 6 çekirdeği, 5G ve Porsche Design modellerinde daha yüksek çekirdek hızına sahiptir. Mate 30, 128 GB depolama ve 6 veya 8 GB RAM ile alınabilirken Mate 30 Pro, 128 veya 256 GB depolama ve 8 GB RAM ile alınabilmektedir. Her iki cihazda da, SIM kart yuvası olarak da kullanılabilen ve Huawei'nin kendi formatı olan Nano Memory hafıza kartlarını 256 GB'a kadar destekleyen hibrit kart yuvası bulunur. Mate 30 Pro, toza ve suya dayanıklılık için IP68 sertifikasına sahipken Mate 30, toza ve sıçramalara dayanıklılık için IP53 sertifikasına sahiptir. Her iki cihazın ekranı da OLED ekrandır. Mate 30'da 6.62 inç (168 mm), 19.5:9 ekran oranı ve 1080p (1080x2340) çözünürlüğü bulunan ekran bulunurken Mate 30 Pro'da 6.53 inç (166 mm), 18.5:9 ekran oranı ve 1080p+ (1176x2400) çözünürlüğü bulunan kavisli ekran bulunur. Ayrıca Mate 30 Pro'nun ekranı, Huawei'nin M-Pen kalemini ve ekran üstünden ekrana temas edilmeden yapılan hareketleri destekler. Mate 30'da 4200 mAh batarya bulunurken Mate 30 Pro'da 4500 mAh batarya bulunur, her iki cihaz da 40W kablolu şarjı ve 27W kablosuz şarjı destekler. Her iki cihaz da Qi indüktif şarjı destekler ve kendi bataryalarını kullanarak Qi uyumlu diğer cihazları şarj edebilir. Her iki cihazda da USB-C girişi bulunur ancak sadece Mate 30'da kulaklık girişi bulunur. Ayrıca her iki cihazda da ekran altı optik parmak izi okuyucu bulunur.

Kamera​


Arka kamerası

Mate 30'da; 24 MP ön kamerayla beraber 40 MP ana kamera, 3x optik yakınlaştırma özelliği bulunan 8 MP telefoto kamerası ve 16 MP geniş açılı kamera olmak üzere 3 tane arka kamera bulunur. Mate 30 Pro'da; 40 MP ana kamera, 8 MP telefoto kamerası, 40 MP geniş açılı kamera ve 3 boyutlu ToF kamerası olmak üzere 4 tane arka kamera bulunur. Mate 30'un kamera tasarımı, Mate 30 Pro ile aynıdır ancak Mate 30'da ToF kamerası yerine lazerli oto-odaklama bulunur. Her iki cihazın da ön kamera kurulumunda 3 boyutlu ToF kamerası bulunur ancak Mate 30 Pro'da, Mate 30'daki 24 MP sensör yerine daha yüksek çözünürlüklü 32 MP sensör bulunur. Her iki cihazın da telefoto kamerasında optik görüntü sabitleme (OIS) bulunur ancak Mate 30'un aksine Mate 30 Pro'nun ana kamerasında da optik görüntü sabitleme bulunur. Mate 30 Pro'nun geniş açılı kamerasının çözünürlüğü, P30 Pro'ya kıyasla daha yüksekken Mate 30 Pro; P30 Pro'daki 5x optik yakınlaştırma, 10x hibrit yakınlaştırma ve 50x dijital yakınlaştırmaya kıyasla sadece 3x optik yakınlaştırma, 5x hibrit yakınlaştırma ve 30x dijital yakınlaştırma yapabilir. P30 Pro'daki kamera modları, Mate 30 Pro'ya taşınmıştır. Gece modu geliştirilmiştir. Mate 30 Pro, 4K HDR+ hızlandırılmış video çekimi ve 720p'de 7680 fps (saniyedeki kare sayısı) ağır çekim video çekimi yapabilir.[ Mate 30, selefi gibi Leica optikleri kullanır.

Yazılım​

Mate 30 ve Mate 30, Android 10 kaynak kodundan temel alan EMUI 10 ile satılmaktadır. ABD'nin Huawei'ye olan yaptırımlarından dolayı Mate 30'un uluslararası modellerinde, sertifikalı Android cihazlara yüklenen (ve Google Play markalı yazılım içeren) özel yazılım seti Google Mobile Services (Google Mobil Hizmetleri) yüklü değildir ve desteklenmez ve Huawei'nin; cihazlarını Android tesciili markasıyla pazarlamasına izin verilmemektedir.

Huawei; bu yazılım setinin yerine, (Google'ın Çin'de faaliyet göstermemesinden dolayı Huawei'nin cihazlarının Çin modellerinde bulunan) Huawei AppGallery uygulama mağazasının da aralarında bulunduğu kendi platformlarının kullanılmasını teşvik etmektedir. Huawei, yazılım geliştirilmesini ve AppGallery'nin büyümesini teşvik etmek için 1 milyar dolar yatırım yapacağını belirtmiştir. Android işletim sistemini kullanan diğer cihazlar gibi bu cihaza da üçüncü parti uygulamalar, APK dosyaları aracılığıyla yüklenebilir ancak Google servisleriyle ilişkili bu şekilde yüklenmiş uygulamalar için tam uyumluluk garantisi verilmemektedir.

Bir Huawei yöneticisi, şirketin Mate 30 için önyükleyici kilidinin açılmasına izin vermeyi planladığını belirtmiştir; bu durum, Google uygulamalarını destekleyen özel işletim sistemi yazılımları geliştirilmesini teşvik edebilirdi. Ancak sonradan şirket, böyle bir şey yapmak için planları olmadığını belirtmiştir.

Eylül 2019'un sonlarında; Google mobil hizmetleri uygulamalarının Mate 30'a yüklenebilmesini sağlayan, LZPlay adında bir araç ortaya çıkmıştır. Bu uygulamanın, Huawei'nin mobil hizmet yönetiminde belirtilmemiş izinleri kullandığı fark edildi. 1 Ekim 2019'da, bu mekanizmaları açığa çıkartan bir makalenin yayınlanmasından sonra uygulamanın internet sitesi birden çevrimdışı oldu ve LZPlay'i kullanan cihazlar Google'in SafetyNet doğrulama testlerini geçememeye başladı.

Huawei, cihaza Celia ve video arama hizmeti MeeTime gibi yeni birinci parti uygulamalar ve çeşitli kullanıcı arayüzü değişiklikleri ekleyen EMUI 10.1 güncellemesini Haziran 2020'de duyurmuştur.

Model çeşitleri​

Mate 30 RS Porsche Design​

Mate 30 RS Porsche Design, Mate 30 Pro'nun özel bir modelidir; cihazın arka panelinin iki ton siyah ile siyah ve kırmızı yarış şeridi renk seçenekleri bulunan cam/deri tasarımı bulunur, cihazda 512 GB depolama ve 12 GB RAM bulunur.

Mate 30E Pro​

huawei-mate-30-z.jpg

Mate 30E Pro, Mate 30 Pro'nun Çin'e özel bir modelidir. Cihaz EMUI 11 ile çalışır; cihaz, Kirin 990 5G'ye kıyasla daha az grafik işlemci çekirdeği bulunan Kirin 990E 5G çipinden güç alır ve cihazın 512 GB depolama alanı bulunan modeli bulunmaz.[

İncelemeler​

Engadget, Mate 30 Pro'yu "şaşırtıcı fotoğraf ve video çekimi özellikleri bulunan ancak zayıf, olmayan uygulama seçenekleriyle başarısız hale gelen bir cihaz" olarak tanımlarkenDigital Trends; Mate 30 Pro için "satın alamadığınız en iyi akıllı telefon" kararına varmıştır. Wired UK'den cihaza 10 üzerinden 5 puan veren Andrew Williams, cihaza daha eleştirel yaklaşmıştır. Williams; cihazda Google uygulamaları olmamasını, cihazdaki dokunmatik ses kontrolünü ve cihazın ekranındaki vinyetleşmeyi eleştirirken cihazın kameralarını, şarj ömrünü ve tasarımını övmüştür.[

Huawei Mate 30 Pro, DxOMark'tan genel puan olarak 121 puan almıştır; böylelikle Samsung Galaxy Note10+ 5G'den daha yüksek puan almıştır. Cihaz, fotoğraf puanı olarak 131 puan, video puanı olarak 100 puan ve selfie puanı olarak 93 puan almıştır
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst