Web Analytics

iPhone 11 Isınma Sorunu ve Çözümü

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
iPhone 11 ve 11 Pro aşırı ısınma sorunu, son dönemde forumlarda ve destek sayfalarında kullanıcıların en çok şikayet ettiği konular arasında yer almaya başladı. Telefonun aşırı ısınması ve performans düşmesine neden olan sorun için bazı çözüm önerileri de yok değil.

iPhone 11 ve 11 Pro neden aşırı ısınıyor?​

iPhone’un aşırı ısınmasının birden çok nedeni olabilir. En sık karşılaşılan neden, aşırı kullanıma ya da kalın bir kılıf kullanımına bağlı olan ısınma olarak gösterilebilir. Bu durumda yapacağınız işlemler oldukça basit. Fakat sorununuz yazılımsal ya da donanımsal bir arızadan kaynaklanıyorsa, bu durumda iş biraz daha değişiklik gösterecektir. Bu detayı verdikten sonra gelelim çözüm önerileri kısmına.


Sıcak Ortam Koşullarını Değiştirme​

Apple’ın akıllı telefonlarını kullanırken belli bir sıcaklık aralığında kullanım önerilir. Apple 0 derece ile 35 derece arasında sıcaklıklarda iPhone akıllı telefonlarını kullanmanızı öneriyor. Fakat diyelim ki bulunduğunuz bölgede sıcaklık 40 derece kadar çıkıyor. Bu durumda yapacağınız en iyi işlem, telefonu belli aralıklarla kullanmak olacaktır. Bu gibi durumlarda sürekli kullanım yerine cihazınızı periyodik olarak dinlendirerek kullanmanız, aşırı ısınmanın da önüne geçecektir.

Sahte Şarj Cihazlarına Veda Edin​

iPhone 11 ısınma sorununa neden olan etkenlerden en sık karşılaşılanı sahte şarj cihazları geliyor. Piyasada onlarca taklit şarj cihazı bulunuyor. Her ne kadar Apple bu konuda katı kurallar koyuyor olsa da kimi zaman fiyat kimi zamanda uygunluk durumuna göre yan üretim şarj cihazları tercih edilebiliyor.

İşte ısınma sorununun en büyük nedenlerinden birisi de bu şarj cihazlarını kullanmak olarak gösterilebilir. Orijinal olmayan şarj cihazlarının kullanımı durumunda, cihazınız doğru bir şekilde şarj edilmediği için aşırı ısınma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi bir durumda cihazınızı hemen şarjdan çekin.

Bluetooth ve Wi-Fi Ağını Kapatmak​

Bluetooth ve Wi-Fi gibi bağlantıları kullanmak, zaman içerisinde cihazınızın ısınmasına neden olabilir. Uzun süreli olarak kablosuz bağlantıların kullanılmasına bağlı olarak ısınma durumunda, belli bir süre telefonunuzu dinlendirmeniz yeterli olacaktır. iPhone 11 ısınma sorununu bu şekilde çözmeyi deneyebilirsiniz.

iPhone 11 Konum Hizmetlerini Devre Dışı Bırakma​

Arka planda çalışan uygulamalar ve sistem servislerinin konum özelliğini kullandığını görmüşsünüzdür. Arka planda konum servislerinin kullanılması, hem çok fazla pil tüketimine neden olur hem de cihazınızın aşırı derecede ısınması sorununa neden olur. Böyle bir durumda en azından belli bir süreliğine konum servislerini kapatmayı deneyebilirsiniz.

Konum servislerini kapatmak için “Ayarlar>Gizlilik>Konum Servisleri” kısmına gelin ve özelliği kapalı konuma alın.

iPhone’da Düşük Pil Moduna Geçme​

İlk etapta düşük pil moduna geçmek mantıksız gelebilir. Fakat düşük pil moduna geçmeniz durumunda indirmeler gibi güç tüketimi yapan işlevler durdurulacaktır. Bu durumda aşırı güç tüketimi yapılmadığı için telefonun aşırı derecede ısınmasının önüne geçilecek. Yapacağınız işlem ise oldukça basit. “Ayarlar > Pil > Düşük Güç Modu” yolunu izlemeniz yeterli olacak.

Tüm Arka Plan Uygulamaları Kapatmak​

Telefonun arka planında çalışmaya devam eden uygulamalar çoğu zaman telefonun aşırı ısınmasına ve yavaşlamasına neden olur. Böyle bir durumla karşı kaşıya kalmamak adına tüm arka plan uygulamalarını kapatmaya zorlayabilirsiniz. Bunun için ekranın altından yukarı doğru kaydırma yapın ve tüm uygulama kartlarını yukarı doğru sürükleyin. iPhone 11 ısınma sorunu çözülmediyse diğer adımları deneyin.

iOS Güncellemelerini Yapmak​

Yazılım kısmında bir sorun olduğunda ya da iOS sürümünde aşırı ısınmaya neden olacak bir hata ortaya çıktığı zaman Apple bunu takip ediyor ve güncellemelerle bu sorunları düzeltiyor. Bu nedenle güncellemeler varsa mutlaka en son sürüm güncellemesini yükleyin.

Apple Destek Ekibiyle İletişime Geçmek​

Yaşadığınız sorun devam ediyorsa ve hala iPhone 11 ve 11 Pro aşırı ısınma hatası ile karşı karşıyaysanız, bu durumda Apple destek ekibiyle iletişime geçin. Sorununuz donanımsal bir arızadan ya da pilden kaynaklı olabilir. En iyi çözüm Apple destek ekibinden bilgi almak olacaktır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst