Web Analytics

iPhone 12 Alınır mı?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
iPhone 12 alınır mı sorusuna cevap vermeye çalışacağımız bir konu ile karşınızdayız. Apple geçtiğimiz aylarda iPhone 13 modellerini satışa sundu. Hatta aynı gün içinde iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerini satıştan kaldırdı. Yani şimdilerde isteseniz dahi Apple Türkiye’den iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max alamıyorsunuz. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modelleri iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerine o kadar çok benziyordu ki Apple bu kararı aldı. Yani Apple Türkiye’den alış veriş yapmayı düşünüyorsanız iPhone 13 modellerinin dışında iPhone 12 veya iPhone 12 Mini satın alabiliyorsunuz. Bu yazıyı 2022 yılında iPhone 12 alınır mı yazısı olarak yazdık. Ancak aslında bu sorunun içinde şu sorular var:

  • 2022 yılında iPhone 12 Mini alınır mı?
  • 2022 yılında iPhone 12 alınır mı?
  • 2022 yılında iPhone 12 Pro alınır mı?
  • 2022 yılında iPhone 12 Pro Max alınır mı?

iPhone 12 serisi fiyatları​

Konuda ilerlemeden önce fiyatlardan bahsedelim. Satın alımlarda dikkate alınacak en önemli konu sanırım şu gelen zamlardan sonra fiyatlar. 6 Aralık 2021 itibarıyla zamlı iPhone 12 serisi fiyatları şu şekilde:

iPhone 12 Mini: 13.000 TL’den başlıyor. 64 GB modellerin fiyatı bu. 128 GB; 13.600 TL. 256 GB modeli ise 14.800 TL.


iPhone 12: 14.000 TL’den başlıyor. 64 GB modellerin fiyatı bu. 128 GB; 14.600 TL. 256 GB modeli ise 15.800 TL.

2022 yılında iPhone 12 Alınır mı?​

Soru cevap şeklinde ilerlemeye çalışacağım. İlk sorumuz tabii ki bu yeni seri alınır mı sorusu olacak. Birkaç seridir şuna çok alıştık. Telefonlar tanıtılıyor ama ne tasarım kısmında ne de kamera kısmında çok büyük değişiklikler olmuyor. Değişiklikler daha sınırlı kalıyor hatta tasarım hiç değişmiyordu. Peki yeni modelde ne oldu?

Tasarım Değişimi

İşte iPhone 12 bu monotonluğa son veren seri oldu. Önce telefonların tasarımı değişti. Tamam ön yüz ve arka yüz aynı ama, kasa farklı. Daha düz ve bir tık daha ince bir kasa ile düz çerçeveler çok daha şık bir görüntü sunuyor ve alışılmışın dışına çıkılmasını sağlıyor. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz bu sizin kararınız ama bana göre tasarım karar verme konusunda +1 puan olarak haneye yazılıyor.

Teknik Değerlendirelim

İkinci kısım teknik olarak telefonların nasıl değiştiği. Dedik ya eski serilerde teknik değişim çok fazla olsa da kullanıcı bunu pek fark etmiyordu. Yani değişim çok işe yaramıyor gibi gözüküyordu. iPhone 12 bu konuda da fark yaratıyor.

5 nm üretim sürecinden geçen A14 Bionic işlemci, daha yüksek RAM miktarı ve daha yetenekli ekranlar. Bu kez farkı hissedecek şekilde bir değişime adım atılmış durumda. Özellikle işlemcinin kamera üzerinde etkisini net olarak görüyorsunuz.

Bunu ancak kullandığınız zaman anlayacaksınız ama gerçek anlamda performans farkı var. Daha iyisi olabilirdi ve RAM miktarı biraz daha artırılabilirdi ama şu haliyle bile telefonlar tam bir performans serisi olmuş diyebiliriz. Benim için bu kısımda ana donanım çatısı altında toplayabileceğimiz kısım ve +1 puan da buradan alınıyor.

Kamera için Ne Diyoruz?

Geçelim bir sonraki kısma yani kameralara. iPhone 12 alınır mı derken herkesin aklının köşesinde bir soru işareti var. Kameralar değişti mi? Artık telefon daha iyi çekim kalitesi sunuyor mu? Bunu anlamamız için en iyi yol incelemelere bakmak ve Apple değerlendirmelerini okumak. Sizin için hazırladığımız detaylı incelemeye bakarak daha rahat karar verebilirsiniz ama ben bir özet geçeceğim.

iPhone XS ile iPhone 11 arasında kamera konusunda çok tatmin edici bir fark yoktu. Evet fark vardı ama tatmin edici bir seviyede değildi. iPhone 12 serisi öyle değil. Telefonda öyle 5 kamera yok. Yine 2 kamera var ama bazı yetenekler eklenmiş ki bunlar kesin bir çizgi ile ayrılıyor.

%27 oranında iyileştirilmiş olan gece çekim özelliği, geliştirilmiş ekstra geniş açılı kamera özelliği, Dolby Vision formatında kayıt imkanı, selfie kamerasında geliştirilmiş gece modu, Portre modlarında güncelleme, yeni işlemci ile görüntü işleme konusunda çok daha iyi bir seri ve daha fazlası.

Kameralar artık daha yetenekli ve iPhone 11 modeline göre fark edilecek düzeyde daha iyi. Bana soracak olursanız ben kamera kısmına da +1 veriyorum ve diğer özelliklere geçiyorum.

Depolama Alanı Bildiğiniz Gibi

iPhone 12 konusunda karar verirken dikkat edeceğiniz bir başka nokta depolama alanı. Telefonda depolama alanına önem veriyorsanız, bu seride sizin için değişen bir şey olmayacak.

Yine 64 GB, 128 GB ve 256 GB depolama seçenekleri var. Arttırılabilir olan hafıza yine yok. Depolama alanı sizin için önemli ise o zaman burada telefona bir -1 verelim ve devam edelim.

Pil Durumuna Ne Diyoruz?

Bir sonraki kısım telefonun pil kapasitesi. Pro modelini ayrı tutacağım. Pro modelinde pil kapasitesi düşüyor. Aslında iPhone 12 modelinde de pil kapasitesi düşüyor ve bu iPhone 12 alınır mı sorusunun cevabını olumsuz yönde etkiliyor. Telefonda 2800 mAh civarlarında netlik kazanmayan bir batarya kapasitesi var.

Apple batarya süresi için iyi konuşuyor ama artık bu kapasitelerin artması gerekiyor. Biraz daha batarya kapasitesi yükseltilse ve telefonun biraz daha uzun süre dayanması sağlansa bu kötü bir adım olmaz. Şimdilik batarya kapasitesi çok tatmin edici değil.

Pil testlerinden sonra bu kapasite ile nasıl bir performans sunulduğunu göreceğiz ama şimdilik memnun değiliz. Bunun için pil kısmında da -1 vereceğim. Ama dediğim gibi bu sadece kağıt üzerinde ezbere verilmiş olan bir seçim olacak. Ayrıca MagSafe teknolojisini ve hızlandırılmış olan kablosuz şarj teknolojisini hesaba katmıyorum.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst