Web Analytics

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max Tüm Özellikleri

 • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Merakla beklediğimiz iPhone serisi sonunda tanıtıldı. Telefonların tanıtımı sonrasında yeni özellikler için ilk paylaşımları yapmıştık. Serinin en güçlü akıllı telefon modelleri ise yine iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max modelleri oldu.

Pro serisinin özellikleri noktasında yine Apple’ın göz doldurduğunu gördük. Genel tasarımda değişiklikler olmasa da akıllı telefonun yeni teknik özellikleri iddialı.

Bu yazımızda da tüm seri için merak edilen bilgileri ele alacağız. Nasıl bir akıllı telefon bizi karşılayacak bunu anlatmaya çalışacağız.

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max Tasarımı​

Tasarım açısından hem söylenecek çok fazla şey var hem de söylenecek bir şey yok. Evet kafanız karıştı eminim. Burada söylenecek çok şey var derken telefonun tasarımının gerçekten başarılı olduğunu vurgulamak istiyorum.

Şahsi olarak sevdiğim bir tasarım. Söyleyecek hiçbir şey yok derken de telefonun iPhone 12 serisi ile çok benzer bir tasarımla geldiğini vurgulamak istiyorum.

Yenilik açısından bakacak olursak bu tasarımın çok büyük bir yeniliği yok. Yine telefonun çevresi düz çerçevelerle donatılmış durumda.

Üst kısımda, alt kısımda ve yanlarda düz kenarlar var ve yine paslanmaz çelik kasa ile donatılmış olan bir seri görüyoruz. Burada Pro ve Pro Max modellerinde yine sadece boyut farkı olduğunun da altını çizmek gerekiyor.


Yeni akıllı telefonların değişen kısımları ise kamera bölümü ve çentik alanı bölümü. Kamera kısmında daha geniş lensler bizi karşılıyor. Kamera alanı da lens kısımları da daha geniş. Yine telefonda 3 kamera kurulumu ve geniş bir flaş ışığı kullanımı da devam ediyor. Diğer bir sensör ise LIDAR sensör.

Burada çok büyük değişlikler olmayacağını zaten biliyorduk. Ama dediğimiz gibi lenslerin daha geniş olması önemli bir detay. Ön kısma geçtiğimiz zaman ise söz konusu akıllı telefon modelinde çentik alanının küçültüldüğünü görüyoruz.

Çentik alanı bu seride hem yanlardan hem üst hem de alt kısımdan biraz daha küçük. Tabii ki minicik değil ama sonuç olarak daha küçük. Bir çentik alanının devam ediyor olması bile aslında iPhone 13 akıllı telefonlarında beklenen durum değildi. Ama temel modellerde olduğu gibi iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinde de aynı durum geçerli olmuş.

Tasarım kısmında ek olarak söyleyebileceklerimiz arasında seramik kalkan ve su ile toza karşı koruma var. iPhone 12 modellerinde olduğu gibi telefonlar hem suya hem toza karşı korumalı ve IP68 sertifikasıyla geliyor.

Bunun yanında yine iPhone 12 serisinde yer alan seramik kalka biraz da güncellenerek yeni modele eklenmiş durumda. Koruma seviyesinde ise çok büyük bir değişiklik durumu söz konusu değil.

Renkler

Telefonun renk seçenekleri için çok fazla bir alternatif yok. Tanıtımdan önce çok fazla seçenek olmasını bekliyorduk. Turuncu renklerden falan bile söz ediliyordu. Ama öyle olmadı.

Gördük ki seride Sierra Mavisi, Altın, Gümüş ve Grafit renk seçenekleri var. Çok önem arz eden bir değişiklik yok desek yeridir. Arka kısım yine bu akıllı telefonda da mat olarak seçilmiş onun da altını çizmek isteriz.

 • Ölçüler Pro: 146.7 mm X 71.5 mm X 7.65 mm 203 gram
 • Ölçüler Pro Max: 160.8 mm X 78.1 mm X 7.65 mm 238 gram
Tasarım böyle. Anlatmaya devam etsek tabii ki daha fazlasını da çıkarabiliriz. Ama dediğimiz gibi özünde iPhone 12 akıllı telefon modellerinde sunulan tasarım iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max serisinde de karşımıza çıkmış oldu. Bu nedenle artık tasarım kısmını bırakalım ve ekran özelliklerinden söz edelim.

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max Ekran Ayrıntıları​

Ekran için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Akıllı telefonların ekranı özünde iPhone 12 ile büyük oranda benzer ama bazı detaylarda yeni akıllı telefonlar çok daha başarılı.

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max akıllı telefonlarında yer alan ekranlar yine Super Retina XDR OLED ekranlar. Ama bu sefer güncellenmiş olan bir ekran yapısı söz konusu.

Pro modeli: Bu modelde 6.1 inç. Ekran boyutu yer alıyor. Sunulan çözünürlük değeri ise 2532 X 1170 piksel değerinde. Bu da demek oluyor ki söz konusu akıllı telefon yine 460 PPi değerini koruyor. Büyük oranda telefonun piksel yoğunluğu sabit kalmış desek yeridir.

Telefonun ekranının en büyük yeniliği ise 120 Hz yenileme hızı sunuluyor olması. Yine 1000 nit parlaklık değeri ve 1200 nit maksimum parlaklık değeri ve HDR desteği var. True Tone ekran, 2.000.000:1 kontrast oranının yanında P3 renk yelpazesi desteğinin de yine devam ettiğini anlıyoruz.

iPhone 13 Pro Max: Ekran boyutunun diğer modellerde olduğu gibi 6.7 inç olduğu açıklandı. OLED ekranda 2778 X 1284 piksel çözünürlük değeri bulunuyor. Ekranın piksel yoğunluk değeri ise 458 PPi olarak açıklandı.

Yine Pro modeli için geçerli olan her şey iPhone 13 Pro Max modeli için de geçerli olarak devam ediyor. Zaten seramik kalkan artısını tasarım bölümünde anlattık.

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max ekran özellikleri noktasında asıl dikkati çeken kısım ekranın yenileme hızı. Apple bu konuda çok uzun bir süre eleştirilmişti. 60 Hz yenileme hızının devam ettiği diğer modeller, bu nedenle eleştiri oklarının da hedefi olmuştu.

Fakat iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinde artık 120 Hz yenileme hızına geçildi. O da adaptif yenileme hızı. Öyle ki telefon sürekli olarak 120 Hz yenileme hızında çalışmıyor. Değişken bir yenileme hızı kullanılıyor.

Telefonda ne zaman ihtiyaç varsa o zaman yenileme hızının artış gösterdiğini görüyoruz. Oyunlarda, kaydırma hareketlerinde ekran yenileme hızının arttırıldığı gözükecek. Böylece hem şarj gitmemiş olacak hem de ihtiyaç halinde en yüksek yenileme hızlarına ulaşılmış olacak.

Ekran özellikleri konusunda da detayları verdikten sonra artık işlem gücü kısmına geçebiliriz.

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max Teknik Özellikler​

Apple işlemci kısmında da yeni seriye geçiş yaptı. Beklenen A15 Bionic modellerinin duyurusu yeni akıllı telefonlarla beraber gerçekleştirilmiş oldu. iPad Mini serisinde de yer alan yeni işlemci modelinde, yine 2 performans çekirdeği ve 4 tasarruf çekirdeği yer alıyor.

Buna karşın yeni işlemcinin yeni 5 çekirdekli GPU birimine yer verdiğini de görüyoruz. Bu yeni GPU biriminde de %50’ye kadar daha iyi bir grafik performansı sunulduğu söyleniyor. Özellikle oyunlarda performans artışı yaşanacak gibi duruyor.

Onun dışında tabii ki işlemcide yine Neural Engine bölümü bulunuyor. HDR4 özelliğinin desteklenmesini sağlayan yapay zeka bölümü, 1 saniye içerisinde 15.8 trilyon işlemi gerçekleştirebiliyor. Telefonun kamera kalitesinden, işlem gücüne kadar hemen her şeyin artması sağlanıyor desek daha doğru olacak.

Son olarak işlemcinin Secure Enclave özelliği sayesinde, kullanıcıların verilerini daha iyi koruduğunu da eklemiş olalım. RAM konusunda henüz kaç GB RAM miktarına yer verildiği konusunda bir açıklama yok.

Ama değişiklik beklenmiyor. Depolama alanında ise yeni bir seçenek var. Seride 128 GB, 256 GB, 512 GB depolama alanının dışında iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinde 1 TB depolama alanı seçeneği de var. Tabii ki bu seçeneği seçtiğimiz zaman fiyat ona göre artış gösteriyor.


iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max Kamera Özellikleri​

Serinin yenilenen kamera sistemiyle beraber geldiği açıklandı. Gerçekten de bu seride yer alan kameralar daha büyük kameralar olarak karşımıza çıkıyor. Yenilenmiş olan Pro kamera sistemine geçen akıllı telefonda 12 MP Pro kamera sistemi var dendi. Bu sistemde;

 • 77 mm odak uzaklığı olan 3 kat optik zoom sunan ve f/2.8 diyafram açıklığı olan, Focus Pixels özellikli 6 bileşenli lensli ve OIS özellikli bir telefoto kamerası yer alıyor.
 • Diğer tarafta 13 mm odak uzaklığı olan f/1.8 diyafram açıklığı bulunan hızlı sensörlü 6 bileşen lensli focus pixels ultra geniş kamerası yer alıyor.
 • Son olarak 26 mm odak uzaklığına sahip olan ve f/1.5 diyafram açıklığında %100 Focus Pixels 7 bileşenli sensör bazlı OIS özelliği olan geniş açılı bir kamera yer almakta.
 • Yine LIDAR tarayıcı da yerinde durmakta.
Yeni kamera sistemi 3 kat yakınlaştırma, 2 kat optik uzaklaştırma ve 6 kat optik zoom ile 15 kata kadar dijital zoom özelliğiyle geliyor. Yine tüm akıllı efektleri destekleyen kamera sisteminde, Akıllı HDR4 desteğini ve Dolby Vision desteğinin olduğunu da görüyoruz.

Artık tüm kameralar için gece modu desteğinin geldiğini de açıklayan Apple, 2.2 kata kadar daha iyi ışık yakalama artısı sunuyor. Bunun yanında ultra geniş açı kamerası ise %92 oranında daha fazla ışık yakalayabilme yeteneği ile öne çıkmakta.

Kameralara eklenen özelliklerden birisi de makro çekim özelliği. Makro çekim özelliği sayesinde 2 cm boyutlarda nesneleri bile çekebileceksiniz. Kameraların ne kadar yetenekli olduğunu ayrıca da inceleyeceğiz.

Unutmadan ön kısımda yine TrueDepth kamera kullanıldığını da ekleyelim. Bu kısımda Sinematik mod, Dolby vision HDR desteği, Akıllı HDR4, Gece modu selfie, ProRes kayıt gibi artılar da var.

Çekim

 • Dolby Vision ile 4K HDR 60 FPS çekim
 • Sinematik mod ile çekim imkanı
 • Gece modunda hızlı çekim özelliği

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max Pil Durumu​

Her zaman olduğu gibi Apple pil konusunda kapasite açıklaması yapmadı. Telefonların incelemeleri yapıldığı zaman pil konusunda merak edilen bilgileri öğreneceğiz.

Ama pil dayanma süreleri konusunda bir karşılaştırmaya yer verildi. Bu karşılaştırmalara baktığımız zaman, eski seriye göre çok daha iyi pil süreleri sunulduğunu görüyoruz. Tabii ki işlemcinin de burada önemli etkileri olacak.

 • iPhone 13 Pro Max modelinde bir önceki modele göre 2,5 saate kadar daha iyi pil süreleri sunulduğu söyleniyor.
 • iPhone 13 Pro modelinde ise eski modele göre 1,5 saate kadar daha fazla pil ömrü sunulduğu söyleniyor.
Söylenen telefonun Pro modelinde 22 saate kadar video oynattığı. Pro Max modelinde ise bu süre 28 saate kadar çıkıyor. Hızlı şarj konusunda da 20W değerine kadar hızlı şarj desteği var.

Bu değerlerin doğru olup olmadığı yakın zamanda yapılacak olan karşılaştırma sonuçlarında ortaya çıkacaktır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst