Web Analytics

iPhone 3d touch nedir?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell

3D Touch nedir?​

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile hayatımıza giren 3D Touch adından da anlaşılabileceği gibi dokunmatik deneyimimizi 3. boyuta taşıyor.

Bu teknolojiyle birlikte, artık telefonumuzun ekranına hangi basınçta bastığımız da önemli. iPhone şimdilik 2 kademede dokunmayı anlayabiliyor. Bu kademelere kısaca,

Hafif basış: Peek
Sert basış: Pop


diyebiliriz.

iPhone 6s ile birlikte tanıtılan 3D Touch, ekranımıza ne kadar bastırdığımız anlayan bir teknoloji. Yani artık dokunmanın da ötesine geçerek iPhone’umuz ekrana bastırıp bastırmadığı mızı da anlayabiliyor.2 farklı kademede ne kadar bastırdığımız anlayabilen iPhone, bu sayede bize yeni ve farklı pratik özellikler sunabiliyor.

Peek ve Pop hareketleri ile ekrana uyguladığınız baskı sonucunda bazı eylemleri uygulayabiliyorsunuz. Diyelim ki; telefonuna gelen bir mesaja hafif basarsanız( Peek) ön izleme yapabilirsiniz. Biraz daha bastırdığınızda ise ( Pop ) maili açabiliyorsunuz. Başka bir örnek daha verelim;
Peek ile bir resim, link veya içeriğe göz atarken, pop ile de bu içeriğin tamamını görüntüleyebilirsiniz.

3D Touch nasıl çalışıyor?​

3D Touch teknolojisi basit bir çalışma sistemine sahip. Ekrana bastırdığınızda, kapasitif sensörler cam yüzeyle arka aydınlatma arasındaki kısımda oluşan en ufak değişiklikleri bile eş zamanlı olarak ölçebiliyor. İşin bu kısmından sonra ise sahneye iOS çıkıyor. iOS bu ölçümleri hızlı bir şekilde kullanarak uygulanan baskıya yanıt veriyor.

Bahsettiğimiz Peek ve Pop hareketlerini hemen hemen her uygulamada kullanabiliyorsunuz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst