Web Analytics

iPhone Açılmıyor Sorunu Tamiri Nasıl Yapılır?

 • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
iPhone açılmıyor sorunlarının temel nedenlerinden biri iPhone’unuzun donanımsal bir arıza yapmasıdır. Donanımsal arızanın nedenleri ve çözüm yollarını sizinle paylaşmaya karar verdik. Ancak unutmayın ki, bazen donanımsal sorun olduğunu düşündüğümüz iPhone’ların yazılım sorunları da olabiliyor.

Sıkça karşılaşılan iPhone sorunları:​

 • iPhone şarj oluyor ama açılmıyor
 • iPhone kapandı açılmıyor
 • iPhone s kapandı açılmıyor
 • iPhone s açılmıyor
 • iPhone wifi açılmıyor
 • iPhone açılmıyor elmada kalıyor

iPhone açılmıyor ama neden?​

iPhone’unuzun açılmıyor elma da kalıyorsa. sorunu eğer biten pilden kaynaklanmıyorsa, sorunun altında yatan yazılım veya donanım bileşenlerinden kaynaklanmaktadır.

Eski iPhone’larda, güç sorunları genellikle karşılaşılan bir durum. Bunun sebebini söylemek çok zor çünkü her iPhone farklı sorunlar verebilir. Bunu tespit edebilmek için arızalı cihazın detaylı incelenmesi gerekir.

iPhone’unuz açılmıyorsa şarj etmeyi deneyin​

Eğer iPhone’unuz çok eski ve yıpranmış değilse, pilin boş olmadığından emin olun, eğer pil boşsa ön yükleme için yeterli gücü biriktirmek için iPhone’unuzun bir kaç dakika şarj etmesine izin verin.

iPhone’unuzu açılmıyorsa yeniden başlatmaya zorlayın​

iPhone’unuzun pili doluysa ve halen açılmıyorsa genellikle sistem dosyası bazı kötü amaçlı yazılımlar tarafından bozulduğunda meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda iPhone’unuzu yeniden başlatmaya zorlamanız gerekir.

Yeni iPhone’larda, yeniden başlatmaya zorlama (reset atmak) ve eski iPhone’larda hard reset atmak için detaylı yazımızı okuyun:

iPhone açılmıyorsa bir bilgisayar bağlayın​

iPhone’unuz hala açılmıyorsa, deneyeceğiniz başka bir şey, iTunes yüklü bir bilgisayara iPhone’unuzu bağlamaktır. Orijinal bir USB kablo ile iPhone’unuzu bir bilgisayara bağlayın. Otomatik olarak iTunes açılmazsa, açın.

iTunes, iPhone’unuzla senkronize edebiliyorsa, yeniden başlatmaya zorlayın, ancak bu kez kurtarma moduna girmesine izin verin, böylece önyükleme sisteminin başarısız olmasına neden olan bozuk sistem dosyalarını onarmak için iTunes’u kullanabilirsiniz.

iPhone’unuz açılmıyor, DFU modu ile onarın ve geri yükleyin​

iPhone’unuzu kurtarma moduna getirmek sorunu çözmezse, DFU modu geri yüklemesi yapmayı deneyebilirsiniz. DFU modu, iPhone’da yapılan en derin sistem geri yükleme türüdür.

Temel soru giderme prosedürleri ile çözülemeyen büyük sistem sorunlarla uğraşırken genellikle en son çözüm olarak kullanılır. iPhone’unuz, iOS bozulduğunda olduğu gibi ölümcül sistem hatalarına yenik düşebilir ve bu nedenle artık normal önyükleme sırasını gerçekleştiremez.

Denemek isterseniz, iPhone’unuzu DFU moduna geçirmek ve ardından iOS’un iTunes üzerinden onarmak, geri yüklemek için bu adımlara bakabilirsiniz.

iPhone 6s, SE ve önceki modellerde DFU moduna girmek şu adımlarla yapılır:

iPhone 6’da DFU moduna girin​

 1. Apple tarafından sağlanan USB kablosunu / Lightning kablosunu kullanarak iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın.
 2. Bağlandığında, hem Ana Ekran düğmesini hem de Uyku / Uyanma düğmesini yaklaşık 8 saniye basılı tutun.
 3. Geçme süresinden sonra, Uyku / Uyandırma düğmesini bırakın, ancak ekran tamamen siyah olana kadar Ana Ekran düğmesini basılı tutun.
Apple logosunu görüyorsanız, güç düğmesine çok uzu süre basılı tuttuğunuz anlamına gelir ve bu nedenle baştan başlamanız gerekir.

iPhone’u iTunes’a Bağla veya benzer bir şey görürseniz, telefonunuz DFU moduna giremediği için en baştan başlamanız gerekir. Ancak, Uyku / Uyandırma düğmesini bıraktıktan sonra iPhone ekranınız siyah kalırsa, DFU moduna başarıyla girdiği ve tamamen geri yüklenmek üzere ayarlandığı anlamına gelir.

Ardından iTunes, kurtarma modunda bir iPhone’un algılandığını belirten bir mesaj görüntüler. İPhone’unuzu geri yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

iPhone 7 ve 7 Plus’ta DFU moduna girmek için şu adımları izleyin:

iPhone 7’de DFU moduna girin​

 1. USB kablosunu kullanarak iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın.
 2. Cihaz bağlıyken, hem Yan düğmeyi hem de Sesi Kısma düğmesini aynı anda 8 saniye basılı tutun.
 3. Geçen süreden sonra, Yan düğmeyi bırakın ancak Sesi Kıs düğmesini basılı tutun.
Yan düğmeyi çok uzun süre basılı tutarsanız, bunun yerine Apple logosuyla karşılaşırsınız. Bu olursa, baştan başlamanız gerekir.

Ancak ekran siyah kalırsa, iPhone’unuz DFU moduna başarıyla girmiştir ve hepsi iTunes’ta geri yüklenmek üzere ayarlanmıştır.

iPhone 8, 8 Plus, X ve sonraki modellerde, DFU moduna girmek için şu adımları izleyin:

iPhone’da DFU moduna girmek

 1. Telefonla birlikte verilen USB kablosunu kullanarak telefonu bilgisayara bağlayın.
 2. Cihaz bağlıyken Sesi Açma düğmesine basıp bırakın.
 3. Ardından Sesi Kısma düğmesine hızlıca basın ve bırakın.
 4. Ekran kararıncaya kadar Yan düğmesini basılı tutun, ardından Yan düğmeyi ve Sesi Kısma düğmesini 5 saniye basılı tutun.
 5. 5 saniye sonra, Yan düğmeyi bırakın ancak ekranda hiçbir şey görüntülenene kadar Sesi Kıs düğmesini basılı tutun.
Herhangi bir logo görürseniz, düğmeyi çok uzun süre basılı tuttuğunuz anlamına gelir ve böylece en baştan başlamanız gerekir. Aksi takdirde, DFU moduna başarıyla girdiniz.

DFU moduna girdikten sonra, önemli ürün yazılımı sorunlarını onarmak ve iPhone’unuzu önceki bir iOS yedeklemesinden geri yüklemek için iTunes’u kullanabilirsiniz. DFU modu geri yüklemesi yaptıktan sonra, cihazınızdan çıkın ve uygulamalarınızın yeniden kalibre edilmesine izin verin.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst