Web Analytics

iPhone durup dururken kapanıyor mu?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
iPhone’unuzun şarjı doluyken cihazınız kapanıyorsa sorun %90 pildedir. Pil değişimi ile çözülür. Ancak problemli bir şarj aleti kullanıyorsanız yeni aldığınız pil de bir süre sonra o hale gelebilir. Daha az ihtimale sahip olmasına rağmen diğer olasılıkları da gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Belki pil masrafı yapmadan sorunu çözmeniz mümkün olabilir.

1- Şarj aleti​

Apple’ın orjinal şarj aletini mi kullanıyorsunuz? Sorun şarj aletinden kaynaklanıyor olabilir. Arkadaşlarınızda orijinal iPhone şarj aleti kullanan birileri varsa, onların şarj aletiyle bir deneme yapabilirsiniz. Sorunun şarj aletinden kaynaklanıyorsa muhtemelen pili bozmuştur. Yine sorunun çözülmesi için iPhone bataryasını değiştirmeniz gerekebilir.

2-Güncelleme​

Öncelikle sorun güncelleme ile giderilebilecek kaynaklı olabilir. Yedek alıp cihazınızı son iOS sürümüne güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bu düşük bir ihtimal. Ancak Apple bazen iOS güncellemeleriyle hatalara neden olabiliyor. Bu hatalardan kaynaklı, yazılımsal bir sorun iPhone’unuzun yeniden başlama problemi yaşamasına neden olabilir.

3- Sıfırlama​

Cihazınız zaten güncelse veya güncelleme ile sorununuz çözülemiyorsa, Öncelikle telefonu tamamen şarj edin ve aşağıdaki işlemi uygulayın;

Ayarlar>Genel>Sıfırla>Tüm ayarları sıfırla

kısmından cihazınızın ayarlarını sıfırlayınız. Bu işlem bilgilerinizi silmeyecektir. Sadece telefonunuza reset atmış olacaksınız. Bazen şarj yüzdesi yanlış gösterilebiliyor. %50’de takılı kalıyor ama aslında daha az şarjı var. Bu durumu anlamak için 30-40 dk. cihazı gözlemlemeniz yeterli olacaktır.

4- DFU mod​


Cihazınızı DFU moduna alın.

5- Pil kalibrasyonu​


Pil kalibrasyonu işlemi için iPhone’unuzun pilini tamamen tüketin. (şarj seviyesi yüzde 0’a inecek ve telefonunuz otomatik olarak kapanacak)Daha sonra şarj seviyesi yüzde 100’e ulaşana kadar şarj edin ve şarj süresince telefonunuzu şarjdan çıkarmayın veya kullanmayın. Cihazın yüzde 100 şarj edildiğini gördükten sonra 1 saat daha şarjda bırakın. iPhone’unuzu normal şekilde kullanın ve ilk adımları (yüzde 100 şarj etme, 1 saat ekstra şarjda bırakma) tekrarlayın.

6-


iPhone’unuzu ne zaman aldınız? Zaman içinde pil ömrü azalır. Özellikle yanlış kullanımlar pilin ömrünün hızla bitmesine neden olur. Eğer pil artık bozulduysa, iyi bir servise götürmelisiniz. Kalitesiz pil takılması durumunda, sorun devam edecektir. Pil/batarya değişimi garanti kapsamında değildir. (Eğer cihazınızı alalı 1 yıldan az olduysa, garanti kapsamında tamir yapabiliyorlar. Bununla ilgili çok örnek var. Değişim de yaptıklarını sürekli duyuyoruz. Servise bağlı..)

Şarj entegresi de bozulmuş olabilir. Sorun buysa cihazı servise götürmekten başka çareniz yok.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst