Web Analytics

iPhone ve iPad’te Kullanılmayanları Sil Özelliği ile Depolama Alanı Açma

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Çoğumuz iPhone ya da iPad‘imize yalnızca merak ettiğimiz için birçok uygulama yüklüyoruz. Yüklenen ve neredeyse hiç kullanmadığımız bu uygulamalar zamanla depolama alanının büyük bir bölümünü kaplıyor. Siz de iPhone veya iPad’inde sık sık depolama alanı tükenen bir kullanıcıysanız, sizin yerinize otomatik olarak depolama alanı açan bu yeni iOS özelliğini çok seveceksiniz. Kullanılmayanları Sil olarak adlandırılan özellik, adından da anlaşılacağı üzere iPhone veya iPad’in bir süredir kullanılmayan uygulamaları silmesine izin veriyor. Böylece, kullanılmayan uygulamaları silme özelliği cihazınızdaki depolama alanı kısıtlamalarını azaltmaya yardımcı oluyor.

Kullanılmayanları Sil özelliği, iOS’un modern sürümleriyle sınırlıdır. Yani, bu özelliği kullanabilmeniz için iPhone ya da iPad’inizde iOS 11 veya sonrasına sahip olmanız gerekiyor.

iOS 11 Kullanılmayanları Sil’i Etkinleştirme

  1. Ayarlar uygulamasını açın ve iTunes ve App Store sekmesine dokunun.
  2. Ekranı aşağıya kaydırın ve Kullanılmayanlar Sil özelliğini AÇIK pozisyona getirmek için dokunun.
  3. Home tuşuna dokunarak Ana Ekran’a dönün.

Kullanılmayanları Sil özelliği bir kez etkinleştirildikten sonra, cihaz depolama alanı azalmaya başladığında kullanılmayan uygulamaları kaldırmaya başlayacaktır. Kullanılmayan uygulamalar, yeterli miktarda depolama alanı sağlamak için yüklenme tarihine göre en eskiden başlayarak otomatik olarak kaldırılır.

Özellik, kaldırılan uygulamalara ait ayarları, verileri ve belgeleri silmez. Böylece dilediğiniz zaman kaldırılan bir uygulamayı App Store’dan geri yükleyerek aynı ayarlarla verilerinize ve belgelerinize ulaşabilirsiniz. Bu uygulamalar ait verileri ve belgeleri iOS cihazınızdan silmek istiyorsanız, uygulamayı manuel olarak kaldırmanız gerekiyor.


Kullanılmayan Sil özelliği, temel olarak eski, kullanılmayan ve artık gerekli olmayan uygulamaları silerek cihazınızda depolama alanı açmayı otomatik hale getirmektedir. Böylece, cihazınızda depolama alanı açmak için hangi uygulamaları sileceğinize karar vermek için zaman harcamak zorunda kalmazsınız.

Kullanılmayanlar Sil özelliği, cihazınızın Öneriler listesi altındaki iPhone Depolama Alanı veya iPad Depolama bölümünde sıklıkla öneri olarak görünür. Öneri olarak gördüğünüzde, özelliği etkinleştirerek ne kadar depolama alanı açılabileceğini size tam olarak bildirir ve bu genellikle birden çok GB olmaktadır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Konular

Geri
Üst