Web Analytics

iPhone XS ve iPhone XR için Güç Sınırlaması

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Apple bir dönüşüm süreci içerisine girmiş durumda. Marka yeni seri akıllı telefon modellerinin tanıtımı çok kısa bir süre önce yaptı ve yeni akıllı telefonlarla bazı alışkanlıklar değişiklik gösterdi. Mesela yeni akıllı telefon modelleriyle beraber kamera alışkanlıklarımız değişti. Bunun hemen sonrasında ise iOS 13 işletim sisteminin yayını yapıldı.

Yeni işletim sistemi sürümü de yine önemli değişikliklerle beraber geldi. Karanlık mod güncellemesi ve benzeri değişiklikler bir yana, bugün ortaya çıkan bir detay, iOS 13 işletim sisteminin önemli bir alanda değişiklik sunacağını gösteriyor. iPhone XS ve iPhone XR modelleri için geçerli olacak olan yenilik, kullanıcıları pek memnun etmeyecek gibi duruyor.

iPhone XS ve iPhone XR Hız Sınırlaması Alacak​

Öyle ki iOS 13.1 güncellemesinden sonra iPhone XS ve iPhone XR modelleri için hız sınırlaması özelliği kullanıma girecek. Bu özellik, daha önce iPhone 6s modelleri ile gündeme gelmişti. Kimyasal yaşlanma sorunu ile karşı karşıya kalan piller yüzünden akıllı telefonların sürekli kapanma sorununun yaşanmaması adına, Apple’ın bu modellerde işlemci gücünü sınırladığı ortaya çıkmıştı.

İşlemci gücünün sınırlandırılmasının ortaya çıkmasının ardından ise Apple hem birçok dava ile karşı karşıya kaldı hem de birçok eleştiri aldı. Markanın ücretsiz pil değişim kampanyası başlattığını bile görmüştük.


Hemen sonrasında ise güç sınırlaması özelliği kullanıcıların kontrolüne bırakılmıştı. Pil sağlığı üzerinden kontrol sistemi sunulmuştu ve kullanıcılar bu bölümden kendi isteklerine göre gücün sınırlandırılması seçimini yapabildikleri açıklanmıştı.

Kısacası telefonun gücünün sınırlandırılıp sınırlandırılmayacağı konusunda yeni bir kontrol sistemi sunulmuştu. Bu sistem iPhone 8 akıllı telefonlarına kadar olan modeller için yayınlandı. Yani eski akıllı telefonlar için geçerli olan bir güncelleme sunuldu.

iOS 13.1 sürümünden sonra ise iPhone XS ve iPhone XR modelleri için de söz konusu güç kontrol sisteminin yayınlanacağı ortaya çıktı. iOS 13.1 sürümü sonrasında gelecek olan kontrol sistemi yine kullanıcının isteğine bırakılacak. Kullanıcılar telefonların yavaşlatılıp yavaşlatılmayacağını kendileri seçecek. Fakat burada yine bir detay karşımıza çıkıyor.

Telefonların pilleri kimyasal yaşlanmaya uğrayacak olursa, yine otomatik olarak güç sınırlama kullanılabilecek. Pillerin eskimesinden dolayı telefonların kendi kendine kapanması durumunda sistem geçerli olacak. Böyle bir durumda yine otomatik olarak hız sınırlaması yapılacak.


Apple’ın alınan kararlar sonrasında nasıl karşılık alacağı bilinmez ama iPhone XS ve iPhone XR modellerinin yeni modeller olduğunu biliyoruz. Haliyle pillerin yaşlanması için uzunca bir süre var. Şimdilik bu özellik çok fazla gündeme gelmeyecek gibi duruyor. Ama sonrası için iPhone 6s modelinde olduğu gibi eleştiriler gelir mi bilinmez.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Konular

Geri
Üst