Web Analytics

iPhonelar Su Geçirmez mi? IP67 ve IP68 Nedir?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Telefon, akıllı saat ve diğer pek çok cihazın üreticileri ürünlerinin su geçirmez olduğunu iddia ederler. Peki Apple, Samsung, Sony ve diğer birçok markanın ürünleri, iddia edildiği gibi gerçekten su geçirmez mi?

Yüksek teknoloji akıllı cihazların özelliklerine göz atarken “IP derecelendirmesi” ibaresini görmüşsünüzdür. IP sıvı, toz ve katı cisimlere karşı cihazların koruma derecelerini tanımlayan uluslararası bir standarttır.

Teknoloji devleri bir çok iPhone cihazlarının su geçirmez olduğunu iddia ediyor. Ancak hepsinin IP derecelendirmesi aynı değil.

Örneğin; Samsung Galaxy S8, Galaxy Note 8 veya Sony Xperia XZ Premium cihazlarının özelliklerini kontrol ederseniz IP68, iPhone X veya iPhone 8’in IP67 derecelendirmesine sahip olduğunu görürsünüz.


IP ne demektir?

IP, Türkçe’ye “giriş koruması” olarak çevrilebilecek “ingress protection” teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olup, toz ve suyun cihazın iç kısımlarına hangi kolaylıkta girebileceğini tanımlayan derecelendirme standardıdır.

Terimin IP bölümü değişmediğinden, cihazınızın ne derecede korumaya sahip olduğunu anlamak için IP’den sonra gelen rakamlara bakmanız gerekiyor.

IP’den sonra gelen ilk rakam, cihazın katı korumasının derecesini tanımlamakta olup, tozun cihaza girme olasılığının ne kadar yüksek olduğunu ve cihazınızı plajda kuma düşürdüğünüzde bir zarar gelip gelmeyeceğini anlamanıza yardımcı olur.

Bu kısımda çoğulukla 5 veya 6 rakamını görürsünüz. 5 rakamı, “toz girişinin tamamen engellenmediği” anlamına gelirken, 6 rakamı ise “toz geçirmez” ve tam koruma sağlayan anlamına gelir.


Bazı cihazlarda ise IPX8 gibi bir derecelendirme görürsünüz. Bu, ilgili ürünün toz geçirmezlik koruması sağlamadığı anlamına gelmektedir.

IP’den sonra gelen ikinci rakam ise cihazın su geçirmezlik derecelendirmesi ile ilgilidir ve ilk rakamdan biraz daha karmaşıktır.

Neredeyse tüm mobil cihazlar, su sıçramasına veya püskürtülmesine karşı koruma sağlayan ve kullandığınız sırada cihaza yağmur temas ettiğinde endişlenmenize yer vermeyecek şekilde, en az 3 veya 4 IP derecesine sahiptir.

Gerçekten su geçirmez olan cihazlar ise 7 ve daha üstü IP derecesine sahip cihazlardır. 7 IP derecesine sahip cihazlar, belirli bir derinlikteki suya (1 metre) belirli bir süre maruz kaldıklarında zarar verecek derecede su girişine karşı koruma sağlarlar.

IP’den sonra gelen ikinci rakam 8 ise, cihazın 1 metreden daha derin su altında suya karşı korumalı olduğu anlamına gelir. Ancak hiçbir cihaz tamamen su geçirmez değildir

En üst derece olan 9 ise, üretici tarafından belirlenen koşullar altında cihazın sürekli su altında kalmaya uygun olduğu anlamına gelir. Bunu sağlayan özellik ise 9 IP derecesine sahip bir cihazın aynı zamanda hava geçirmez olmasıdır.

Hangi Telefon Hangi IP Derecesine Sahiptir?

Hiçbir telefon %100 suya dayanıklı değildir. Uzun süre çok yüksek derinlikte su altında kalmaları halinde, cihazın içine bir miktar su girmezi mümkündür.

Dünyanın en dayanıklı telefonları arasında, özellikle titreşim, şok, toz ve su geçirmezlik koruması ile tasarlanmış AGM X2, Doogee S60 veya Ulefone Armor 2 gibi telefonlar yer almaktadır.

iPhone X, iPhone 8, iPhone 7, Huawei Mate 10, Google Pixel 2 veya Pixel XL 2 ve HTC U11 model telefonlar IP67 deresine sahiptir.

Samsung Galaxy Note 8, Galaxy S8, Galaxy S8 Plus, LG V30, Sony Xperia XZ1 Premium ve Samsgun Galaxy S7 model telefonlar ise IP68 derecesine sahiptir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst