Web Analytics

iPhone’um Çalındı/ kayboldu Ne Yapabilirim?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
iPhone’unuz çalındığında vakit kaybetmeden yapacaklarınız, verilerinizi koruma ya da telefonunuzu geri alma konusunda oldukça önemlidir.

#1. iPhone’unuzu kilitleyin ve verileri silin.

Yapmanız gereken ilk şey, kişisel bilgilerinizi korumaktır. iPhone’unuzda bir şifre kodunuz varsa, oldukça güvendesiniz. Şimdiye kadar yapmadıysanız telefonunuzu kilitlemek ve bir şifre koymak için iPhone’umu Bul‘u kullanın. Bu, en azından hırsızın telefonunuzu kullanmasını önleyecektir.

iPhone’u geri alamazsanız veya üzerinde aşırı hassas bilgiler varsa, telefonun verilerini silmek isteyebilirsiniz. Bunu iCloud’u kullanarak web üzerinden yapabilirsiniz. Verileri silmek, hırsızın iPhone’unuzu kullanmasını engellemez, ancak bundan sonra en azından kişisel verilerinize erişemezler.


iPhone’ununuz iş yeri tarafından verildiyse, BT departmanı verilerinizi uzaktan da silebilir. Seçenekleriniz hakkında bilgi almak için onlarla iletişime geçin.

#2. Apple Pay’dan Kredi Kartlarını Kaldırın

Apple’ın kablosuz ödeme servisini kullanıyorsanız, Apple Pay ile kullanmak için telefona eklediğiniz tüm kredi kartlarını veya bankamatik kartlarını kaldırmalısınız (daha sonra tekrar eklemek kolaydır). Apple Pay çok güvenlidir; hırsızlar parmak iziniz olmadan Apple Payınızı kullanamazlar; ancak kredi kartı bilgilerinizin hırsızlar tarafından ele geçirilmemesi için bunu yapmanız gereklidir. Kredi kartlarını kaldırmak için iCloud’u kullanabilirsiniz.

#3. Telefonunuzu iPhone’umu Bul ile Takip Edin

Apple’ın ücretsiz iPhone’umu Bul servisi, cihazınızın dahili GPS’sini kullanarak telefonunuzu izleyebilir ve telefonun bulunduğu yeri neredeyse tam nokta olarak haritada gösterebilir. Ancak bunun için telefonunuz çalınmadan önce iPhone’umu Bul’u kurmuş olmanız gerekiyor.

iPhone’umu Bul servisini kullanmak istemiyorsanız, App Store’da yer alan birçok üçüncü taraf uygulama da telefonunuzun yerini belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca, bu uygulamalardan bazıları güvenlik ayarlarınızı uzaktan değiştirmenize de izin verir.


#4. Kendiniz Kurtarmaya Çalışmayın; Polisten Yardım Alın

iPhone’unuzu iPhone’umu Bul gibi bir GPS izleme uygulamasıyla bulabildiyseniz, kendiniz kurtarmaya çalışmayın. Telefonunuzun bulunduğu yere gitmek, sorun yaşamanız için açık davetiye demektir. Bunun yerine, polisle iletişime geçin ve çalınan telefonunuzun yeri hakkında bilgi sahibi olduğunuzu bildirin. Polis her zaman yardım edemese de, ne kadar çok bilgiye sahipseniz, polisin telefonu kurtarma olasılığı o kadar yüksek olacaktır.

#5. Polise Tutanak Tutturun

Telefonunuz hemen bulamazsanız, telefonun çalındığı şehirdeki polise bir tutanak tutturun. Bu, telefonunuzun kurtarılmasını sağlar veya sağlamaz önemli değil, ancak elinizde bir tutanak olması, cep telefonu ve sigorta şirketleri ile uğraşırken size yardımcı olabilir. Polis, ilk önce size yardımcı olamayacağını söylese de, telefonunuzun yeri hakkında bilgi edinirseniz, polisin onu kurtarmanıza yardımcı olması için tutanak gerekli olabilir.

#6. İşvereninize bildirin

iPhone’unuz size işiniz nedeniyle verildiyse, derhal işvereninize hırsızlığı bildirin. Polis raporunu hazırlamadan önce bunu yapmak isteyebilirsiniz çünkü kurumsal BT departmanı hırsızın kritik iş bilgilerine erişmesini önleyebilir. İşvereniniz size telefon açtıklarında hırsızlık durumunda ne yapmanız gerektiği ile ilgili yönergeler vermiş olabilir. Onları uygulamanız iyi bir fikirdir.

#7. GSM Şirketinizi Arayın

Bu adımın bu süreçte yedinci adım mı yoksa daha önce mi olması gerekip gerekmedeği koşullarınıza bağlı. Bazı GSM şirketleri, bir polis tutanağı olduğunda harekete geçerken, bazıları olmadan hemen harekete geçebilirler. GSM şirketinizi arayarak hırsızlığı bildirin ve hattınızın kullanımını askıya aldırın. Böylece hırsızın telefon hattınızı kullanmasıyla doğacak ilave ücretler için ödemeye yapmanız gerekmez.

ÖNEMLİ NOT: Telefon hattı hizmetinizi askıya aldırmadan önce, iPhone’umu Bul servisini kullanarak telefonunuzu izlemeyi deneyin. Hizmet kapatıldıktan sonra artık izleyemezsiniz.

#8. Şifrelerinizi değiştirin

Bir şifreniz yoksa ve iPhone’umu Bul servisini kullanarak bir şifre ayarlayamıyorsanız, tüm verileriniz görülebilir. Hırsızın, şifreleri iPhone’unuzu kaydedilmiş hesaplara erişmesine izin vermeyin. E-posta hesabınızın şifrelerini değiştirmek, hırsızın telefonunuzdan posta okumasını veya göndermesini engelleyecektir. Bunun ötesinde, çevrimiçi bankacılık, iTunes ve diğer önemli hesap şifrelerini değiştirmek, kimlik hırsızlığını veya finansal hırsızlığı önlemeye yardımcı olacaktır.

#9. Telefonunuz sigortalıysa, sigorta şirketinizi arayın

iPhone’unuzu korumak için telefonunuzun sigortası varsa ve poliçeniz hırsızlığı kapsıyorsa, şirketi arayın. Bu aşamada polis tutanağı olmasının büyük yardımı olacaktır. Sigorta şirketleri, zararınızı karşılamak için öncelikle polise başvurup başvurmadığınızı ve hırsızlığa dair bir polis tutanağına sahip olup olmadığınızı sorgular.

#10. Çevrenizi bilgilendirin

Telefonuzunu henüz bulamadıysanız ve GPS yoluyla izleyemiyorsanız, telefon rehberi ve adres defterinizdeki kişilere iPhone’unuzun çalındığını bildirmelisiniz. Muhtemelen hırsız telefonla rehberinizden birini aramaz ya da e-posta göndermez. Ancak, hırsızın daha kötü niyetli olması durumunda yaşanması muhtemel istenmeyen durumların önüne geçmek için, insanlara bu kişinin sizin olmadığınızı bildirmeniz gerekir.

iPhone’um çalındı ne yapabilirim demeden önce, mutlaka ama mutlaka iPhone’umu Bul servisini telefonunuza kurun ve bir şifre belirleyin.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Konular

Geri
Üst