Web Analytics Made Easy - Statcounter
Kanal Dışı Yöntemlerle YouTube İzlenme Sayısını Artırma | Türkiye'nin Mobil Forumu!

Kanal Dışı Yöntemlerle YouTube İzlenme Sayısını Artırma

Mobil Forum

Moderatör
Katılım
15 Ara 2022
Mesajlar
1,006
Aldığı Beğeni
0
Yaş
35
Konum
tunceli
Cihaz
iPhone
YouTube’da izlenme sayısını arttırma yolları yöntemlerinden biri de kanal dışı yöntemlerdir. Kanalınız için hazırladığınız içerikler kuşkusuz belli bir kitleye hitap edecektir. Ancak daha geniş kitlelere ulaşmak için bazı farklı yöntemleri de kullanmanız gerekebilir. Bu duruma kısaca sosyal mecraları ve teknik bilgileri dikkate almak gerekir.

SEO Çalışmalarını İyi Yürütün

Arama motorlarında öne çıkabilmek için iyi yönetilen bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyacaksınız. Bunu ister kendiniz isterseniz profesyonel ekiplerden destek alarak sağlayabilirsiniz. Teknik bilgi isteyen bir alan olduğu için dikkatli olmakta fayda var. Ayrıca, YouTube SEO çalışmalarının da büyük bir rol oynadığını unutmayın.

Sosyal Medya Platformlarından Yönlendirmeler Yapın

Artık hemen hemen her yaştan insan sosyal medyayı aktif olarak kullamaktadır. Sizlerde bu durumu YouTube izlenme sayınızı artırmak için kullanabilirsiniz. İster post isterseniz de akış hikayesi olarak kendi videolarınız reklamını yapabilirsiniz. Hazırlayacağınız içeriklerden link çıkarak YouTube kanalınıza yönlendirmeler bir süre sonra işe yaramaya başlayacaktır.

Alanınıza Ait Niş Toplulukları Değerlendirin

Bazı sosyal mecralarda kullanıcıların özgürce eleştiri yapabildikleri topluluklar bulunmaktadır. Buralarda beğenilen ve dikkat çeken içerikleri de sık sık yayınlayabiliyorlar. Bununla birlikte, sizlerde alanınızda faaliyet gösteren bu iş topluluklarını keşfedebilirsiniz. İçerikleriniz oralarda paylaşıldıkça izlenme sayınıza ve trafiğinize de zamanla etki edebilecektir.

Yakın Kitlenizden Destek İsteyin

Hazırladığınız YouTube içerik videolarınızı, başkalarına duyurmanın yöntemlerinden biri diğer insanlardan destek görmektir. Sizinle iletişim kurmaktan çekinmeyen, kanalınızı beğenen kitlenizden içeriklerinizi paylaşmasını isteyebilirsiniz. Böylelikle videolarınızı 2., 3. hatta ve hatta 4.elden duyurma imkanına kavuşabilirsiniz.

Promosyonları Dikkate Alın

Son günlerde çoğu YouTuber’ın farklı çekilişler yaptığına tanık olmuşsunuzdur. Bu tarz küçük ama etkili yöntemleri denemekte fayda var. Unutmayın ki, ücretsiz sunulan bir hediyeyi herkes sevecektir. Sizler bunu ister hediye çekilişi ister kanala davet isterseniz de sıra dışı fikirlerle yapabilirsiniz.

YouTube İzlenme Süresi Neye Göre Artar?

YouTube video izleme oranları, bilgisayar programlarına göre değil gerçek kullanıcıların izlemesine göre belirlenir. Bir izlenmeyi ise kullanıcının videoyu 30 saniye ve üzerinde izlemesiyle kabul eder. Bu aşamada her 300 görüntülemede bir defa görüntülenmeyi durdurur ve izlenme oranlarının gerçek olup olmadığını kontrol eder. YouTube bu aşamada video da geçen zamanı değil gerçek zamanı ele alır. Yani, videonun 30 saniye sonrasına atlanması izlenmiş olarak değerlendirmez. YouTube izlenme oranı hesaplanırken bahsedilen kriterler, canlı yayınlar içinde geçerlidir. Canlı yayınların kullanıcı tarafından açılması gerekir ve ardından en az 30 saniye boyunca izlenmelidir. Ayrıca canlı yayın sırasında ortaya çıkan izlenme oranları ise video olarak yüklendikten sonra video izlenme sayısı olarak eklenir. Videonun daha sonra tekrar izlenme sayıları ise bu oranların üzerine koyulur.
Böyle bir durumda YouTube, 30 saniyeden kısa olan videoları görünmez kabul eder. Bu videoları, YouTube para kazanmaya uygun olarak görmez. Bu yüzden 30 saniyenin altında olan videoları, YouTube önemsemez. Böyle bir durumda YouTube izlenme arttırma için videolarınızın süresine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Böylece kaliteli ve uzun bir içerikle izlenme oranınızı arttırabilirsiniz. YouTube İzlenme Süresi Arttırma Neden Önemlidir? Sosyal medya siteleri, orada geçirdiğiniz zamana oldukça önem verir. Bu yüzden sosyal medya platformlarının asıl amacı sizi uzun süre boyunca sitenin veya uygulamanın içerisinde tutmaya çalışmaktır. YouTube’da sizin bu platform üzerinde daha çok zaman geçirmeniz amacını güder. Bu yüzden YouTube izlenme oranları oldukça önemlidir. İzlenme süresini geçmişte 10 dakika olarak ayarlamışlardı. Zaman içinde YouTuber’ların 10 dakika üzerinde olan videolardan daha fazla para kazanmasına olanak sağladılar. Böylece izlenme süresi daha da arttı. Bu kuralın oluşturulmasının nedeni ise kullanıcıların YouTube’da daha fazla zaman geçirmesi amacından kaynaklıdır. YouTube sosyal medya platformunun yanı sıra YouTube izlenme süreleri, YouTuber’lar için de oldukça önemidir. İzlenme oranının artmasıyla kullanıcılara sunulan içeriğin iyi ve kaliteli olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yüzden içeriklerinizin ne arada görüntülendiğini görebilmek için YouTube Analytics kullanın. Böylece daha net verilere ulaşarak bir rapor elde edebilirsiniz. YouTube Analytics Kullanarak İnceleme Yapmak YouTube Analytics kullanarak videolarınız ile alakalı bilgi alabilirsiniz. Bu araç sayesinde videonuzun ne kadar izlendiğini, beğenildiğini görebilirsiniz. Bunun yanında videolarınızın görüntülenme süresini, tekrar izlenme oranını, oynatma listesi etkileşimi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde bir sonraki videonuz için daha iyi bir hazırlık yapabilirsiniz.
YouTube Analytics’te 4 farklı rapor vardır. Bunlar; genel bakış, erişim, etkileşim ve kitle olarak adlandırılır. Bu raporlar sayesinde detaylı bir analiz yapabilirsiniz: Genel bakış raporu ile hangi video içeriğinin izlenmesinde bir değişiklik olduğunu görebilirsiniz. Erişim raporu sayesinde önemli trafik kaynağınızı, hangi videonuz daha fazla trafik getiriyor gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Etkileşim raporu ile en iyi videonuzu görebilirsiniz. Bu sayede kitlenizi ne kadar elde tuttuğunuza dair verileri gözlemleyebilirsiniz. Kitle raporu ile abonelerinizin, izleyicilerinizin kanalınıza karşı olan davranışlarını raporlayabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizle ilgili bilgilere, videolarınızın bildirimlerinin kaç kişiye gittiğine ulaşabilirsiniz. YouTube izlenme arttırma için birçok yöntem vardır. Bu yöntemleri kullanarak vidolarınızın izlenme oranını gözle görülür bir şekilde arttırabilirsiniz. Yapacağınız çalışmalar ile ileride yayınlayacağınız videolarınız için çok daha etkili yöntemleri bulabilirsiniz. Böylece daha kaliteli içerikler üreterek daha çok izlenmeyi sağlayabilirsiniz. Bloğumuzu beğendiyseniz Youtube SEO adlı bir diğer makalemizi inceleyebilirsiniz.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Temanı özelleştir

Tema fonksiyonları
Gece/Gündüz modunu seç

Gece/Gündüz modunu seç, ortam şartlarına göre forumu özelleştir.

Boxed görünüm

Boxed görünüm ile forumu sınırlarını kısıtlayarak içeriği daha dar bir kutu içinde kullana bilirsiniz.

Temanı tarzına göre genişlet/daralt

Forumu ekran boyutuna yada tarzına uygun olarak geniş/dar kullan.

Sidebar alanı kapat/aç tarzını belirle

Sidebar alanındaki kalabalıktan kurtulmak için sidebar aç/kapat.

Yapışkan sidebar ile işlerini kolaylaştır

Yapışkan sidebar ile siz ne kadar aşağı inerseniz inin her zaman elinizin altında.