Web Analytics

Liquid Retina ekran ile Süper Retina ekran arasında ne fark var?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
iPhone SE (2020) ile iPhone 11 arasındaki farklardan birisi de ekran tipi. iPhone 11’de Liquid Retina ekran (sıvı retina ekran) varken iPhone SE Süper Retina ekran kullanıyor. Bu iki ekran arasındaki farklara bakalım.

Liquid Retina ekran nedir?​

Apple bu ekran tipini ilk kez iPhone XR ile kullanmaya başladı. Daha sonra gelen iPhone 11 modellerinde de bu ekran tipi kullanılmaya devam edildi. Ayrıca iPad Pro’da da bu teknoloji kullanıldı. Bu ekranlar LCD teknolojisine sahip. Super Retina gibi OLED teknolojisi bunlarda kullanılmıyor.

Liquid Retina ekran değerlerine bakalım:

Örneğin iPhone XR için;Ekran boyutu: 6.1 inç

Ekran alanı: 90.3 cm2

Çözünürlük: 828 x 1792 piksel, 19.5:9 ekran oranı

Piksel derinliği: ~326 ppi

Parlaklık: 615 Nit


Süper Retina ekran nedir?​

Super Retina ekran iPhone X, XS ve XS Max modellerinde kullanılıyordu. Apple iPhone SE ile birlikte tekrar Super Retina ekran kullanmaya başladı. Apple’a göre bu ekranlar şimdiye kadar bir telefona takılmış en iyi OLED ekranlar. Kontrast oranları, yüksek parlaklıkları ve sinema standardında renk çeşitliliğine sahip.

Super Retina ekran için örnek değerlere bakalım:

iPhone SE (2020) için;

Ekran boyutu: 4.7 inç

Ekran alanı: 60.9 cm2

Çözünürlük: 750 x 1334 piksel, 16:9 oran

Piksel derinliği: ~326 ppi

Parlaklık: 615 Nit

Sonuç olarak;​

Her iki teknolojide kullanıcı açısından aynı diyebiliriz. Kullanıcı şuna bakmalı: Çözünürlük, Piksel Derinliği ve parlaklık. Her iki ekran tipinde de bu değerler aynı olabiliyorsa hangisini tercih ettiğiniz bir anlam ifade etmiyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst