Web Analytics

Macbook Pil Ömrü Öğrenme ve Sorunları Çözümü

 • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
MacBook Air, Apple’ın en popüler ürünlerinden biridir ve aslında en popüler Mac’idir. En son güncellemede, çift Thunderbolt 3 bağlantı noktası, Retina ekran ve SSD depolama gibi özellikleri korurken, beraberinde bir Apple M1 SoC getiriyor. Macbook modellerinde iPhone’larda olduğu gibi Pil Sağlığı bölümü yok, olmasa da fark etmez yazımızda tüm detayları inceliyoruz.

Aynı zamanda 18 saate kadar teorik bir pil ömrüne sahiptir, ancak sizinki her zaman kullanıma bağlı olarak değişecektir. Apple’ın tahminleri her zaman ekran parlaklığı kapalıyken hafif web kullanımına dayanmaktadır, bu nedenle parlak bir ekranı, parlak aydınlatmalı klavyeyi seviyorsanız ve konserler ve konserler indiriyorsanız, reklamı yapılan pil ömründen çok daha azına hazırlıklı olun.

Yine de, yeni MacBook Air’inizde anormal bir pil boşalması yaşadığınızı düşünüyorsanız, MacBook Air pil ömrünü düzeltmek için bu ipuçlarını deneyin.

Macbook Kurulumun Bitmesine İzin Verin​

Yeni bir Mac kuruyorsanız veya mevcut Mac’inizi geri yüklüyorsanız, her şeyi yapılandırdıktan sonra bilgisayarınız kısa bir süre için ilk kurulum sürecinden geçecektir. Bu, pilinizi normalden önemli ölçüde daha hızlı tüketebilen Spotlight endeksleme gibi şeyleri içerir.

Bu işlem sırasında, MacBook’unuzu güce bağlamak akıllıca olacaktır. Tamamlandığında, MacBook Air’inizi çıkarabilir ve normal şekilde kullanabilirsiniz; pil mükemmel şekilde çalışmalıdır.

Macbook’undan Uzaklaşın​

Kurulum sırasında herhangi bir fazla pil tüketiminin yanı sıra, yeni makinenizle ilk günlerinizde çok fazla güç harcamanız olasıdır çünkü onu daha fazla kullanacaksınız. Sonuçta, yepyeni ve parlak yeni oyuncağınızı kullanmak istiyorsunuz.

Ancak bu ek kullanım patlamasının kendi ödünleri vardır. Yeni bir MacBook’a sahip olmanın ilk günleri ve haftaları muhtemelen normal kullanımdan daha yüksek olacaktır. Ekranınız daha uzun süre açık kalacak, Wi-Fi kullanımınız daha yüksek olacak ve hatta işlemcinizi normalden daha fazla vergilendiriyor olabilirsiniz.

Örneğin, pilinizin yalnızca yarısı kadar uzun ömürlü olduğunu düşünüyorsanız, bilgisayarınızı normalde kullandığınızdan iki kat daha fazla kullanıyor olabilir misiniz?

Buradaki anahtar, uzaklaşmaktır. Bilgisayarınızı kullanmayı bıraktığınızda ne kadar piliniz kaldığını bir yere not edin, ardından uyku moduna geçirin ve geri çekilin. Geri döndüğünüzde pil seviyesinde yalnızca küçük değişiklikler görürseniz, pilinizin gitmesi muhtemelen iyidir ve onu biraz fazla kullanmakla vergilendirmişsinizdir.

Bununla birlikte, MacBook Air’inizin pili kullanılmadığında ve uykuda iken önemli ölçüde boşalırsa, başka bir şey yapmanız gerekir.

Macbook’unuzun Pilini Bitirin​

Belki de pil sorunlarını düzeltmek için yapabileceğiniz en basit (teorik olarak en çok zaman alan) şey önce pili bitirmektir. MacBook Air’inizi, pil seviyesi çok düşük olduğu için kapanana kadar kullanın. Bu olduktan sonra, MacBook Air’inizi güç kaynağına bağlayın.

O zaman uzaklaş. Tekrar kapatmadan önce MacBook Air’inizin tamamen şarj olmasını bekleyin. Eğer sonra yapmak daha önce olduğu gibi hala aynı pil tüketimini görüyoruz olmadığını görmek, güç onu çıkar ve yeniden kullanmaya başlayın. Öyleyse, bu diğer ipuçlarından bazılarını denemenin zamanı geldi.

Macbook’unuzu Yeniden Başlatın​

Yeniden başlatmak, sahip olabileceğiniz pil sorunlarını denemenin ve öldürmenin basit bir yoludur. Genellikle pil sorunları yaşadığınızda, hileli bir işlem, kötü bir uygulama veya bu türden başka bir şey olabilir ve yeniden başlatmak, Mac’inizde şu anda çalışan her şeyi temelde nuke etmenin bir yoludur.

MacBook Air’inizi nasıl yeniden başlatacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ekranınızın sol üst köşesindeki Apple (Elma logosu) menü düğmesine tıklayın.
 2. Yeniden Başlat seçeceğine tıklayın.
 3. Onaylamak için açılır menüdeki Yeniden Başlat düşmesine tıklayın.

Tüm Güncellemeleri Çalıştırın​

Günümüzde hem macOS hem de çoğu uygulama genellikle modern Mac’ler için, özellikle dizüstü bilgisayarlar için daha iyi optimize edilmiş olsa da, sorunlar ortaya çıkıyor. Bu, macOS’in en son sürümündeki bir hata veya favori bir uygulamanın yeni güncellemesinde olabilir. Her durumda, hem işletim sisteminizin hem de üçüncü taraf yazılımınızın tüm hataların giderilmesi için güncellendiğinden emin olmak istersiniz.

İyi geliştiriciler, uygulamalarında bir sorun tespit edildiğinde genellikle hızlı bir düzeltme yapar, bu nedenle yazılımın en son sürümüne güncellendiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

 1. Dock veya Finder‘dan App Store‘u başlatın.
 2. Yan panel menüsünden Güncellemeler‘i tıklayın.
 3. Güncelleme tuşuna tıklayın.
 4. İstenirse Apple Kimliği parolanızı girin.
Mac App Store dışı uygulamalar için, genellikle Menü Çubuğuna gidebilir ve uygulama menüsünde veya yardım menüsü bölümünde Güncellemeleri Kontrol Et öğesini bulabilirsiniz.

Uygulamaların Güç Kullanımını Kontrol Edin​

Menü çubuğundaki pil simgesine tıklamak, hangi uygulamaların önemli miktarda enerji kullandığını size gösterecektir.

Bununla ilgili birkaç harika şey var. Birincisi, size hangi uygulamaların en fazla enerjiyi kullandığını göstermez , sadece önemli miktarda enerji kullananları . Bu şekilde, teknik olarak belirli bir zamanda en fazla enerjiyi kullanıyor olabilecek uygulamalar gereksiz yere utanmaz. İkinci olarak, rahatsız edici bir uygulamaya tıklamak, uygulamanın kullandığı her kaynağı görmenizi sağlayan Activity Monitor’ü açacaktır.

Bir uygulamanın önemli miktarda enerji tüketmesinin genellikle iyi bir nedeni vardır. Ancak çoğu zaman, donanım için zayıf optimizasyon gibi faktörlere bağlı. Bu, örneğin geliştiriciler uygulamalarını çapraz platform olan, ancak iyi optimize edilmemiş Electron gibi araçlarda oluşturduğunda olabilir.

Uygulamaları Çalıştırın​

Yapabildiğiniz yerde, platformlar arası veya web uygulamaları yerine yerel uygulamaları çalıştırmalısınız. Apple’ın özellikle macOS için kodladıkları kendi tarayıcısı olan Safari’yi çalıştırmak, piliniz için Chrome’dan daha iyidir. Chrome inanılmaz derecede popüler olabilir, ancak bu, belirli bir platform için daha az optimize edebilme pahasına gelir. Chrome ayrıca RAM’e aç ve evet, daha fazla güç kullanıyor.

Çapraz platform Electron çerçevesi üzerine inşa edilen Slack gibi diğer uygulamalar, yalnızca web uygulamalarının etrafını sarar. Adobe’nin Lightroom ve Photoshop gibi uygulamaları tamamen yereldir, ancak aynı zamanda çapraz platformdur ve Pixelmator ve Acorn gibi Mac için ilk veya yalnızca Mac uygulamalarına göre daha fazla enerji kullanma eğilimindedir.

Pil Ömrünü Uzatın​


Pil iyi çalışıyorsa, ancak önümüzdeki birkaç saat boyunca güçsüz kalırsanız, bir şarj cihazına bağlanana kadar olabildiğince fazla güç tüketmek için yapabileceğiniz birkaç şeyler daha var.

 • Ekran parlaklığını azaltın.
 • Çevirimiçi olmanız gerekmiyorsa Wi-Fi’yi kapatın.
 • Ses veya müzik dinlemeniz gerekiyorsa, hoparlörler yerine kulaklık takın.
 • Sistem Tercihleri > Enerji Tasarrufu bölümünde Otomatik Grafik Değiştirme, mümkün olduğunda sabit diskleri uyku moduna geçir ve Wi-Fi ağ erişim seçeneklerinini açın.
Ayrıca, fazla güç tüketmemeleri için kullanmadığınız uygulamalardan çıktığınıza emin olun.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst