OnePlus 5

  • Türkiye'nin en kaliteli ve en büyük mobil aygıt destek forum sitesi "MobilForum.Net'e" Hoşgeldiniz.
    Burada mobil aygıtlar ve GSM operatörleri hakkında her tür bilgiye ulaşabilir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Mobil Forum

Moderatör
Katılım
15 Ara 2022
Mesajlar
1,006
Aldığı Beğeni
0
Konum
tunceli
Cihaz
iPhone
OnePlus 5 (OP5 olarak da kısaltılır), OnePlus tarafından üretilmiş bir akıllı telefondur. Cihaz, 2016'da satışa çıkarılan OnePlus 3T'nin halefidir. OnePlus 5, 20 Haziran 2017'deki bir program sırasında resmi olarak tanıtılmış ve ilk olarak 20 Haziran 2017'de satışa çıkarılmıştır. Cihaz satışa çıktıktan beş ay sonra 21 Kasım 2017'de cihazın yerini OnePlus 5T almıştır.


Geçmiş​

The Verge, Mayıs 2017'de OnePlus 3'ün halefinin OnePlus 5 olarak adlandırılacağını duyurmuştur. OnePlus, 4 numarasının neden kullanılmadığına dair resmi bir açıklama yapmasa da bunun nedeninin 4 numarasının Çin'de şanssız olarak görülmesi (tetrafobi) olduğu iddia edilmiştir India Today'a göre 4 numarasının atlanma sebebi, OnePlus 2'nin pek başarılı olmaması ve OnePlus'ın çift numaraları artık şanssız olarak görmesiydi.[

OnePlus, cihazın lansmanından önce cihazda Qualcomm Snapdragon 835 yongada sistemi bulunacağını doğrulamıştır.[ Ayrıca OnePlus, cihazın kamera performansını geliştirmek için görüntü işleme firması DxO ile çalıştığını belirtmiştir.

Özellikler​

OnePlus-5.jpg

Donanım​

OnePlus 5'te, selefleri OnePlus 3 ve OnePlus 3T'de olduğu gibi anodize metal arka panel bulunur. Cihaz için barut grisi (Slate Gray) (siyah ve gri) ve yumuşak altın (Soft Gold) (beyaz ve altın) renk seçenekleri bulunur. Cihaz için sınırlı olan Soft Gold renk seçeneği, 7 Ağustos 2017'de satışa çıkarılmıştır.[ Cihaz için gece yarısı siyahı (Midnight Black) rengi de bulunmaktaydı ancak sonradan bu renk seçeneği internet sitesinden kaldırılmıştır. Cihazın Castelbajac ile beraber yapılan JCC+ adındaki başka bir özel versiyonu, sadece Avrupa'da mevcuttu. Bu modelde, renkli donanım düğmeleriyle beraber üzerinde el yazısı bulunan Slate Gray arka panel bulunur.

Cihazda 2.45 Ghz hızında işlemcisi bulunan Qualcomm Snapdragon 835 yongada sistemi, 8 GB'a kadar RAM ve 128 GB'a kadar dahili depolama bulunur. Cihazda OnePlus'ın kendi Dash Charge teknolojisi bulunan 3300 mAh batarya ve DCI-P3 geniş renk gamı bulunan 1080p AMOLED ekran bulunur.

OnePlus, önceki cihazlardaki kamera kalitesinin eleştirilmesinden sonra cihazı bokeh efekti yapabilen 20 MP Sony Exmor IMX350 telefoto kamerasıyla beraber elektronik görüntü sabitleme bulunan 16 MP Sony Exmor IMX398 kamera modülüyle donatmıştır.[ Cihazda, ön kamera olarak 16 MP IMX371 bulunur.[ OnePlus, cihazdaki çift kamera kurulumunun cihazla 1.6X optik yakınlaştırma yapılmasını sağladığını iddia etmiştir ancak yapılan bağımsız testler, cihazın sadece 1.33X optik yakınlaştırma yapabildiğini göstermiştir. DxOMark, cihaza kamera puanı olarak 87 vermiştir; bu puan iPhone 7'ye verilen kamera puanından daha yüksektir.

Yazılım​

Şirket, cihaz satışa çıkarılmadan birkaç gün önce cihaza ait aygıt ağacını ve kernel kaynaklarını yayınlamıştır. Cihazda TWRP ve root erişimi bulunur.

OnePlus 5, Android 7.1.1 Nougat tabanlı OxygenOS 4.5 ile satışa çıkarılmıştır. OxygenOS'taki bir özellik de okuma modudur

OnePlus 5'e Android 8.0 Oreo'yu getiren OxygenOS 5.0 (sonradan 5.0.1'e güncellenmiştir), 2017'nin sonlarında yayınlanmıştır.[17] Cihazdaki değişiklikler arasında güncellenmiş başlatıcı, yeniden tasarlanmış kamera kullanıcı arayüzü, ve çeşitli sistem optimizasyonları bulunur.

İlk olarak OnePlus 5T'ye eklenmiş "Face Unlock" yüz tanıma özelliği, OxygenOS 5.0.2 ile OnePlus 5'e eklenmiştir

Cihaz; Android 10 tabanlı OxygenOS 10'a güncellenmiştir. OnePlus 5 için resmi olarak Android 11 güncellemesi yayınlanmayacaktır ancak cihaz, özel yazılım (ROM) topluluklarının geliştirdiği yazılımlarla Android 11'e güncellenebilir

Ağ uyumluluğu​

OnePlus 5'in, dünya çapındaki hücreel ağlar için sadece tek bir modeli bulunur.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst