Oppo Reno

Mobil Forum

Moderatör
Katılım
15 Ara 2022
Mesajlar
1,006
Aldığı Beğeni
0
Yaş
35
Konum
tunceli
Cihaz
iPhone
Oppo Reno, Oppo tarafından üretilmiş, Android işletim sistemini kullanan kamera odaklı bir akıllı telefon serisidir. Serideki amiral gemisi cihazlar Oppo Reno, Oppo Reno 10x Zoom ve Oppo Reno 5G 10 Nisan 2019'da resmi olarak duyurulurken serideki orta seviye cihaz Oppo Reno Z 30 Mayıs 2019'da duyurulmuştur. Reno serisi İsviçre, Zürih'te 24 Nisan 2019'da satışa çıkarılmıştır. Oppo Reno serisi, 28 Ağustos 2019'da Hindistan'da satışa çıkarılan Reno2 ve Ekim 2019'da satışa çıkarılan Reno Ace tarafından takip edilmiştir.

Geçmiş​

Oppo, şubat ayında 10x Zoom'un kamera sisteminin önizlemesini yapmıştır. Oppo, cihazların 10 Nisan 2019'da duyurulmasından sonra Swisscom'un 5G ağ medya etkinliğinde 5G destekli bir model ortaya çıkarmıştır. Bu model, 10x Zoom ile aynı bataryayı ve yongada sistemi paylaşır, yaklaşık olarak 1000 ABD dolarına satılmaktadır ve Qualcomm'un Snapdragon X50 modemini kullanır. Ayrıca 5G model, NReal Light arttırılmış gerçeklik (AR) gözlükleriyle resmi olarak uyumlu olan ilk akıllı telefondur.

Tasarım​

Hem Reno hem de Reno 10x Zoom'da ön tarafında Gorilla Glass 6 ve arka tarafında Gorilla Glass 5 bulunan metal/cam kasa bulunur. Her iki cihazda da özgün takoz şeklinde olan veya yüzgece benzeyen ve 0.8 saniyede açılan bir açılır kapanır kamera mekanizması bulunur. Oppo bu kamera mekanizmasına yükselen mil kamerası (Pivot Rising camera) adını vermektedir ve bu kamera mekanizmasında ahize ve flaş bulunur, bu sayede cihazların ekranı ön tarafı tamamen kaplar. Oppo bu kamera mekanizmasının 200.000 kereye kadar herhangi bir sorun olmadan açılıp kapatılabileceğini ve 5 yıldan fazla dayanacağını iddia etmiş, ve kamera mekanizmasına kamerayı korumak ve otomatik olarak kapatmak için düşme algılama özelliği eklemiştir. Reno Z'de bu kamera mekanizması bulunmaz ve bunun yerine küçük bir çentik içinde yer alan standart bir ön kamera bulunur. Ayrıca, tüm 4 modelde de camı çizilmelerden korumak için arka tarafta ortalanmış ufak bir seramik çıkıntı bulunur. 10x Zoom için siyah ve mavi renk seçenekleri bulunurken Reno ve Reno Z için ek olarak pembe, lacivert, turuncu ve beyaz renk seçenekleri bulunur. Reno'nun arka panelinde desenler ve kutusunda çıkartmalar bulunan Inspiration Edition (ilham versiyonu) adında özel bir modeli bulunur.

Özellikler​

oppo-reno-7-128-gb-turuncu.jpg

Donanım​

Normal ve 10x modelleri dışarıdan benzerken 10x'te daha gelişm,idonanım bulunur. Normal Reno'ya kıyasla 10X Zoom'da Adreno 616 grafik işlemcisi bulunan Qualcomm Snapdragon 710 yongada sistemi yerine Adreno 640 grafik işlemcisi bulunan Qualcomm Snapdragon 855 yongada sistemi bulunur. Daha ucuz olan Reno Z'de ise PowerVR GM9446 grafik işlemcisi bulunan MediaTek P90 yongada sistemi bulunur. Normal modelde 3765 mAh batarya ve 6.4 inç ekran bulunurken 10x Zoom'da 4065 mAh batarya ve 6.6 inç ekran bulunur. Bazı özelliklere sadece bir modelde bulunur; 10x Zoom'da normal modelde bulunan ses girişi bulunmaz ancak microSD kart yuvası bulunur. 10x Zoom'un kamerası normal modele kıyasla daha gelişmiştir; cihazda derinlik sensörünün yerini periskop telefoto kamerası ve geniş açılı kamera almıştır ve cihaz lazerli otomatik odaklama özelliğiyle birlikte 5x optik yakınlaştırma yapabilir. Ancak cihazın kamera uygulamasında sadece 6x hibrit zoom ve 10x hibrit zoom düğmeleri bulunur.[7] Her iki modelde de hem selfie çekimi hem de biyometrik şifre için açılır kamerayı kullanan Find X'ten farklı olarak ekran altı parmak izi okuyucu bulunur. Ayrıca 10x Zoom, normal Reno'dan daha büyük ve daha ağırdır.

Oppo, cihazda Nokia OZO ses kaydı teknolojisi bulunduğunu iddia etmiştir.

Yazılım​

Sadece 10x Zoom'un Çin modelleri Oppo'nun kullanıcı arayüzü ColorOS 7 ve Android 10 işletim sistemi ile çalışır. Diğer tüm telefonlar Oppo'nun kullanıcı arayüzü ColorOS 6 ve Android 9.0 Pie işletim sistemi ile çalışır.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Temanı özelleştir

Tema fonksiyonları
Gece/Gündüz modunu seç

Gece/Gündüz modunu seç, ortam şartlarına göre forumu özelleştir.

Boxed görünüm

Boxed görünüm ile forumu sınırlarını kısıtlayarak içeriği daha dar bir kutu içinde kullana bilirsiniz.

Temanı tarzına göre genişlet/daralt

Forumu ekran boyutuna yada tarzına uygun olarak geniş/dar kullan.

Sidebar alanı kapat/aç tarzını belirle

Sidebar alanındaki kalabalıktan kurtulmak için sidebar aç/kapat.

Yapışkan sidebar ile işlerini kolaylaştır

Yapışkan sidebar ile siz ne kadar aşağı inerseniz inin her zaman elinizin altında.