Snapdragon 8 Gen 1

  • Türkiye'nin en kaliteli ve en büyük mobil aygıt destek forum sitesi "MobilForum.Net'e" Hoşgeldiniz.
    Burada mobil aygıtlar ve GSM operatörleri hakkında her tür bilgiye ulaşabilir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Mobil Forum

Moderatör
Katılım
15 Ara 2022
Mesajlar
1,006
Aldığı Beğeni
0
Konum
tunceli
Cihaz
iPhone
Mobil işlemci denildiğinde birçok teknoloji kullanıcısının aklına Qualcomm tarafından üretilen işlemciler geliyor desek yanlış olmayacaktır. Qualcomm, bu sektörde hizmet veren en başarılı ve köklü şirketlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, neredeyse her sene yeni tanıttığı bir amiral gemisi işlemci ile kendisinden söz ettirmeyi başarıyor. Qualcomm, bu başarısını 2022 yılında da sürdürmeyi başardı.


Bilindiği üzere Qualcomm, 2021 yılının son aylarında yeni Snapdragon modeli olan Snapdragon 8 Gen 1’i tanıttı. Şirket, tanıttığı bu işlemciyle teknoloji gündemine oturdu. Çünkü yüksek performans vermeyi hedefleyen işlemci, birçok teknoloji üreticisinin ilgisini çekti. Bu doğrultuda şirketler, bu işlemciyi ilk kullanan şirket olmak için adeta yarışa girdiler.
Bunun sonucunda 2022 yılında tanıtılan birçok amiral gemisinde işlemci kısmında Snapdragon 8 Gen 1 karşımıza çıkıyor. Qualcomm, 4 nm olarak ürettiği bu işlemcide 8 çekirdekli bir mimari geliştirmeyi tercih etti. 3000 MHz değerinde çalışan işlemci, 5G desteği sunmasıyla da hem teknoloji üreticilerinin hem de kullanıcılarının ilgisini çekiyor.

Qualcomm, işlemcide 3200 MHz hızda çalışan LPDDR5 bellek kullanmayı tercih etti. Bu sayede şirket, güncel teknolojiyi kullanarak mobil cihaz kullanıcılarına yüksek bir performans sunmayı hedefliyor. Nitekim Qualcomm, bu konuda oldukça başarılı oldu diyebiliriz.

Çünkü yapılan çeşitli test sonuçları, Snapdragon 8 Gen 1’in piyasada yer alan en güçlü telefon işlemcilerinden birisi olduğunu gösteriyor. Bundan dolayı Xiaomi ve Samsung başta olmak üzere birçok akıllı cihaz üreticisi, yeni ürettikleri cihazlarda Snapdragon 8 Gen 1 kullanmayı tercih ediyorlar. Ayrıca işlemcinin yüksek performansı, önümüzdeki süreçte de akıllı telefon üreticilerinin Snapdragon 8 Gen 1’e yönelmesini sağlayacaktır.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst