Web Analytics Made Easy - Statcounter
Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Türkiye'nin Mobil Forumu!

Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mobil Forum

Moderatör
Katılım
15 Ara 2022
Mesajlar
1,006
Aldığı Beğeni
0
Yaş
35
Konum
tunceli
Cihaz
iPhone
Araştırma yapmayı seven ancak pek deneyimli olmayan kullanıcılar tablet alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak edebiliyor. En iyi tablet önerileri listemizi oluştururken dikkat ettiğimiz başlıca birkaç kural bulunuyor. Bir tabletin başarılı olmasına katkı sağlayan unsurları değerlendirirken karşımıza birden fazla faktör çıkıyor. İçeriğimizin bu kısmında tablet seçerken dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz.

Ekran​

Tablet bilgisayarların neredeyse tamamı ekrandan oluşur. Birçok dijital ve teknolojik üründe ekranların yeri oldukça önemlidir. Ancak konu tabletler olunca bu ekranların çok daha önemli bir yerde olduğundan bahsetmek gerekir. Hem tabletin kontrolü hem de sağladığı görüntü nedeniyle iyi bir ekrana sahip tablet uzun dönemde büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bu noktada OLED ve yüksek çözünürlüğe sahip tabletler bir adım öne geçmektedir. Ayrıca ekran yenileme hızı da akıcı bir kullanım için büyük önem taşımaktadır. 120Hz gibi bir ekran yenileme hızına sahip yüksek çözünürlüklü bir ekran ile benzersiz bir tablet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ekran konusunda önemli bir başka unsur ise ekran boyutudur. Ancak burada tercih tamamen kullanıcının amacına ve tercihine bağlıdır. Bazı kullanıcılar geniş ekranda rahat ederken bazı kullanıcılar için taşınabilirlik çok daha ön plana çıkar. Bu nedenle ekran boyutu da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır. Temelde bu özellikleri dikkate almak yeterli olacaktır fakat AoD, FullView vb. ekran özelliklerinin de artı puan kazandıracağını belirtelim.

Donanım​

Tablet alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer özellik ise şüphesiz donanımdır. Tabletin çip seti, bellek ve depolama özellikleri ürünün performansını doğrudan etkiler. Bu nedenle güçlü bir performans için belli bir seviyenin üstündeki donanım parçalarına yönelmek doğru olacaktır.

Günümüzde Apple, Qualcomm, MediaTek ve Samsung tarafından üretilen çip setleri dikkat çekmektedir. Apple’ın M serisi ve Qualcomm’un yeni Snapdragon 8 Gen modelleri piyasadaki en yüksek performansı sağlayan çip setleri arasındadır. Ayrıca yapacağınız işe bağlı olarak 8 GB ve üstü RAM kapasiteleri size kolaylık sağlayacaktır. Depolama alanı ise tercihinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Eğer gündelik bir kullanıcıysanız ve akıcı bir deneyim yaşamak istiyorsanız bu değerleri biraz daha düşürmek mümkündür. 3-4 GB RAM ve ortalama bir çip seti ile son derece işlevsel bir tablet deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak depolama konusunda tercih yine kullanıcıya bağlıdır. Eğer çok fazla dosya ya da medya içeriği tutuyorsanız depolamayı yüksek tutmanızı öneririz.

Kamera, Batarya, Diğer Özellikler ve Fiyat​

Değinmemiz gereken bir diğer önemli unsur ise kamera olacaktır. Her ne kadar tabletler kameraları ile ön plana çıkmasalar da yeterli bir kamera ile çok daha işinize yarayan bir tablete sahip olabilirsiniz. Özellikle ön kameranın iyi olması görüntülü toplantılar ve görüşmelerde size kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada Apple’ın Ana Sahne modu gibi ekstra özellikler de avantaj sağlayabilir.


En iyi tablet için batarya konusunda ise yine kullanıcı tercihi ön plana çıkmaktadır. Eğer yoğun bir tablet kullanıcısıysanız bataryanın başarılı olmasına öncelik vermeniz gerekebilir. Ancak gündelik bir kullanıcı için bataryanın yeterli seviyelerde olması işinizi görecektir. Ancak yüksek donanımlı tabletlerin genellikle bataryaya da aynı özeni gösterdiğini belirtelim.

Tabletinizin bağlantı özelliklerinin de oldukça önemli olduğunu ifade etmek gerek. Örneğin Wi-Fi ve Bluetooth sürümü, USB türü vb. unsurların gelişmiş olması pek çok noktada işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca tabletin sunduğu ekstra özelliklere de göz atmak faydalı olabilir. Örnek vermek gerekirse Dolby Vision ya da IPS sertifikaları gibi özellikler tableti daha başarılı hale getirecektir.

Tüm bunların üstünde dikkat etmeniz gereken en önemli özellik ise şüphesiz ürünün fiyatıdır. Bütçeniz çerçevesinde en iyi ürünü seçmek son derece önemlidir. Bu nedenle tüm özelliklerin önünde bütçenizi belirlemeniz son derece faydalı olacaktır. Böylece bütçeniz doğrultusunda en iyi tableti öğrenmek için araştırma yapabilirsiniz.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Temanı özelleştir

Tema fonksiyonları
Gece/Gündüz modunu seç

Gece/Gündüz modunu seç, ortam şartlarına göre forumu özelleştir.

Boxed görünüm

Boxed görünüm ile forumu sınırlarını kısıtlayarak içeriği daha dar bir kutu içinde kullana bilirsiniz.

Temanı tarzına göre genişlet/daralt

Forumu ekran boyutuna yada tarzına uygun olarak geniş/dar kullan.

Sidebar alanı kapat/aç tarzını belirle

Sidebar alanındaki kalabalıktan kurtulmak için sidebar aç/kapat.

Yapışkan sidebar ile işlerini kolaylaştır

Yapışkan sidebar ile siz ne kadar aşağı inerseniz inin her zaman elinizin altında.