Xiaomi Mi 4

Mobil Forum

Moderatör
Katılım
15 Ara 2022
Mesajlar
1,006
Aldığı Beğeni
0
Yaş
35
Konum
tunceli
Cihaz
iPhone
Xiaomi Mi 4 (Çince: 小米手机4), Çinli üretici Xiaomi'nin üst seviye akıllı telefon serisi için geliştirdiği bir akıllı telefondur ve Ağustos 2014'te satışa çıkarılmıştır. Xiaomi, 24 Temmuz 2014'taki Xiaomi New Product Launch Event (Xiaomi Yeni Ürün Lansman Etkinliği) sırasında cihazı ve cihazın tamamlayıcı aksesuarı Xiaomi Mi Band'i resmi olarak tanıtmak için bir etkinlik düzenlemiştir. Xiaomi Mi 4i, Xiaomi Mi 4c ve Xiaomi Mi 4S türleri de sunuldu. Cihazın yerini daha sonra Xiaomi Mi 5 aldı.

Temelde Xiaomi Mi 2'ye benzeyen bir cihaz olan Mi 4, selefi Xiaomi Mi 3'ün oldukça yenilenmiş bir sürümüdür. Cihaz, selefine göre farklı bir tasarıma sahiptir. Cihaz, Ağustos 2014'te tanıtılan MIUI 6'dan biraz daha önce satışa çıkarılmıştır.

Cihaza yönelik tepkiler genellikle olumluydu ancak Apple'ın iPhone modellerini kullanan kişilerden, iPhone'a benzer tasarımından ve kalitesinden dolayı cihaz hakkında yüksek miktarda olumsuz geri bildirim vardı. Bazı medya şirketleri, cihazı rakiplerine göre daha ucuza satıldığı ve üst seviye donanımı olduğu için piyasadaki en iyi akıllı telefonlardan biri olarak değerlendirmiştir. Ancak bazıları, Apple'in iPhone 5S modeline çok fazla benzediği için cihazı eleştirmiştir.

Xiaomi_Mi4 (1).jpg

Geçmiş

Cihaz resmi olarak duyurulmadan önce medya yorumları, cihazın erken prototiplerin fotoğraflarını ve MIUI 6'nın ekran görüntülerini içeren sızıntılara odaklanmıştı; sonrasında bu sızıntıların sahte olduğu kanıtlanmıştı.

Xiaomi, Mi 4 ve Mi Band'i CNCC'de 22 Temmuz 2014'teki bir medya etkinliğinde duyurdu. Cihaz Temmuz 2014'te duyurulmasına rağmen Ağustos 2014'te MIUI 6'nın tanıtımından kısa bir süre öncesine kadar satışa çıkarılmamıştır.

Mi 4, Ağustos 2014'te ilk Çin'de sonra diğer ülkelerde satışa çıkarılmıştır. Xiaomi; bu dönemde sınırlı sayıda ancak sayıları gittikçe artan ülkelerde faaliyet göstermekteydi ve Xiaomi'nin faaliyet gösterdiği ülkeler dışındaki ülkelerde bulunan müşterilerin, cihazı çevrimiçi olarak satın alması gerekmekteydi.

Özellikler

İşletim sistemi ve yazılım​

Xiaomi Mi 4, Android işletim sisteminin Xiaomi sürümü MIUI 5 (MIUI 10'a yükseltilebilir) ve Android KitKat (Android 4.4) ile kutudan çıkar. Daha sonra Android Lollipop (Android 5.0) sürümü aldı. Şimdiki sürümü Android Marshmallow (Android 6.0.1) ve MIUI 9 arayüzüdür. Cihazın çoklu dokunmatik hareketler kullanan MIUI kullanıcı arayüzü, doğrudan kontrol ilkesine dayanır. Cihazın kullanıcı arayüzü kontrol unsurları arasında kaydırma alanları, açık-kapalı düğmeleri ve düğmeler bulunur. Kullanıcı arayüzüyle etkileşim; hepsinin Android işletim sistemi ve çoklu dokunmatik kullanıcı arayüzünde özel işlevleri bulunan kaydırma, dokunma, parmak kaydırma ve ters yönde parmak kaydırma hareketlerini içerir. Cihazdaki dahili ivmeölçerler, bazı uygulamalar tarafından cihazın dik olarak döndürülmesi (cihazın dikey moddan yatay moda geçirilmesinin yaygın bir sonucu) gibi hareketlere tepki vermede kullanılır. Cihazda, cihazın cihaz için mevcut olan güncel MIUI sürümüne güncellenmesini sağlayan bir güncelleme uygulaması bulunur.

Windows 10 yazılım (ROM) uyarlaması (port)​

Mart 2015'te, Çin'deki seçilmiş kayıtlı Mi 4 kullanıcılarının Xiaomi ile Microsoft arasındaki deneme ortaklığı kapsamında Windows 10 Mobile yazılımı (ROM) uyarlaması alacağı duyuruldu.Bu kullanıcılar için yazılım yükleme indirmesi Haziran 2015'te yayınlandı; bu kullanıcılar, cihazlarında yazılımı deneyebilir ve yazılımla ilgili hem Microsoft'a hem de Xiaomi'ye geri bildirimde bulunabilirdi

Tasarım​

Cihazda 441 ppi piksel yoğunluğu ve 1080x1920 çözünürlüğü bulunan 5 inç (12.7 cm) Sharp/JDI OGS üretimi tamamen lamine ekran bulunur. Cihazın ana ekran düğmesi, seleflerininkine benzerdir ve ayarlanabilir dokunma geri bildirimi özelliğiyle beraber dokunmatik temellidir. Cihazın ağırlığı 149 gramdır ve cihazda paslanmaz çelik çerçeve bulunur. Cihaz için; siyah, beyaz ve gül altını olmak üzere üç renk seçeneği mevcuttur.

Donanım​

Xiaomi Mi 4, AnTuTu test uygulamasına göre cihazı döneminin en hızlı akıllı telefonlarından birisi yapan Qualcomm Snapdragon 801 (MSM8974-AC) çipinden güç alır. Cihazdaki çipte 2.5 Ghz hızında 4 çekirdekli Krait 400 işlemci ve Adreno 330 grafik işlemci bulunur. Cihazda, 280 saat bekleme süresi sunan 3080 mAh batarya bulunur. Cihazda, 13 MP arka kamera ve 8 MP ön kamera bulunur. Ayrıca Xiaomi, Mi 4'ün 64 GB depolama alanı bulunan başka bir modelini de satışa çıkarmıştır.

Aksesuarlar​

Xiaomi Mi 4; Xiaomi Mi Band olarak bilinen; uyku döngüsü akıllı alarmı, fitness izleyici, uyku izleyici ve uzaktan telefon kilidini açma özellikleri bulunan, 12 dolara satılan tamamlayıcı akıllı aksesuar ile beraber duyurulmuştur. Mi Band, değiştirilebilen çeşitli bantlara ve 30 günlük şarj ömrüne sahiptir.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Temanı özelleştir

Tema fonksiyonları
Gece/Gündüz modunu seç

Gece/Gündüz modunu seç, ortam şartlarına göre forumu özelleştir.

Boxed görünüm

Boxed görünüm ile forumu sınırlarını kısıtlayarak içeriği daha dar bir kutu içinde kullana bilirsiniz.

Temanı tarzına göre genişlet/daralt

Forumu ekran boyutuna yada tarzına uygun olarak geniş/dar kullan.

Sidebar alanı kapat/aç tarzını belirle

Sidebar alanındaki kalabalıktan kurtulmak için sidebar aç/kapat.

Yapışkan sidebar ile işlerini kolaylaştır

Yapışkan sidebar ile siz ne kadar aşağı inerseniz inin her zaman elinizin altında.