YouTube Videoları Ne Kadar İnternet Harcar?

 • Türkiye'nin en kaliteli ve en büyük mobil aygıt destek forum sitesi "MobilForum.Net'e" Hoşgeldiniz.
  Burada mobil aygıtlar ve GSM operatörleri hakkında her tür bilgiye ulaşabilir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Mobil Forum

Moderatör
Katılım
15 Ara 2022
Mesajlar
1,006
Aldığı Beğeni
0
Konum
tunceli
Cihaz
iPhone
Dünyanın en önemli ve en büyük video paylaşım platformu olan YouTube’da, kullanıcılar her gün birçok farklı konuda videolar izleyerek uzun saatler geçiriyor. Buna bağlı olarak belirli bir internet kullanımı gerçekleşiyor ve sınırsız internet kullanmayıp kotalı internet kullanan kullanıcılar için probleme yol açabiliyor. Bu yazımızda farklı çözünürlüklerde izlenen YouTube videolarının ne kadar internet harcadığı hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Yazımızda yer alan sayılar ortalama olarak elde edilen verilerden oluşmuştur ve farklı kullanım koşullarına göre değişkenlik gösterebileceğini hatırlamak isteriz.

Farklı Çözünürlüklerde İzlenen YouTube Videoları Ne Kadar İnternet Harcar?​

 • 144p: Günümüzde video izlemek için pek tercih edilmeyen bir çözünürlük olan 144p’de, 1 saat izlenen bir içerik, ortalama olarak 70 ile 100 MB arasında internet harcanmasına yol açar.
 • 240p: 1 saat izlenen bir 240p YouTube videosu 180 ile 230 MB arasında internet kullanımı sağlar.
 • 360p: Bu çözünürlükte 1 saat boyunca izlenen bir video, 300 ile 450 MB arasında bir internet tüketimi yapar.
 • 480p: 1 saat boyunca 480p çözünürlükte izlenen bir YouTube içeriği, ortalama olarak 490 ile 655 MB arasında internet kullanımı gerçekleştirir.
 • 720p: Genel olarak kullanıcıların büyük bir kısmının tercih ettiğini YouTube izleme çözünürlüğü olan 720p, 1 saatte 1.2 – 2 GB arasında internet harcar.
 • 1080p: YouTube izleyicilerini bir diğer sık tercih ettiğin çözünürlük olan 1080p, 1 saatte 2.4 – 3.2 GB internet kullanımına yol açar.
 • 2160p: 4K izlenim imkanı sunan bu çözünürlükte izlenen videolar, 1 saatte 6 ile 16 GB arasında internet kullanır.
 • 4320p: 8K olarak ifade edilen ve YouTube’da izlenebilen en yüksek çözünürlük olan 4320p, 1 saatlik izlemede ortalama 20 GB internet harcaması gerçekleştirir.
YouTube kullanıcılar tarafından izlenilen videoları otomatik olarak maksimum çözünürlük ve bit hızında oynatmaya çalışır. Bu durum internet harcamasını arttıran bir faktördür. Video izlemeye başlamadan önce çözünürlük ayarını manuel olarak değiştirerek, internet harcamasını kendinize göre yönetebilirsiniz. Ayrıca FPS, bant genişliği, bitrate gibi kavramlar da YouTube’da izlenen videoların internet harcamasına etki eder. Eğer mobil cihazlardan YouTube izleniyorsa, veri tasarrufu seçeneği ile harcanan internet miktarını azaltmak mümkündür.

YouTube’dan İzlenen Canlı Yayınlar Ne Kadar İnternet Harcar?​

YouTube üzerinden izlenen bir canlı yayın, video içerikleri ile benzer internet kullanımı sağlar. Tercih edilen çözünürlüğe ve izlenme süresine göre harcanan internet miktarı farklılık gösterir.

Siz de TurkNet ile kotasız ve taahhütsüz internet tercih ederek, en uygun fiyatta yüksek hızda internete sahip olabilirsiniz. YouTube başta olmak üzere farklı dijital platformlarda izlediğiniz videolar için kota engeline son verebilirsiniz. TurkNet, altyapınızın desteklediği maksimum hızda internet hizmeti sağlar. Böylece düşük çözünürlüklere elveda diyebilir ve yüksek çözünürlükte video izlemek için uzun süreler beklemekten kurtulabilirsiniz! Kolay ve pratik bir şekilde bulunduğunuz konumdaki internet altyapısı hakkında bilgi sahibi olabilir ve TurkNet deneyimi yaşamaya hemen başlayabilirsiniz.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst