Web Analytics

Apple iPad Satışlarını Neden Arttırdı?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Apple, iPad için yenileme çalışmasını Pro modelleriyle başlamıştı. İlk olarak Pro modellerinin tasarımı değişmiş ve marka yeniden dizayn sürecine girmişti.

Geçtiğimiz ay tanıtımı yapılan iPad Air 4.nesil ile de bu değişim devam etti. Tablet modellerinde yapılan değişiklikler, Apple’ın bundan sonraki süreçte pazardaki payını arttıracağını işaret ediyordu.

Zaten uzun süredir pazarın lideri olan marka, bu değişikliklerden sonra payını daha da arttırarak yeniden pazarda liderliğini konuşturdu.

Apple iPad Satışlarını Arttırdı​

2020 yılı üçüncü çeyrek için açıklanan satış verileri, markanın payını arttırarak liderliği koruduğunu gösteriyor. Geçen sene aynı dönem ile başlamak gerekiyor. Geçen sene aynı dönemde Apple, 11.8 milyon adet tablet satışı gerçekleştirmişti.


11.8 milyon satış rakamına ulaşılması bile marka için çok iyi bir başarıydı. En yakın rakip olan Samsung sadece 5 milyon tablet satışı gerçekleştirmişti. 2020 yılı için paylaşılan veride ise marka 13.9 milyon satış rakamına ulaştı.

Ciddi bir yükseliş olarak gösterebileceğimiz bu rakamla beraber Apple yine lider olmuş oldu. Fakat bu kez pazar payında birazcık düşüş söz konusu. Markanın pazar payı %29.2 olarak açıklandı. 2019 yılının aynı döneminde pazar payı %31.1 olarak açıklanmıştı.

Peki satışlar yükselmesine rağmen neden pazar payında bir düşüş var? Bunun nedeni başka bir markanın etkisi. Samsung, tablet satışlarında Apple gibi payını arttırdı. Uygun fiyat politikası markanın satışlarını arttırmasını sağlamış. Geçen sene aynı dönemde 5 milyon satış elde eden markanın bu sene aynı dönemde 9.4 milyon satış elde ettiğini görüyoruz.

Aradaki bu fark ise markanın %19.8 pazar payına ulaşmasını sağlıyor. Geçen sene Samsung’un pazar payı %13 civarlarındaydı. Diğer markalarda mini düşüşler ve mini artışlar var ama Samsung ve Apple arasındaki bu yarış tablet dünyasına damga vurmuş gibi duruyor. iPad serisi ile hala lider olan Apple’ın satışlarını bu seviyede arttırmaya devam etmesi durumunda, Samsung’un çabaları geri planda kalacaktır.


Öyle ki bir sene değil yıllardır Apple lider. 4.çeyrek verilerinde iPad Air 4.nesil ve 8.nesil iPad modelleri de olacak. Yani satışlar çok daha artış gösterecek.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst