Web Analytics

Apple Kimliği İki Aşamalı Doğrulamayı Etkinleştirme

 • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Apple bir kaç yıl önce iPad, iPad ve Mac için ek bir güvenlik katmanı olan 2 aşamalı doğrulamayı tanıtmıştı. Bu güvenlik katmanı ile Apple Kimlik şifrenizi bilseniz bile SMS ile gelecek olan 4 haneli kodu girmeden hesabınıza erişemiyorsunuz. Bu sayede neredeyse tüm içeriğiniz için ek bir güvenlik sağlamış oluyorsunuz.

İki adımlı doğrulama için ne gerekiyor?

 • Hesabınızı yönetmek için Apple ID’nizde oturum açmalısınız,
 • Hesabınıza ait güvenlik sorularından 2’sine doğru cevap vermelisiniz,
 • Kullanılabilir bir telefon numaranız ve varsa alternatif bir numara eklemelisiniz.
 • iPhone’u Bul uygulamasını yüklemiş olmalısınız. (İsteğe Bağlı)
İki adımlı doğrulamayı nasıl aktifleştirebilirsiniz?

Her konuda titiz davranan Apple bu konuda da gayet titiz davranıyor. Bu hizmeti aktifleştirmek istediğinizde size 3 gün sonrasına herhangi bir saate randevu veriyor ve bu şekilde detaylı ayarlamalarınızı yapıyorsunuz. Şimdi adım adım iki aşamalı doğrulamayı nasıl aktifleştirebileceğinizi anlatalım.


 1. Öncelikle appleid.apple.com üzerinden kullanmakta olduğunuz Apple hesabınıza giriş yapın.
 2. Daha sonra “Parola ve Güvenlik” kısmına tıklayın.
 3. Bu aşamada güvenlik sorularınızı cevaplamanızı istenilecektir. Bunları doğru bir şekilde cevaplayın.
 4. Daha sonra sizin onayınıza bazı bilgiler sunulacaktır. Bunları onayladıktan sonra nihai sürecin başlaması için size 3 gün sonrasına herhangi bir saate randevu verilecektir. Verilen tarih ve saatte gerekli olan detaylı ayarlamalarınızı yapabileceksiniz.
 5. Ayarlamaları yapabileceğiniz zaman size Apple’dan hatırlatma amaçlı bir eposta gelecektir.
 6. Bu eposta geldikten sonra appleid.apple.com üzerinden hesabınıza giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra “Parola ve Güvenlik” kısmını seçin. Daha önce hesabınızı oluştururken belirlediğiniz 3 gizli sorunuzdan rastgele seçilmiş 2 tanesine cevap vermeniz istenilecektir. Bunları cevapladıktan sonra “İki Aşamalı Doğrulama” başlığı altındaki “Başlat“ı göreceksiniz. Başlata tıklayın.
 7. Ardından bir takım açıklamaların yer aldığı bir sayfa açılacaktır. Devama tıklayarak işlemlere devam edin.
 8. İki aşamalı doğrulamanın basit ve daha güvenli olduğuna dair açıklamaların yer aldığı, neler yapabileceğinizin belirtildiği bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Yine devam diyerek işlemleri sürdürün.
 9. Ardından dikkat etmeniz ve bilmeniz gerekenlerin bulunduğu bir açıklama göreceksiniz. Bu açıklama sayfasını dikkatle okuyun ve her şeyin tamam olduğundan eminseniz başlat deyin.
 10. Bu adımda iki aşamalı doğrulama smslerini alacağınız bir telefon numarası eklemeniz gerekiyor. Telefonunuza gönderilecek smsler ücretsizdir.
 11. Ardından eklediğiniz numaraya bir doğrulama kodu gönderilecektir. Gelen doğrulama kodunu girin.
 12. Doğrulama işlemini tamamladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu adımda dikkat etmeniz gereken husus iPhone’u Bul uygulamasının yüklü olması ve telefonunuzun internete bağlı olması. Doğrula deyin ve telefonunuza gelen kod ile iPhoneu’u Bul uygulaması üzerinden de ayrıyeten doğrulamanızı yapın.
 13. Apple tedbir amaçlı (güvenilir cihazınıza veya onayladığınız telefon numarasına ulaşamadığınız durumlar için) bir kurtarma kodu verecek. Bu kodu güvenli ve lazım olduğu zaman ulaşabileceğiniz bir yere not edin. Bu kodu kesinlikle kimseyle paylaşmayın!
 14. Sonraki adımda Apple size verdiği bu kurtarma kodunu girmenizi isteyecektir. Verilen kodu girin.
 15. Ve artık son adımdayız. Şartları kabul edin ve iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirin. Hepsi bu kadar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst