Web Analytics

apple model numaraları

• Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Apple cihazları için model numaraları nedir, nereden bulunur, çeşitleri, anlamları, eski ve yeni numaraları ile kontrolü hakkında bilgi edinin.
Apple Model Numaraları Nedir?

Apple ürünlerinin model numaraları, her ürünün benzersiz bir kimliği olarak hizmet verir. Bu numaralar, cihazın üretim tarihini, üretim yeri ve diğer özelliklerini belirtir.

Model numarası, genellikle cihazın arka kısmında veya ayarlar menüsünde bulunabilir. iPhone, iPad, MacBook ve diğer Apple ürünleri için farklı model numarası sistemleri bulunur.

iPhone model numaraları, AXXX formatında olup, iPhone’un tipini, rengini, depolama kapasitesini ve üretim yılını belirtir. Bu numara genellikle ayarlar menüsünde General bölümünde ve About sekmesinde bulunabilir.

iPad model numaraları, AXXXX formatında olup, iPad’in tipini, rengini, depolama kapasitesini ve üretim yılını belirtir. Bu numara genellikle ayarlar menüsünde General bölümünde ve About sekmesinde bulunabilir.
Model Numarası Nerede Bulunur?

Model numarası, bir cihazın kimliğini belirlemek için kullanılan benzersiz bir dizedir. Bu numara, cihazın üretim tarihini, modelini ve diğer belirli bilgileri içerir. Bir iPhone’un model numarasını bulmanın en kolay yolu, cihazın ayarlar bölümüne gitmektir. Ayarlar bölümünde Genel sekmesine tıklayın, ardından Hakkında seçeneğine gidin. Burada, Model altında cihazınızın model numarasını bulabilirsiniz.

Model numarası ayrıca cihazın fiziksel yapısında da bulunabilir. Örneğin, iPhone’un arka panelinde model numarası küçük harflerle yazılmış olabilir. Ayrıca, cihaz kutusunun alt kısmında veya kılavuzunda da model numarasını bulabilirsiniz. Eğer hala bulamıyorsanız, Apple’ın resmi web sitesinde verilen bir dizi model numarası listesi bulunmaktadır, buradan da cihazınızın model numarasını bulabilirsiniz.

Bir diğer yol ise, cihazınızın IMEI numarasını kontrol etmektir. IMEI numarası genellikle cihazın anahtarlık bölümünde veya SIM tepsisinde yazılıdır. IMEI numarasını bulduktan sonra, bu numarayı Apple’ın resmi web sitesindeki Cihazın Garanti ve Onarım Durumunu Denetleyin bölümünde kontrol ederek, cihazınızın model numarasını öğrenebilirsiniz.

Model numarası, cihazın tanımlanmasında oldukça önemli bir role sahiptir. Bu nedenle, cihazınızın model numarasını bulmak için yukarıda belirtilen yöntemlerden birini kullanarak kolayca erişebilirsiniz.
Model Numarası çeşitleri

Model Numarası çeşitleri

Model numarası çeşitleri konusunda elektronik cihazların farklı üreticileri ve farklı cihaz tipleri için farklı standartlar bulunmaktadır. Bu nedenle her marka ve model için farklı bir model numarası sistemi kullanılmaktadır. Örneğin, Apple’ın model numarası sistemine bakacak olursak, iPhone, iPad, Macbook gibi cihazlar için farklı model numarası formatlarına rastlarız.

Model numarası formatları genellikle bir kombinasyonun bir parçasıdır. Örneğin, iPhone model numaraları genellikle bir harf ve bir dizi rakam kombinasyonundan oluşur. Bu kombinasyonlar, cihazın üretim yılı, bellek kapasitesi, renk seçenekleri gibi bilgileri içerebilir. Aynı şekilde, iPad ve Macbook model numaraları da benzer şekilde yapılandırılmıştır.

Model numarası çeşitleri genellikle cihazın teknik özellikleri hakkında bilgi verir. Örneğin, bir iPhone model numarası içindeki rakamlar genellikle cihazın bellek kapasitesini ve rengini gösterir. Bu nedenle, model numarası çeşitleri, kullanıcıların cihazlarını tanımlamalarına ve farklı modeller arasında ayrım yapmalarına yardımcı olur.

Sonuç olarak, model numarası çeşitleri elektronik cihazlarla ilgili önemli bir bilgi kaynağıdır. Kullanıcıların doğru yedek parça seçimi yapmaları, cihazlarını doğru şekilde tanımlamaları ve teknik destek almak için model numaralarını bilmeleri önemlidir. Bu nedenle her marka ve model için farklı model numarası çeşitleri bulunmaktadır ve bu çeşitlilik, cihazların teknik özelliklerini anlama ve karşılaştırma konusunda kullanıcılara yardımcı olmaktadır.
Model Numarası Anlamları

Model numarası, bir ürünün belirli özelliklerini ve özelliklerini tanımlayan bir dizi rakam ve harften oluşur. Bu numaralar, ürünün üretim yılı, cihazın rengi, depolama kapasitesi ve diğer özellikleri hakkında bilgi verir. Örneğin, Apple’ın iPhone model numaraları, cihazın hangi yılda üretildiğini ve hangi sistemlerle uyumlu olduğunu belirtir.

Model numarası ayrıca, cihazın üretildiği ülkeyi ve hatta üretim tesisini de gösterebilir. Bu sayede tüketiciler, satın alacakları ürünün tanımlayıcı özelliklerine ve üretim detaylarına erişebilirler. Dolayısıyla, model numaraları sadece ürünün teknik özellikleri hakkında bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda üretim süreci hakkında da ipuçları verir.

Model numarası ayrıca, ürünün farklı versiyonlarını ve varyasyonlarını ayırt etmek için de kullanılır. Örneğin, aynı iPhone modelinin farklı bölgelerde farklı model numaraları olabilir, bu da o bölgeye özgü özellikleri ve teknik gereksinimleri belirtir. Bu sayede, tüketiciler hangi modelin kendi ihtiyaçlarına en uygun olduğunu belirlemekte daha kolaylık yaşarlar.

Sonuç olarak, model numaraları bir ürünün sadece teknik özelliklerini değil, aynı zamanda üretim detaylarını ve bölgesel farklılıklarını da belirtir. Bu sayede, tüketicilerin doğru ürünü satın alması ve ihtiyaçlarına uygun olanı seçmesi kolaylaşır.
Eski Model Numaraları

Eski model numaraları, Apple ürünlerinin eski versiyonlarını tanımlamak için kullanılan benzersiz numaralardır. Bu numaralar genellikle cihazın arkasında veya alt kısmında bulunur ve cihazın üretim tarihine, modeline ve diğer özelliklerine ilişkin bilgiler içerir. Apple’ın eski model numaraları, ürünlerin özelliklerini belirlemek ve farklılık gösteren versiyonlar arasında ayrım yapmak için tasarlanmıştır.

Örneğin, eski bir iPhone’un model numarası genellikle cihazın arka kısmında bulunur ve başında A harfi ile başlar. Bu numara, cihazın üretim tarihine, yerine ve diğer teknik detaylara ilişkin bilgiler içerir. Bu sayede, kullanıcılar eski bir iPhone’un model numarasını kontrol ederek, cihazın hangi versiyona ait olduğunu ve hangi özelliklere sahip olduğunu öğrenebilir.

Apple’ın eski model numaraları, cihazların gerçek özelliklerini belirlemek için büyük bir öneme sahiptir. Kullanıcılar, bu numaraları kontrol ederek, cihazın donanım ve yazılım özelliklerini belirleyebilir ve diğer versiyonlarla karşılaştırabilir. Bu sayede, eski model numaraları, Apple ürünlerinin geçmişini ve gelişimini takip etmek için de kullanılır.

Genel olarak, eski model numaraları Apple ürünlerinin geçmişine ışık tutar ve kullanıcılara cihazların spesifik özelliklerini tanımlama ve anlama imkanı sağlar.
Yeni Model Numaraları

Apple Yeni Model Numaraları genellikle her yeni ürünle birlikte değişir. Yeni model numaraları, cihazın çeşidine göre farklılık gösterebilir. Örneğin, iPhone için yeni model numarası, iPhone 12 için A2341 şeklinde olabilir. Ayrıca, iPad ve MacBook gibi Apple ürünleri de kendi kategorilerine göre farklı yeni model numaraları alır.

Yeni Model Numaraları Nerede Bulunur? Apple ürünlerinin yeni model numaraları genellikle cihazın arka kısmında veya ayarlar bölümünde bulunabilir. Cihazın kutusu da yeni model numarasını içerebilir. Bunun dışında, Apple’ın resmi web sitesinde veya diğer satış noktalarında da yeni model numaraları bulunabilir.

Yeni Model Numaraları Anlamları genellikle cihazın üretim yeri, tarihi ve diğer teknik detaylarıyla ilgili bilgi verir. Bu bilgiler, cihazın hangi fabrikada üretildiğinden, hangi tarihte üretildiğine kadar farklı detayları içerebilir.

Yeni Model Numaraları Nasıl Kontrol Edilir? Apple’ın resmi web sitesi veya diğer teknoloji siteleri, kullanıcıların cihazlarının model numaralarını kontrol etmeleri için faydalı bilgiler sunabilir. Ayrıca, cihazın ayarlar bölümünde yer alan Genel ve Hakkında kısımlarından da yeni model numarası öğrenilebilir.
Model Numarası Nasıl Kontrol Edilir?

Model numarası, bir cihazın benzersiz kimliğidir ve üretici tarafından belirlenir. Telefonlar, tabletler, televizyonlar gibi pek çok elektronik cihazda bulunur. Model numarası, cihazın teknik özelliklerini belirtir ve yazılım güncellemelerinde veya satın alırken işe yarar.

Model numarasını kontrol etme işlemi, cihazı satın alırken veya teknik destek alırken sık sık karşımıza çıkar. Android veya iOS cihazlarda model numarasını kontrol etmek oldukça kolaydır. Bu adımları takip ederek cihazınızın model numarasını öğrenebilirsiniz.

Android cihazlarda model numarasını öğrenmek için Ayarlar uygulamasını açın, ardından Telefon Hakkında veya Cihaz Hakkında seçeneğine dokunun. Burada Model Numarası veya Model başlığı altında cihazınızın model numarasını görebilirsiniz.

iOS cihazlarda ise Ayarlar uygulamasını açın, Genel sekmesine dokunun ve Hakkında seçeneğine tıklayın. Bu ekranın üst kısmında Model kısmında cihazınızın model numarasını bulabilirsiniz.
Sık Sorulan Sorular

iPhone 12’nin model numaraları nedir?

iPhone 12’nin model numaraları A2172, A2176, A2341, A2399 olarak gelir.

iPhone 11’in model numaraları hangileridir?

iPhone 11’in model numaraları A2111, A2221, A2223 olarak gelir.

iPhone XS’in model numaraları nedir?

iPhone XS’in model numaraları A1920, A2097, A2098, A2100 olarak gelir.

iPad Pro’nun model numaraları hangileridir?

iPad Pro’nun model numaraları A1876, A2014, A1895, A1983 olarak gelir.

MacBook Pro’nun model numaraları nedir?

MacBook Pro’nun model numaraları A2159, A1989, A1990 olarak gelir.

Apple Watch’un model numaraları hangileridir?

Apple Watch’un model numaraları A2291, A2292, A2093, A2094 olarak gelir.

AirPods’un model numaraları nedir?

AirPods’un model numaraları A1523, A1722, A1602 olarak gelir.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler