Web Analytics

Galaxy Watch 3 mü? Apple Watch 5 mi? Hangisini Almalı?

 • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Apple’ın yeni akıllı saati henüz tanıtılmadı ama Samsung’un Apple’a rakip olarak gelecek olan yeni akıllı saat modeli tanıtıldı. Üst seviye bir akıllı saat olan Galaxy Watch 3 modelinin tanıtıma çıkmasıyla beraber iki firmanın yarışı da yeniden başladı.

Üst düzeylerin savaşı olarak gösterilebilecek olan yeni karşılaştırmada Samsung’un üstün olduğu yönler de var Apple’ın üstün olduğu yönler de var. Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 karşılaştırmasında kim daha önde hangi akıllı saati almak daha mantıklı bunu konuşacağız.

Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Tasarım Karşılaştırması​

Akıllı saat karşılaştırmalarında da akıllı telefon karşılaştırmalarında da yan yana gelecek iki farklı modelin nasıl bir tasarım sunduğunu değerlendirmeye almak gerek. Aldığınız ürün tasarım açısından göze hitap eden bir ürün olmasının yanında, kolay kullanılabilir ve şık olmalı.

Hele ki akıllı saat. İki saat tasarımı farklı. Biri dairesel bir tasarım kullanırken biri ise kare şeklinde tasarım kullanıyor. Yani Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 modellerinde tasarım karşılaştırması daha önemli bir hal alıyor.

Galaxy Watch 3 Tasarımı

Yeni akıllı saat dairesel tasarımı kullanmaya devam eden ama önemli detay değişiklikleri olan bir model. Tamamen dairesel olan tasarım bu model için de geçerli ancak ilk seri Galaxy Watch modeline göre yeni saatin kasası %15 oranında daha ince.

Daha önceki saat modelinde olduğu gibi Bezel kontrolü de kullanılmış. Geniş dairesel cam üzerinde yer alan bezel çerçeve, saatin kontrolü açısından da oldukça başarılı. Bu çerçeveleri çevirerek uygulamalar arası geçiş imkanı devam ediyor. Değişiklik arayanlar için değişikliği tuşlarda sunan saat, yuvarlak tuşlarla güncellenmiş.

Kasaya gömülü olan tuş sistemi bırakılmış ve bu iyi bir seçim olmuş. Malzemesi değişmeyen akıllı saat paslanmaz çelikle donatılmış ve iki ayrı kasa boyutu var. Biri 41 mm bir diğer ise 45 mm. İki saat için de özel deri kayış kullanılıyor. Gerçek deriden olan bu kayışların dışı aşınmayı engelleyecek özel bir malzeme ile kaplı.


Boyut 41 mm: 42.5 mm X 41 mm X 11.3 mm

Boyut 45 mm: 46.2 mm X 45 mm X 11.1 mm

Renkler 41 mm: Mistik Bronz, Mistik Gümüş

Renkler 45 mm: Mistik Siyah, Mistik Gümüş

Suya ve Toza Dayanım: IP68

Apple Watch 5 Tasarım

Apple’ın akıllı saati tasarımı açısından Samsung akıllı saatinden kesin bir şekilde ayrılıyor. Bu kez kare şeklinde bir tasarım var. Eski Apple Watch modeline göre ekranın da genişletildiğini görmekteyiz. Ekranın yanlarında kavisli olan yapı, sanki çok geniş bir ekran kullanıyormuşsunuz gibi bir his veriyor.

Yanda yer alan o büyük dijital crown tuşu da yerini korumakta. Malzeme olarak 7000 serisi alüminyum kullanılan ve tamamen geri dönüştürülebilir olan akıllı saatin malzemesi, iPhone’un üretiminden elde ediliyor. Bu modelde de iki kasa boyutu var. Bunlardan birisi 44 mm kasa, bir diğeri ise 40 mm kasa.

Boyut 40 mm: 40 mm X 34 mm X 10.7 mm

Boyut 44 mm: 44 mm X 38 mm X 10.7 mm

Renkler: Uzay Grisi, Gümüş, Altın

Suya ve Toza Dayanım: IP68

Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Tasarım Kazananı: Kişiye Göre Değişir

Yeni akıllı saatler içerisinde tasarım olarak benim sevdiğim seri Galaxy Watch 3. Tam dairesel tasarım, ve bezel çerçeve gerçekten çok şık duruyor. Ama bu tasarım kısmı kişiden kişiye değişim gösteren kısım. Sizin yorumunuz.

Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Teknik Özellik Karşılaştırması​

Teknik özellikleri iki farklı sınıfa ayıracağım. Önce donanım (işlemci, RAM, ekran) gibi kısımlardan konuşacağız sonrasında ise özelliklere bakacağız. Spor takibi gibi özellikleri değerlendirebiliriz.

Galaxy Watch 3 Teknik Özellikleri

Saat baştan aşağı Samsung teknolojileriyle donatılmış. İşlemci ve diğer özellikler de bunu kanıtlıyor.

İşlemci

Samsung’un Exynos 9110 işlemcisinin bulunduğu saatin işlemcisi, 2 çekirdek. 1.15 GHz saat hızı bulunan işlemci, bir akıllı saat için gerçekten iyi. Akıllı telefonlarla karşılaştırılmaz ama işlemcinin hızı gerçek anlamda yüksek.

Grafik birimi ise yine markanın elinden çıkan T720. Saat için grafik birimi çok gerekli değil ama T720 oldukça yeterli. RAM miktarı ise 1 GB RAM. Yani RAM miktarında da artış var. Depolama alanı ise 8 GB.

Ekran

Bizi asıl ilgilendiren, daha doğrusu ilk dikkat edeceğimiz kısım olan ekranlara geldik. Super AMOLED cam kullanılan Galaxy Watch 3, çoklu dokunmatik ekran özellikli ve Corning Gorilla Glass DX camlarına sahip. 41 mm kasa boyutunda ekran 1.2 inç. Çözünürlük ise 360 X 360 piksel. 45 mm kasa boyutunda ise ekran 1.4 inç. Çözünürlük 360 X 360 değişmiyor.

Bağlantılar

 • NFC desteği
 • Bluetooth 5.0 desteği
 • A-GPS desteği
 • GPS
 • Wi-Fi desteği

Pil

 • 340 mAh değerinde pil. Pil kullanım ömrü biraz daha yüksek.
İşletim Sistemi

 • Tizen 5.0
Apple Watch 5 Teknik Özellikleri

Saati, daha önce tanıtıldığı için teknik özellikler geri planda gibi değerlendirmeyin. Teknik özellikler açısından Apple’ın saati de çok başarılı.

İşlemci

Saat hızını tam olarak bilemediğimiz akıllı saat içerisinde çift çekirdek 64 bit Apple S5 işlemciler kullanılıyor. Çift çekirdek işlemci performans konusunda yeterli başarıyı gösteriyor. Grafik işlemcisi için PowerVR tercihini yapan Apple, 32 GB dahili hafıza ile sınıfının en iyilerinden biri.

Ekran

Force Touch özellikli LTPO OLED ekran kullanan Apple Watch 5 akıllı saatinde, Ion-X cam var ve bu cam dayanıklılığın artmasını sağlıyor. Sürekli açık ekran özelliğinin yanında Retina ekranda yine Apple Watch modellerine eşlik ediyor. 1000 nit parlaklık gibi üst seviye bir parlaklık değerinin de bulunduğu ekran, 368 X 448 piksel çözünürlük değerinde. Apple saatin ekranı daha iyi.Bağlantılar

 • Apple W3 çip ile Wi-Fi bağlantısı
 • Bluetooth 5.0 bağlantısı
 • GPS desteği
Pil

 • 292 mAh değerinde bir pil var ve uzun kullanım ömrü sunuluyor.
İşletim Sistemi

 • watchOS 6 ama watchOS 7 olacak.
Teknik Özellik Kazanan: Apple Watch 5

İki saat teknik özellikler açısından gayet yeterli ve başarılı. Uygulama yükleme desteği gibi birçok desteğiniz oluyor ve performans konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız.

Fakat Apple’ın evreni işletim sistemi ve donanımla beraber biraz daha uyumlu olduğu için saatin daha yüksek performans verdiğini görebiliriz. Ama tekrar tekrar eklemiş olayım iki saat için de performans sorunsuz.

Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Özellik Karşılaştırması​

Gelelim yeteneklere. Bir akıllı saat size ne sunabilir? İşte bunu değerlendirmeye ve iki model farklarını anlamaya çalışacağız.

Galaxy Watch 3 Özellikleri

Saat tasarım açısından çok büyük bir yenilik almamış gibi gözükebilir ama yetenek açısından üzerine çok fazla şey koymuş durumda.

Dijital Sağlık Özellikleri

Galaxy Watch 3 ile çok detaylı egzersiz takibi yapılabiliyor ama önce sağlık. Saat gelişmiş bir kalp ritim izleme özelliğine sahip ve bunun yanında SpO2 seviyesini de ölçebiliyor. Kandaki oksijen seviyesini ölçmesi için LED ve mor ötesi ışınları kullanan saat, kanınızdaki oksijen doygunluğunu en iyi şekilde analiz ederek raporlayabiliyor.

Ayrıca yeni saatle beraber EKG çekimi de mümkün oluyor ama bu özellik şu an ülkemizde açık değil. Hatırlayın Apple Watch 5 için de aynı durum geçerli olmuş ve sonradan yayınlanan bir güncelleme ile saatin EKG özelliği ülkemiz için de açılmıştı. Samsung’un akıllı saati için de açılacak ama ne zaman bilinmiyor. Şimdilik kan basıncı ölçme ve kandaki oksijen miktarını izleme özellikleri ile yetinmek gerekiyor.

Düşme Algılama Sistemi

Apple Watch 5’i örnek alan özelliklerden birisi de düşme algılama oldu. Ani düşüşleri algılayan akıllı saat, hız ölçümü yapabiliyor ve tehlikeli bir durumda acil durum numaralarına konumunuzu gönderebiliyor.

Uyku Analizi

Çok detaylı bir uyku analiz sistemi var. Saat REM uykusundan diğer uyku döngülerine kadar hepsini tespit edip kullanıcıya verileri raporlayabiliyor. Bu müthiş bir özellik.

Yenilenmiş Olan Egzersiz Takip Sistemi

Galaxy Watch 3 egzersiz takip sistemi
eski saate göre çok daha gelişmiş. Artık sadece belli sporlar için egzersiz takibi yok. Standart egzersiz takibinin yanında, artık evde yapılabilecek olan 120’den fazla egzersizi de takip edebiliyorsunuz. Seçtiğiniz egzersizleri akıllı telefonunuza gönderip, nasıl yapılacağını kısa videolar halinde izleyebiliyorsunuz.


Otomatik Sohbet Geçmişi

Galaxy Watch 3, işlevsellik açısından da başarılı. Saatin artık mesajlaşma özellikleri içerisinde otomatik geçmiş gösterme gibi bir ayrıcalığı var. Gelen mesajların otomatik olarak geçmişlerinin gözükmesi sağlanıyor ve bu şekilde daha iyi yanıt verebiliyorsunuz. Aynı zamanda artık mesajlar ve gönderilen görseller algılanabiliyor ve buna göre hızlı cevaplar önerilebiliyor. Yine mesajlarda bitmoji resimler de kullanılıyor.

Apple Watch 5 Özellikleri

Yeni bir modelden sonra geçelim kendini kanıtlamış olan bir başka modele. Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 karşılaştırması bize hangisinin daha iyi olduğunu gösterecek.

Ses Uyarı Sistemi

Yüksek sesli ortamlarda saat gürültü olduğunu anlıyor ve uzun süre gürültüye maruz kalmamanız için ortamı terk etmeniz konusunda size uyarı veriyor. Desibel değerinin sürekli izlenmesini sağlayacak olan özellik, belli desibel sınırlarına göre çalışıyor.

Menstrüel Döngü İzleme

Kadınlar için geçerli olan bu özellik ile adet döngüsünü düzenli olarak takip etmek mümkün hale geliyor. Bir nevi takip sistemi sunuluyor.

Hareket Takip Sistemi

Apple Watch 5’in aktivite takibinde ne kadar başarılı olduğunu bilmeyen yok. Başarılı bir kalp izleme sensörü ile egzersizler hakkında detaylı bilgi verilebiliyor ve takip yapılabiliyor. Ayrıca egzersizleri arkadaşlarınızla paylaşma gibi ayrıcalıklar da var ki watchOS 7 ile egzersiz sistemi yenileniyor. Yeni egzersizler ve dans takibi gibi ayrıcalıklar geliyor.

Uyku İzleme

WatchOS 7 ile saate dahili bir uyku izleme özelliği gelecek. Fakat beta testlerinde yapılan denemelere göre bu uygulama çok başarılı değil gibi duruyor. Daha çok geliştirilmesi gerekiyor.

EKG Özelliği

EKG çekme özelliği Türkiye’de aktif olarak kullanıma açılmış ve kalp hastaları için gayet güzel bir özellik. Apple Watch 5’in önemli artıları arasında.Düşme Algılama ve Acil Yardım

Saat düşme algılama özelliğini ve acil yardım SOS sistemini de standart olarak sunuyor. Bu özellikler kullanıcıların seçecekleri acil durum kişileriyle de doğrudan bağlantılı olarak çalışıyor.

Siri Sanal Asistan

Yine saatin artılarından birisi de Siri sanal asistanın, tüm özelliklerini kullanabiliyor olması. Siri aktif bir şekilde kullanılabildiği gibi antrenman başlatma gibi işlevler için de yardımcı olabiliyor.

Bu özelliklerin yanında iki akıllı saat için de kalori takibi, uygulama bildirimleri gösterme, çağrı yanıtlama gibi artılar var. Bunlar ortak olan özellikler.

Özelliklerde Kim Önde?

Sağlık takibi konusunda Galaxy Watch 3 daha önde ama önce EKG çekim özelliğinin de ülkemize gelmesi lazım. Diğer özellikler hemen hemen benzer. Apple’ın yüksek ses uyarısı gibi birkaç küçük artısı var.

Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Karşılaştırması Hangisini Alırdık?​

Tamamen bütçe ve kullandığınız akıllı telefon ile alakalı bir durum. iPhone kullanıyorsanız ve akıllı saat alacaksanız, tavsiyem Apple Watch 5 alın. Zaten Android için Galaxy Watch 3’ü tercih edeceksiniz. Galaxy Watch 3 iPhone akıllı telefonlarda da kullanılabiliyor olsa da iPhone sahipleri için Apple Watch 5’i öneriyorum.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst