Web Analytics

Görme Engelliler için Harika iPhone Uygulaması Seeing AI

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Akıllı telefonların işlemcileri, kameraları, tasarımları, ekranları kısacası tüm teknik kısmı bir yana dursun, telefon üreticilerinin asıl amacı kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak. Standart cep telefonlarından akıllı telefonların bu kadar kesin çizgilerle ayrılması ve çok daha geniş bir kullanım alanına yayılmasının ana nedenlerinden de birisi bu. Diğer tüm markalarda olduğu gibi Apple’ın akıllı telefonları olan iPhone serileri içinde bu durum aynen geçerli. Hatta Apple’ın bu konuda biraz daha başarılı olduğunu söylemek gerek. Markanın sanal asistanlarında yer verdiği yapay zeka, sensörleri ve kamera teknolojilerinin yanı sıra iPhone modelleri için bu konuda uygulamaların bir hayli yardımcı olduğunu da görüyoruz. En büyük örneklerden birisi de Seeing AI uygulaması. Peki, Seeing AI uygulaması nedir? Hangi iPhone modellerinde kullanılır? Bakalım.

Seeing AI Nasıl Bir Uygulama?​

Microsoft için sadece iOS işletim sistemine özel olarak yayınlanan Seeing AI uygulaması, görme engelli kullanıcılar için tasarlanmış olan özel bir yazılım. Kendi yapay zekasıyla beraber çalışan uygulama görme engelli olan kullanıcıların çevreyi çok daha rahat okuyabilmesini sağlayan bir yazılım. Birazdan daha detaylı olarak ele alacağız fakat uygulamanın bir nevi görme engelli kullanıcılar için asistan olacağını belirtelim.

Seeing AI Neler Yapabilir?​

Seeing AI uygulamasının neler yapabileceğine geçelim. iPhone üzerinden anlatacak olursak, telefonların kameralarını kullanarak çalışan uygulama, kameraya gösterilen hemen her nesne hakkında bilgi verilmesini sağlamakta.

Kişi Tanıma: Telefonları bir kişiye tuttuğunuz zaman uygulamanın içerisinde yer alan yapay zeka otomatik olarak kişiyi algılıyor ve kullanıcıya kişinin yaş bilgileriniz yüz hatları hakkında bilgileri ve ruh hali hakkında bilgi verebiliyor. Mesela yüz tanıma teknolojisi sayesinde ağlayan gözlüklü bir kadına telefonu tuttuğunuzda, uygulama görme engelli kullanıcıya karşısında gözlüklü üzgün biri olduğunun bilgisini vermekte. Bu özellik için aşağı ekleyeceğimiz videoda daha anlaşılır detaylar bulabilirsiniz.

Metin Okuma: Geçelim en büyük ayrıcalıkların birine. Seeing AI uygulaması sayesinde metinleri okuması da gerçekleştirilebiliyor. Herhangi bir metin ya da yazıyı telefona okuttuğunuzda, otomatik olarak yapay zeka metni telefona alıyor ve okumaya başlıyor.

Görüntü Tanıma: Bunun dışında uygulamanın görüntü tanıma teknolojisine de sahip olduğunu belirtelim. Bu sayede herhangi bir nesneyi telefona okuttuğunuz zaman nesnenin ne olduğu kamera tarafından tanınıyor ve bilgiler kullanıcıya okunuyor.

Barkod Okuma: Bunun dışında Seeing AI uygulamasının ürün alışverişlerinde de kullanılabilecek bir yapısı var. Yine kameralara okuttuğunuz barkodlarda anında tanınabiliyor ve kullanıcıya ürünün bilgisi verildiği gibi aynı zamanda ürünün satın alma sayfaları hakkında da bilgiler veriliyor.

Microsoft tarafından yayınlanan Seeing AI uygulamasının şimdilik sadece İngilizce dil desteği bulunuyor. Uygulamanın temelini dil desteği oluşturduğu için şu an Türkiye’de kullanmak adına dil desteği bekleniyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst