Web Analytics

iPad Pro’da HDR Filmler Nasıl İzlenir?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell

HDR günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir teknoloji. Yeni iPad Pro ile HDR içeriği nasıl izleyebileceğinizi merak ediyorsanız, buyrun…​

HDR; High Dynamic Range kelimesinin baş harflerinden oluşan Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir. Bu tarz TV’lerde karanlık yerler koyu, aydınlık yerler ise daha parlak görünerek renkler gerçek hayata daha yakın kalitede sergilenir. Diğer bir ifadeyle, siyahlar daha siyah, beyazlar daha beyaz görünür. HDR özellikli bir TV satın aldığınızda izlediğiniz bütün dizi ve filmler bir anda HDR kalitesine yükselmez. Bunun için izlediğiniz içeriğin de HDR için düzenlenmiş olması gerekiyor.

4K ve HDR filmlere ilişkin geçtiğimiz günlerde yeni haberler ortaya çıktı. Ayrıca yeni tanıtılan Apple TV, HDR (Dolby Vision gibi) desteğinin yanında 4K özelliğe de sahip. iTunes Store’a da bu gelişmeler doğrultusunda yeni 4K ve HDR içerikler eklendi. Eğer önceden satın aldığınız bir içerik daha sonra 4K olarak güncellendiyse, Apple şu anda bu içeriği ücretsiz güncellemenize olanak sağlıyor. Ayrıca, son zamanlarda iTunes’taki 4K içeriklerde indirime gidildi ve 4K içerikler normal HD içerikle aynı fiyattan satışa sunuldu. Bunun yanında, yeni iOS 11 işletim sistemine sahip iPad Pro tabletler için HDR videolar satışta.

Yeni iPad Pro; daha parlak, daha az yansıma yapan ve daha canlı görüntü veren harika ekranıyla önceki modellere kıyasla çok daha gerçekçi bir deneyim sunuyor. Ayrıca yeni ProMotion özelliği sayesinde 120Hz ekran yenileme frekansına sahip. Şu ana kadar pek anılmayan bir diğer güzel özelliği ise HDR desteğiydi çünkü iTunes’ta HDR içerik bulunmuyordu. HDR içeriğin iTunes’ta yerini almaya başlamasıyla birlikte, 2017 iPad Pro’nuz ile HDR içerikleri izlemeye başlayabilirsiniz.

iPad Pro HDR içerik indirme​

  1. Ayarlar uygulamasını açın
  2. TV seçeneğine tıklayın iTunes Videoları seçin
  3. HDR Videolar İndir” seçeneğini etkinleştirin
Şimdi yapmanız gereken tek şey izlemek istediğiniz HDR içeriği indirmek. iTunes’ta gireceğiniz açıklamalar sayfasında 4K ve Dolby Vision sembollerini kontrol etmelisiniz. Bu sembollere sahip içerikleri HDR kalitesinde izleyebilirsiniz.


Kıyaslama Sonuçları​

Karşılaşılan en büyük soru; normal, yani HDR olmayan içeriğe göre nasıl bir değişiklik var? 4K’yı incelediğimizde bunun sadece TV ekranındaki piksel sayısındaki bir değişim olduğunu görürüz. Ancak HDR, TV’deki içeriğin daha iyi ve kaliteli görüntülenmesini sağlar. HDR içeriği iPad Pro’da izlerken renklerin daha canlı, kontrastın daha fazla, siyah renklerin normalden daha derin olduğu hemen dikkatinizi çekiyor. Ekran OLED olmadığı için çok koyu bir görüntü yok ancak yine de eskisine nazaran daha koyu. Kısacası yeni iPad Pro çok daha iyi bir görüntü vaat ediyor. Aşağıdaki görüntülere bakarak standart ve HDR içerikler arasındaki fark hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak şunu dikkate almakta fayda var; bu fotoğraflar kamera lensiyle çekildiği için orijinal görüntüler çok daha gerçekçi olacaktır.

Kısıtlamalar​

HDR ne kadar güzel bir görüntü deneyimi sunsa da bazı kısıtlamalar karşımıza çıkıyor. Öncelikle henüz 4K desteği yok. Bu biraz hayal kırıklığına sebep oluyor çünkü iPad Pro 4K görüntü sunmuyor. Yine de 1080p üzeri görüntü kalitesi ile 4K içerikler fark edilir derecede güzel sergileniyor.

Diğer bir kısıtlama ise iPad Pro ekranının OLED olmaması. Bu sebeple siyah renklerde yeterli derinlik sergilenemiyor. HDR içerik OLED ekranlarda gerçek bir deneyim yaşatırken iPad Pro da bu yeterli bir seviyede kalıyor.

Son kısıtlama ise iPad Pro 4K çıkışa sahip değil. Bağlantıyı dijital AV-HDMI çıkış adaptörü ile sağlıyor. Yani iPad Pro’nuza HDR olarak indirdiğiniz içeriği 4K HDR bir TV’de izlemek isterseniz beklenen görüntü kalitesine ulaşamıyorsunuz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst