Web Analytics

iPad Servisi ve Onarım Durumları

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
iPhone akıllı telefonlarının hemen sonrasında akla ilk gelen Apple ürünü iPad tablet serisi. iPhone kadar yüksek olmasa da oldukça başarılı satış rakamlarına sahip olan tablet modellerinin, satış sonrası destek konusunda da geniş bir ağa sahip olduğunu biliyoruz. Apple’ın diğer ürünlerinde olduğu gibi tablet serisi için de belli bir destek sunduğunu ve standartlarının dışına çıkmadığını görüyoruz.

Sunulan servis ağı sayesinde iPad cihazlarınızda yaşanan bir sorunda kolayca hizmet alabiliyorsunuz. Burada merak edilen konuların başında ise sürecin nasıl işlediği geliyor. Yani bir kullanıcı, iPad cihazı için servis desteği almak istediğinde hangi adımları geçmesi gerekiyor? Servis için hazırlıklar neler?

iPad Servis Fiyatlandırması​

iPad servis sürecinde ilk merak edilen konu fiyatlar. Arızalanan bir cihaz için servis desteği almadan önce mutlaka ödemeniz gereken ücreti öğrenmeniz gerekiyor. Fakat burada net bilgi vermek mümkün değil. Apple’ın sunduğu bilgilere göre bakacak olursak, cihaz değerlendirmesine dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle cihazınızın servise gitmesi ve servis üzerinde hasa durumuna göre incelenmesi gerekiyor.

Yapılan incelemenin ardından, sorununuza ve çözüm için yapılması gereken adımlara göre bir ücret ortaya çıkıyor. Sadece hasar durumu değil, oluşan sorunun niteliği de oldukça önemli. Eğer kullanıcı hatası kaynaklı bir sorundan dolayı hasar oluşmuş ise bu durumda kullanıcıların doğrudan ödeme yapmaları gerekli oluyor. Dediğimiz gibi ne kadar ödeme yapılacağı ise hasar durumuna göre belirleniyor.

İkinci bir durum ise garanti kapsamı içerisinde oluşan sorunlar. Garanti kapsamı içerisinde bir sorun ortaya çıkacak ve kullanıcı hatası olmayan bir sıkıntı ortaya çıkacak olursa, bu durumda da garantiyle beraber tamamen ücretsiz değişim gerçekleştirilebiliyor. Bunun için de ekstra bir ödeme yapmanıza gerek kalmıyor. Fakat iPad modelinizin garanti kapsamında onarılması için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Cihazınızın garanti kapsamı dışında sayılmasına neden olacak sorunlar şöyle;

  • iPad üzerinde kazara oluşan hasar ve yetkisiz müdahale durumlarında da ürünler garanti dışında kalıyor. Burada kazara oluşan hasarlar olarak gösterilen kısım, kullanıcı hatası olarak değerlendirdiğimiz kısım olarak belirtilebilir. Tabletin düşmesi, düşmeye bağlı olarak ekran kırılması ve benzeri kullanıcı hataları bu bölüme giriyor. Yetkisiz müdahale sorunu ise, garantisi devam eden cihazları yetkili olmayan servislerde tamir ettirmek durumunda karşımıza çıkan bir sorun olarak gösterilebilir. Bu durumda da garanti süreniz olsa bile, iPad garanti dışında sayılabiliyor.
  • Bir başka neden ise garanti süresinin bitmiş olması. Yani iPad iki yıldan daha eskiyse de garanti dışında kalınmış olunuyor.
Burada garanti durumunu kontrol etmek için yapmanız gereken işlemlerde oldukça basit. Sadece Apple’ın garanti sorgulama sayfasına gitmeniz ve bu sayfa üzerinden cihaz seri numaranızı girerek sorgulama yapmanız yeterli oluyor. Direk olarak sayfaya ulaşmak için bu kullanabilirsiniz. Eğer ürününüz garantili değilse, bu durumda genelde onarım ücreti ödemeniz gerekiyor.

Bazı durumlarda ücretsiz olarak onarım programları başlatılabiliyor. Garantisi biten ürünlerde bu durumda ücretsiz onarım desteği alabiliyor. Fakat dediğimiz gibi bunun için özel olarak tamir programları başlatılmış olmalı. Aksi durumda genelde yüksek onarım ücretleri ödemek gerekebiliyor.

Bunların dışında iPad modelleri için açıklanan Türkiye onarım ücretlerini de ekleyelim. Tüm modeller için garanti kapsamı dışında istenene servis ücretleri hemen aşağıda. Bu ücretler standart olarak belirtilen değerler. Hasar durumuna göre değişiklikler yaşanabildiği gibi cihaza göre ödenmesi gereken ücretlerde değişiklik gösteriyor.


iPad Pil Sorunu​

iPhone akıllı telefonlarında yaşanan yavaşlatma skandallarından sonra, Apple’ın cihazlarında kullandığı piller biraz daha önemli hale geldi. Markanın pillerde yaşanan kimyasal yaşlanma durumlarına karşı, sistemsel sorunlar yaşamamak adına birçok cihazı yavaşlattığını görmüştük.

Haliyle pil konusu Apple ürünleri için biraz daha önemli hale geliyor. Zaman zaman pil değişimleri için kampanyalar düzenleyerek kullanıcılarına ayrıcalıklar sunan Apple’ın, iPad modelleri için de ayrı bir pil değişim politikası bulunuyor.


Eğer cihazınız garanti içerisindeyse ve pillerde bir kusur varsa zaten ücretsiz olarak pil değişimi yaptırılabiliyor. Tamamen ücretsiz bir şekilde pil değişimi gerçekleştirme mümkün. Fakat kusur yoksa ve normal kullanım kaynaklı olarak pillerde bir yıpranma söz konusu olmuşsa, bu durumda da belli oranda pil değişim ücretleri ödemeniz gerekiyor. Apple’ın iPad modelleri için açıkladığı pil değişim ücretlerinin hemen aşağıda olduğunu da ekleyelim.

Tüm iPad modelleri için 669 TL gibi bir pil değişim ücreti bulunuyor. Dediğimiz gibi bu ücretler, garanti kapsamı dışında değişim olacak olan piller için geçerli. Eğer zaman içerisinde normal kullanımlara bağlı olarak pillerde yaşanan performans sorunları odaklı bir değişim gerekiyorsa, bu durumda da aynı değişim ücretini ödemeniz gerekiyor.


Ekran Onarımı​

Olabilecek en yüksek maliyetli onarımların başında ekran onarımları geliyor. Kullanıcıların ekranlarda oluşan bir sorun, kırılma çatlama gibi bir durumla karşı karşıya kalmaları halinde ne yapacakları konusunda bilgiler verelim. Ne yazık ki bu konuda Apple’ın kesin kuralları var. Diğer birçok markada olduğu gibi etkiye bağlı olarak oluşan ekran sorunlarında kullanıcı sorumlu tutuluyor ve ekran değişim ücretlerini ödemek gerekiyor.

Ekranda oluşan çatlaklar, kırılmalar ve çizilmeler bu kapsamda değerlendiriliyor. Ekranda meydana gelen kullanıcı hatası kaynaklı sorunlarda ne kadar ödeme yapılması gerektiği ise kesin değil. Modellere bağlı olarak bu konuda değişiklikler yaşanabiliyor. Ayrıca garanti dışında onarım ücretlerini ödeyerek, cihaz değişimi isteme gibi bir durumda söz konusu. Her iki durumda da ödemeniz gereken ciddi bir onarım ücreti ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Apple Aksesuarlar​

iPad modellerinde kullanılan aksesuar ürünleri belli. En çok kullanılan ve resmi Apple aksesuar, Apple Pencil akıllı kalemleri. Yine bu ürünlerde Apple’ın garantisi altında geliyor. Fakat onarım durumunda yine yukarıda saydığımız nedenlere göre değişen ücretler ödemeniz gerekiyor. Burada belli olan tek detay ise akıllı kalemlerin içerisinde yer alan pil değişimi.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst