Web Analytics

iPhone 11 – Bluetooth cihazla eşleşmiyor

 • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Akıllı telefonların en büyük avantajlarından birisi kablosuz veri alışverişini yapabilmeleridir. Bu kablosuz veri aktarım teknolojilerinden en çok kullanılanlarından birisi de Bluetooth teknolojisidir. Bluetooth aktarımı kullanarak kablosuz kulaklıklarla müzik dinleyebilir veya akıllı televizyonlarınızdan video izleyebilirsiniz. Şimdilerde birçok hoparlör de Bluetooth üzerinden çalışıyor. Bu kadar fazla cihazın bir arada Bluetooth kullanarak çalışıyor olması beraberinde bazı sorunlar da getirebiliyor.

İki cihazın birbiriyle Bluetooth üzerinden bağlantı kurması için öncelikle eşleştirilmeleri gerekir. Eşleştirme işlemi için her 2 cihazın da birbirlerinden çok uzak olmaması lazım. Bu mesafe cihazdan cihaza değişmekle birlikte ortalama 3-4 metre diyebiliriz. Eşleşme yaparken sorun çıkmaması için her ihtimale karşı 2 cihazı çok daha yakın konumlandırmak gerekli.

iPhone 11 ile Bluetooth cihazın eşleşmemesi sorunu nasıl çözülür?​

Sorun çözüm adımlarına başlamadan önce bağlantı kuracak cihazların uyumlu olup olmadıklarını kontrol ediniz. Her Bluetooth cihaz iPhone 11 ile uyumlu olmayabilir. Bunu cihazların Bluetooth versiyonlarını kontrol ederek anlayabilirsiniz. iPhone 11’in Bluetooth versiyonu 5.0’dır. Bu versiyon yalnızca eski sürümlerden Bluetooth 4, 4.2 ve 4.5 ile bağlantı kurabilir. Elinizdeki cihaz daha eski bir Bluetooth bağlantısına sahipse iPhone 11 ile eşleştiremezsiniz. Sorun çözüm aşamasına geçmeden önce dikkat etmeniz gereken diğer şey de mesafedir. Siz işi sağlama almak için iki cihazı yan yana koyarak eşleştirmeyi deneyin. Çünkü her cihazın sinyal gücü farklıdır. Son olarak her iki cihazın da açık olduğundan emin olun. Açık olmaları da yetmez eşleştirme modunda olmalılar. Bu modda cihazlar eşleşecek cihazlara sinyal gönderirler ve birbirlerini görürler.

Yukarıdaki ön kontrolleri gerçekleştirdiyseniz aşağıdaki çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

İlk çözüm: iPhone’unuzu ve Bluetooth cihazınızı yeniden başlatın.​

Akıllı cihazlarda yazılım sorunlarının çözümünde takip edilecek ilk yöntem yeniden başlatmaktır. Hem iPhone 11 cihazınızı hem de eşleştireceğiniz Bluetooth cihazınızı yeniden başlatın. iPhone’larda yeniden başlatma işlemine soft reset denir. Sorun çözümlerinde ilk buna başvurulur.

Bluetooth cihazınızı yeniden başlatmak için güç düğmesine basın ve cihazı kapatın. Birkaç saniye sonra güç düğmesine tekrar basarak cihazı açın. Cihaz fonksiyonlarını yenileyecektir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra iPhone’unuzu diğer cihazla tekrar eşleştirmeye çalışın. Sorun devam ediyorsa 2. çözümü deneyin.

İkinci çözüm: Bluetooth bağlantısını yenileyin.​

iPhone’un Bluetooh’unu kapatın ve tekrar açın. Böylece iPhone’ın Bluetooth sinyali yenilenecektir. Bu işlemi aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

 1. iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Bluetooth sekmesine dokunun.
 3. Ekrandaki butonu OFF – Kapalı konumuna getirin.
 4. 30 saniye bekleyin.
 5. Tekrar ON (açık) konumuna getirin.
 6. Bluetooth aygıtlarının listelenmesini bekleyin.
 7. Eşleştirmek istediğiniz Bluetooth aygıtının üstüne dokunun.
 8. Eşleştir yazısı çıkacak. Buna dokunun.
 9. Genellikle bu aşamada parola istenmez ancak istenirse 0000 ve 1234 parolalarını deneyin. Bunlar fabrika ayarı parolalarıdır.
Parola ile ilgili bir sorun çıkarsa Bluetooth cihazının kutusuna, kullanım kılavuzuna veya web sayfasındaki rehberlere bakınız. Sorun hala çözülmüyorsa 3. çözümü deneyin.Üçüncü çözüm: iPhone 11 Buletooth eşleşme sorununu çözmek için Uçak Modunu kullanın.​

Bu tarz sorunların çözümünde kullanılan basit çözümlerden birisi de iPhone’u uçak moduna almaktır. iPhone 11’i uçak moduna aldığınızda tüm kablosuz bağlantılar (Wi-Fi, Bluetooth, Hücresel vb..) kapatılır. Uçak moduna alıp bir süre bekledikten sonra tekrar uaçak modunu kapalı konuma getireceksiniz.

Şimdi bunu yapalım:

 1. iPhone’unuzun ana ekranından Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Uçak Modu’nun yanındaki kaydırma çubuğunu sağa çekin.
 3. iPhone uçak modundayken iPhone’unuzu yeniden başlatın.
 4. iPhone açılınca uçak modunu tekrar OFF- Kapalı konuma alın.
iPhone’un sinyalleri almasını bir süre bekleyin. Ardından Bluetooth kapalı ise açın ve tekrar cihazla eşleştirmeye çalışın. Düzelmezse 4. çözüme bakın.Dördüncü çözüm: Bluetooth cihazını iPhone 11’den silin ve yeniden ekleyin.​

Elinizdeki Bluetooth cihazını iPhone’unuzla önceden eşleştirdiyseniz ve sorun sonradan ortaya çıktıysa sorun önceki bağlantının kopmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi bir durumda Bluetooth cihazınızı iPhone 11’den silin ve tekrar ekleyin. Bu işlemi yapmak için;

 1. iPhone’unuzun ana ekranından Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Bluetooth menğsğne gelin.
 3. İlgili aygıtın yanındaki i simgesine dokunun.
 4. Bu aygıtı unut yazısına dokunun.
 5. Gelen ekranı onaylayın.
Bluetooth cihazınız ekrandan silinecektir. Hiç kullanılmamış bir cihazla eşleştirir gibi tüm eşleştirme adımları tekrarlayın. iPhone 11 ile Bluetooth eşleşme sorunu halen devam ediyorsa diğer çözüm aşamasına geçin.

Beşinci Çözüm: iPhone 11’in ağ ayarlarını sıfırlayın.​

Yukarıdaki çözümlerin hiç biri işe yaramadıysa bu adımı uygulayın. Bu adımda iPhone’unuzun ağ ayarlarını fabrika ayarlarına döndüreceksiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra Bluetoth cihazınızla iPhone 11’inizi yeniden eşleştirmeye çalışın. Halen başarılı olamadıysanız 6. çözüme bakalım.

Altıncı Çözüm: iPhone’unuzu tamamen sıfırlayın​

Yukarıdakilerden hiçbiri sorunun çözülmesini sağlamadıysa bu çözüm yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntem iPhone’unuzdaki tüm bilgileri silecektir. BU yüzden bu çözüm yolunu denemeden önce iyi düşünün. Bu çözüm yolunun etkisi hakkında şunu diyebilirim. Apple servisine cihazınızı Bluetooth bağlantııs yüzünden götürseniz onlar da bu aşamaları deneyecekler. Son olarak da cihazınızı sıfırlayacaklar. Bu işlemi yapacaksanız yedeklerinizi aldığınızdan emin olun.

 1. iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel sekmesine dokunun.
 3. Ekranın alt kısmında yazan Sıfırla yazısına dokunun.
 4. Tüç içerikleri ve Ayarları Sil yazısına dokunun.
 5. Gelen uyarı ekranında iPhone’u Sil’e basarak onaylayın.
 6. Parolanızı girin.
 7. Tekrar iPhone’u Sil yazısına dokunarak onaylayın.
İşlem bu kadar. Cihazınız yeni bir iPhone olarak açılacaktır. Tekrar Bluetooth bağlantısı kurmayı deneyebilirsiniz.

iPhone 11 ile Bluetooth bağlantısı sorunu devam mı ediyor?​


İki cihazdan birinde sorun var. Ya Bluetooth versiyonları uyuşmuyor yada teknik bir arızaları var. iPhone’unuzla başka bir Bluetooth cihazı eşleştirmeyi deneyin. O eşleşiyorsa sorun iPhone’da değil. Hiçbir cihaz iPhone’la eşleşmiyorsa ve yukarıdaki yöntemler de işe yaramıyorsa Apple servislerine gidin. Sorun donanımsal. iPhone sağlamsa ve Bluetooth cihazında sorun varsa onu servisine götürün.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst