Web Analytics

iPhone 12 Pro ve Pro Max LIDAR Tarayıcı Ne Amaçla Kullanılıyor?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
iPhone 12 serisinin kamera yetenekleri bir hayli değişiklik gösterdi. Mini modelinden Pro Max modeline kadar tüm seride bir kamera güncellemesi söz konusu ama asıl kamera değişikliği iPhone 12 Pro ve Pro Max modellerinde.

3 kamera ile gelen akıllı telefon modelleri, buna ek olarak bir de LIDAR tarayıcı ile geliyor. LIDAR tarayıcının telefonun kamera kalitesine kattığı artı ise merak ediliyor. Aslında bu yeni değil. Daha öncesinde de iPad Pro 2020 modellerinde LIDAR tarayıcı kullanılmıştı. Fakat iPhone modellerinde ilk defa karşımıza çıkıyor.

Haliyle iPhone 12 Pro ve Pro Max modellerinde LIDAR tarayıcının tam olarak görevinin ne olduğu merak ediliyor. Bakalım bu yeni sistem neden kullanıldı ve ne işe yarıyor?

iPhone 12 Pro ve Pro Max LIDAR Sensörü Ne İşe Yarıyor?​

Telefonlarda kullanılan bir sensör var. Bu sensörü çok sık duyuyorsunuzdur. ToF adı verilen bu sensör, belli bir miktar kızılötesi ışını etrafa yayarak nesnelerin algılanması adına kullanılan bir sensör ve ToF sayesinde fotoğraflarda derinlik ölçümü yapılabiliyor.

Yani başarılı bir şekilde derinlik efektleri kullanılıyor. İşte ToF sensörü bu işin başlangıcı olarak gözükebilir. Apple yeni telefonlarında ToF sensörlerini kullanmanın yeterli olmayacağını düşünmüş olacak ki LIDAR sistemine geçmiş.

LIDAR artık kızılötesi ışınlara son veriyor. Yavaş yavaş geride kalmaya başlayan kızılötesi teknolojisi yerine LIDAR ile beraber lazer kullanımı başlıyor. iPhone 12 Pro ve Pro Max LIDAR sensörü çalışmaya başladığı zaman, etrafına lazer ışınları yayıyor.

5 metrelik bir menzil içerisinde tüm nesnelerin ve derinliklerinin tespit edilmesini sağlanıyor ve diğer kamera donanımları ile birlikte çalışma yapılarak çok daha etkili ve detaylı çevre çekimleri yapılması sağlanıyor.


Çekimlerdeki derinlik algısı bir yana iPhone 12 Pro ve Pro Max LIDAR tarayıcısı ile artırılmış gerçeklik deneyimi de maksimum hale getiriliyor. Artırılmış gerçeklik oyunları, uygulamaları bu sensörle beraber çok daha iyi çalışacak.

Apple’ın zaten bunun için uygulama ve oyun çalışmaları var. iPhone 12 ile ilk defa kullanılan sistemin, sonraki nesillerde çok farklı bir yere geldiğini de görebiliriz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst