Web Analytics

iPhone 7 Altındaki iPhone Modelleri için FLAC Desteği var mı?

• Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Tanıtımından sonra yayınlanan geliştirici final iOS sürümü GM’ye kadar sürekli yeni özellikler ve geliştirmelerde ortaya çıkmaya devam etti. Daha başarılı bir işletim sistemi olan son sürümün, dosya formatlarında da değişiklikler yapıldığı görüldü. Video formatlarında daha başarılı bir düzene geçiş yapılmasını sağlayan yeni işletim sisteminin bir diğer artısı ise FLAC özelliği olmuştu. Fakat FLAC artık sınırlı olarak gelecek. Önce FLAC desteğinin ne olduğundan söz edelim.

FLAC İle Ekstra Alan Kazancı​

Free Lossless Audio Codec (FLAC), seslerde kayıp yaşanmadan sıkıştırılarak alandan kazanç elde edilmesini sağlıyor. En az yeni dosya ve video formatları kadar önemli olan ses formatında %60 oranında boyut kazancı elde ediliyor. iOS 11 işletim sistemi sonrasında iPhone 6, iPhone SE, iPhone 6s ve daha sonraki modellerde bu destek devreye alınmıştı.

iOS GM Sürümünden sonra bu özelliği bazı iPhone modellerinden geri çekildiği görüldü. iPhone 7 aşağısında olan tüm modeller için bu desteğin kesildiği ortaya çıktı. Apple’ın ürün sayfasında da yer alan özellik detaylarında söz konusu desteğin kesildiği açıklanmış durumda. Bu kadar önemli bir konu olmasına rağmen, bazı modeller için desteğin neden kesildiğine bakalım.

FLAC Modundan Neden Vazgeçildi?​

Doğrudan FLAC sisteminden vazgeçildiğini söylemek yanlış olur. iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinde destek devam ediyor. Eski serilerde desteğin kesilmesinin nedeni ise FALC desteğinin yüksek işlemci gücü.

iPhone 7 altı serilerde yer alan işlemcilerde desteğin aşırı işlem gücü istemesi ve bu nedenle hızlı pil tüketimi yapılması gibi sorunlar nedeniyle söz konusu düzenleme yapıldı. iOS beta programları sırasında, ilk beta sürümlerinde iPhone 6 ve iPhone 6s kullanıcılarının aşırı pil tüketimi şikayetleri de bundan kaynaklanıyor.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler