Web Analytics

iphone da ekran kaydı nasıl alınır

• Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mobil Forum

Moderatör
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
iPhone’da ekran kaydı nedir, nasıl açılır, ayarları nasıl yapılır, kısayollar nelerdir, sonuçları nerede bulunur, nasıl durdurulur, nasıl paylaşılır? Öğrenin!
Ekran kaydı nedir?

Ekran kaydı nedir?

Ekran kaydı, bir cihazın ekranında gerçekleşen herhangi bir aktiviteyi video olarak kaydetme işlemidir. Bu işlem sayesinde telefonunuzun ekranında gerçekleştirdiğiniz herhangi bir işlemi kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz.

iPhone kullanıcıları ise ekran kaydı işlemini oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. Ekran kaydını aktive etmek için Ayarlar bölümüne girdikten sonra Denetim Merkezi’ni seçip Kayıt düğmesine dokunarak ekran kaydını başlatabilirler.

Ayrıca, ekran kaydı sırasında kullanıcılar hangi kısayolları kullanabileceklerini de ayarlayabilirler. Bu sayede ekran kaydı sırasında telefonlarını daha hızlı bir şekilde kullanabilirler.

Ekran kaydı sonucunda elde edilen videolar ise kullanıcıların istedikleri platformlarda paylaşılabilir. Bu sayede eğitim videoları, oyun oynama videoları veya video dersler gibi farklı içerikler üretilebilir ve paylaşılabilir.
Yapılacak AyarlarAdımlar
Denetim Merkezi’nde kayıt düğmesini ekleme – Ayarlar > Denetim Merkezi’ne gidin – Denetimlere Ekle’ye dokunun – Ekran Kaydı’nı seçin ve Ekle’ye dokunun
Kısayol tuşlarını belirleme – Ayarlar > Genel > Kısayollar’a gidin – Ekran Kaydı’na dokunup, istediğiniz kısayolları atayın
iPhone’da ekran kaydı nasıl açılır?

iPhone’da ekran kaydı başlatmak için öncelikle Ayarlar uygulamasını açın.

Ardından Denetim Merkezi’ne gidin ve Kontrolleri Özelleştir seçeneğini bulun.

Burada Ekran Kaydı seçeneğini bulun ve artı işaretine dokunarak Denetim Merkezi’ne ekleyin.
Kısayol TuşuFonksiyonu
Görüntüleme Kaydı Ekran üzerinde herhangi bir yeri kaydetmek için
İzleme Kaydı Ekran üzerinde herhangi bir yere izleme yapmak için

Ayarlarınızı kaydettikten sonra, Ekran Kaydı’na erişmek için Denetim Merkezi’ni açın ve Ekran Kaydı simgesine dokunun.

Ekran kaydını durdurmak veya paylaşmak istediğinizde, tekrar Denetim Merkezi’ni açarak gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Ekran kaydı için hangi ayarlar yapılmalıdır?

Ekran kaydı için iPhone‘unuzda bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Öncelikle Ayarlar uygulamasına gidin ve Kontrol Merkezi’ni seçin. Burada Ekran Kaydı seçeneğini bulun ve Arttırılmış Kayıt özelliğini açın.

Bir sonraki adım olarak, Ekran Kaydı sırasında Mikrofon’un kaydını yapmak istiyorsanız, Ayarlar uygulamasında Mikrofon seçeneğini etkinleştirin. Bu şekilde hem video görüntüsü hem de sesi kaydedebilirsiniz.

Ekran Kaydı sırasında kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir diğer ayar ise Uçak Modunun kapatılmasıdır. Ekran kaydı yaparken Uçak Modu’nun açık olması durumunda kayıt işlemi durabilir ve sonuçları kaydedilemeyebilir.

Ayrıca, Ekran Kaydı ayarlarında video kalitesini de belirleyebilirsiniz. Ayarlar kısmında Yüksek çözünürlük seçeneğiyle video kalitesini yükseltebilir ve daha net görüntüler elde edebilirsiniz.
Ekran kaydı sırasında hangi kısayollar kullanılabilir?

Ekran kaydı sırasında iPhone’da birkaç kısayol kullanarak işlemleri hızlandırabilirsiniz. Bunlardan ilki ekran kaydını başlatmak için Kontrol Merkezi’ni kullanmak. Kontrol Merkezi’ne erişmek için ekranın altından yukarı doğru parmağınızı kaydırarak açabilirsiniz.

Bir diğer kısayol ise ekran kaydını başlatmak için 3D Touch özelliğini kullanmak. Kilit ekranında 3D Touch yardımıyla ekran kaydı simgesine basarak kaydı başlatabilirsiniz.

Ayrıca sesli asistan Siri’yi kullanarak da ekran kaydını başlatabilirsiniz. Siri’ye Ekran kaydını aç komutunu vererek işlemi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran kaydı sırasında telefonunuzu kısa süre içinde kapatıp açarak da kaydı durdurabilirsiniz. Telefonun kapanıp açılma süresince kaydı durdurmuş olursunuz.
Ekran kaydı sonuçları nerede bulunabilir?

iPhone’unuzda yaptığınız ekran kaydı sonuçlarını bulmak oldukça kolaydır. Kaydettiğiniz ekran videosunu bulmak için iPhoneâunuzdaki Fotoğraflar uygulamasına girmeniz yeterlidir.

iPhoneâunuzdaki Fotoğraflar uygulamasına girdiğinizde alt kısımda âMedya Türleriâ başlığı altında âEkran Kayıtlarıâ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda kaydettiğiniz ekran videoları karşınıza çıkacaktır.

Buradan dilediğiniz ekran kaydını izleyebilir, paylaşabilir ya da silme işlemi yapabilirsiniz. Ekran kayıtları, iPhoneâunuzda varsayılan olarak saklanır ve dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.
Ekran kaydı nasıl durdurulur?

Ekran kaydı yaparken, kaydı durdurmak istediğinizde, ekranın üst kısmında bulunan bildirim panelini aşağı kaydırın. Ardından, kaydı durdurmak için durdurma simgesine dokunun. Alternatif olarak, ses açma-kapama düğmesi ile açılır menüde durdurma seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Ekran kaydı nasıl durdurulur? sorusunun cevabı ayrıca, ayarlar menüsüne girdikten sonra Genel > Yazılım Güncelleme seçeneklerine ulaşarak veya Ayarlar > Ekran Zamanlayıcı > Kapat seçeneğiyle de gerçekleştirilebilir. Ayrıca, ekran kaydını durdurmak için sesli komut kullanımı da mümkündür. Bu özellik için Siri’yi etkinleştirdikten sonra Ekran kaydını durdur komutunu vererek kaydı sonlandırabilirsiniz.

Ekran kaydı yaparken, istenmeyen durumlarda kaydın durdurulması önemli bir noktadır. Bu durumda, ekranda güncel çalan müzik gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda, ekranın üst kısmından bildirim panelini çekerek durdurma işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran kaydı nasıl durdurulur ve hangi yollarla yapılabileceği konusunda bilgi sahibi olmak, kayıt yaparken oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçebilir ve daha etkili bir kullanım sağlayabilir.
iPhone’da ekran kaydı nasıl paylaşılır?

iPhone’da ekran kaydı yapıldıktan sonra, bu kaydı paylaşmak oldukça kolaydır. Ekran kaydını paylaşmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

1. Ekran Kaydı’nı Durdurun: Öncelikle, ekran kaydını durdurmanız gerekmektedir. Bunun için ekranın sağ üst köşesinde bulunan kayıt simgesine tekrar dokunarak kaydı durdurun.

2. Galeride Kaydı Bulun: Ekran kaydı, genellikle iPhone’unuzun fotoğraf galerisinde bulunur. iPhone’unuzda fotoğraf uygulamasını açarak son eklenenler bölümünden ekran kaydını bulabilirsiniz.

3. Paylaşma Seçeneğini Kullanın: Ekran kaydını bulduktan sonra, üzerine basılı tutarak paylaşma seçeneğini seçin. Bu seçenek genellikle bir paylaşma simgesi veya paylaşma opsiyonu olarak karşınıza çıkar. Bu kısmı seçerek, ekran kaydını istediğiniz platformda paylaşabilirsiniz.
Sık Sorulan Sorular

iPhone’da ekran kaydı nasıl alınır?

iPhone ekran kaydı almak için öncelikle Ayarlar > Denetim Merkezi’ne gidip

Ekran kaydı nasıl durdurulur?

Ekran kaydını durdurmak için üst çubuktan veya Denetim Merkezi’nden

Ekran kaydı hangi durumlarda kullanışlı olabilir?

Ekran kaydı, telefonunuzdaki oyun oynama videoları, uygulama incelemeleri, eğitim videoları veya ekranınızda olan herhangi bir şeyi başkalarıyla paylaşmak istediğinizde kullanışlı olabilir.

iPhone ekran kaydı ne kadar yer kaplar?

Ekran kaydı yapıldığında oluşan dosyalar oldukça büyük olabilir, bu nedenle yeterli boş alan olduğundan emin olun. Ortalama olarak 1 dakikalık bir ekran kaydı yaklaşık 100-150 MB yer kaplar.

Ekran kaydı nasıl paylaşılır?

Ekran kaydını paylaşmak için kaydettiğiniz videonun Fotoğraflar uygulamasında bulunan Video’lar sekmesinden seçerek paylaşabilirsiniz. Ayrıca mesajla veya e-posta ile de gönderebilirsiniz.

Ekran kaydı alırken sesi nasıl açabilirim?

Ekran kaydı alırken cihazınızın sesini açmak için kayıt esnasında Denetim Merkezi’ne gidip

iPhone’da ekran kaydı almak yasal mıdır?

Genelde kendi cihazınızın ekranını kaydetmek yasaldır fakat başkalarının haberleşmeye özel bilgilerini kaydetmek yasa dışı olabilir. Dolayısıyla başkaları ile ilgili izinsiz ekran kaydı almak yasadışıdır.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler