Web Analytics

QuickType Klavye Nasıl Değişti?

• Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Apple’ın akıllı telefonları ve tabletleri için iOS 11 adeta bir dönüm noktası oldu. Çok daha başarılı bir işletim sistemi, çok daha kolay bir kullanım, çok daha işlevsel uygulamalar kısacası her yönü ile yeni nesil bir işletim sistemi iPhone ve iPad serilerine gelmiş oldu. WWDC 2017 etkinliğinden beri iOS 11 serisinin yeniliklerinden söz ediyoruz ve sizlere aktarıyoruz. Fakat iOS 11 işletim sisteminin yenilikleri daha uzun sürede bitmeyecek gibi gözüküyor. Bu yazımızda da iOS 11 sonrasında iPhone ve iPad cihazlarında QuickType klavyelerin nasıl değiştiğinden bahsedeceğiz.

QuickType Klavye Nasıl Değişti?​

iOS 10 işletim sisteminden sonra zaten QuickType klavyeler ideal bir kullanım sunmuştu. iOS 11 sonrasında ise QuickType klavyenin büyük küçük birçok eksiği tamamlandı. Genel anlamda iOS 11 QuickType klavye modelinin çok daha başarılı olduğunu da söylemek gerekiyor. Hatta daha çok kullanışlılık alanında ideal bir model ile karşılaşmış olduk. İlk olarak tek el kullanım modu QuickType klavyeye dahil edildi. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz konu hakkında kısa bir bilgi verelim.

QuickType Tek El Modu: Aslında bu mod birkaç farklı şekilde çalıştırılabiliyor. Mesela mesajlar uygulaması içerisinde emoji simgesine bir süre basılı tutarak tek el moduna geçebiliyorsunuz. Fakat genel kullanımda klavyenin alt bölümünde yer alan dünya simgesine basarak, açılan menüden sağa ya da sola dayalı seçenekleri seçmek gerekiyor. QuickType bu şekilde tuşları bir köşeye yakınlaştırarak tek el ile kullanmanızı sağlıyor.

Öneri Kısmı Daha Akıllı: iOS 11 ile QuickType klavye daha akıllı hale geliyor. Klavye tahminlerinde yapılan iyileştirmeyle beraber mesaj yazarken artık son göz attıklarınız, geçmiş aramalarla ilgili yapılan tahminler gösteriliyor. Bunun dışında klavye çok daha akıllı bir sistem kullanıyor. Mesela birine yol tarifi gönderdiğinizde tahmini süre hesaplaması gibi önemli bilgiler verilebiliyor. Bu bilgiyi de zaten tanıtımda görmüştük.

Tüm Kullanımlar Tek Klavyede: Bir diğer QuickType özelliği de artık tüm tuşların tek bir menüden görüntülenmesi. Şöyle ki eski sistemde akıllı cihazlarınızdan klavyelerde özel karakterleri kullanmak için klavye sayfalarını değiştirmeniz gerekiyor. Şimdi ise Apple bunu tek bir sistemde toplayarak çok daha kolaylaştırıyor. Kullanıcıların yapması gereken sadece klavye tuşunu aşağı doğru kaydırmak oluyor. iOS 11 QuickType özelliği sayesinde tuşları aşağı kaydırdığınızda tüm karakterleri kolayca görüntüleyip seçebiliyorsunuz. 12.9 iPad modelinde kullanılmayacak olan özellik iPad serilerini de çok kullanışlı hale getiriyor.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler