Web Analytics

Yurtdışından iPad alınır mı?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Geçtiğimiz günlerde sitemize gelen bir soru şu şekildeydi: “Yurtdışından iPad getirtmeyi düşünüyorum. Bu konuda dikkat etmem gereken şeyler var mı?” Bu sorunun cevabını birçok kişinin merak ettiğini düşünüyoruz. Bu yazımızda bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Yurtdışından iPad getirmenin nedenleri​

Aslında tek neden var diyebiliriz. Bu da yurtdışında teknolojik ürünlerin daha ucuza satılması.

Yurtdışından iPad getirmek​

Yurtdışındasınız. Türkiye’ye dönüşünüzde yanınızda iPad getirmek istiyorsunuz. Bunun için şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Getireceğiniz ürün Wifi mi yoksa Wifi + Cellular özellikli mi?
Eğer sadece Wi-fi özellikli ise pasaportunuza kaydettirmenize gerek yok. Ama Cellular (4G) yani hücresel (Sim kartlı) özellikli ise pasaport kaydı şart. Yurtdışından iPhone + iPad getirecekseniz yalnızca birini pasaportunuza kaydettirebilirsiniz. Bu da mecburen iPhone olacak. Bu durumda diğeri ya iPad wifi olacak ya da tekrar ülkeye giriş yapana kadar iPad’in hücresel özelliğini (4G) kullanmayacaksınız. Sadece Wi-fi özelliliği kullanacaksınız.

Yabancı sitelerden (Amazon, Ebay, Aliexpress vb..) iPad almak​

Yabancı sitelerde uygun fiyatlı teknolojik ürünler gördüğünüzde hemen heveslenmeyin. Yasal olarak aylık 22 euro gümrük muafiyeti var. Bu rakam eskiden 100 dolardı. Sonra 30 euro oldu. Şimdi de 22 euro. Yani sevgili devlet büyüklerimiz yurtdışından alışveriş yapmamızı istemiyorlar.

22 euro’nun üstünde satın aldıklarınız gümrükte takılacaktır. Bu ufak tefek ürünlerde fark edilmiyor çoğu zaman. Ama konu iPad olunca gümrüğe takılmadan geçeceğini hiç düşünmeyin.

Yurtdışından aldığınız ürün gümrüğe takılırsa ne olur?​

Son çıkan yasalara göre değeri 1500 euro’yu aşmamak kaydıyla, yurtdışından satın alınan ürünlere %20 gümrük vergisi ödeniyor. Yani 1000 dolara aldığınız iPad Pro için 200 dolar gümrük vergisi ödüyorsunuz. Size maliyeti bu haliyle;

1200 dolar * 5,35 = 6420 TL oluyor. Şimdilik aradaki fark: 980 TL

Hepsi bu kadar değil maalesef. Çünkü yurtdışından getirilen tabletlere de %2 TRT bandrol parası alınıyor. TRT izlemiyorum diyemiyorsunuz. TV izlemem diyemiyorsunuz. 1000 dolarlık alışverişiniz için 20 dolar da TRT alacaklı kuyruğuna giriyor.

20 dolar * 5,35 = 107 TL.

Böylece yurtdışından satın aldığınız iPad Pro’nun fiyatı 6527 TL oluyor. Aradaki fark ise 873 TL oluyor. Eğer Cellular (Hücresel) özelliği varsa pasaport kaydına da 618 TL ödüyorsunuz.

Yani hücresel özellikli iPad Pro alacaksanız pek bir fark kalmıyor Türkiye ile.

Yurtdışından iPad alacaksanız, kargonun ücretsiz olmasına dikkat edin. Ayrıca yurtdışından aldığınız ürünün 1 garantili olacağını (Normalde Türkiye’den alsanız 2 yıl garantisi olacak.) dikkate alın.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Konular

Geri
Üst