Web Analytics

Apple Watch 6 mı? Apple Watch SE mi? Hangisi Alınır?

• Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Apple’ın şu an satın alınabilecek 2 farklı akıllı saat modeli var. Bunlardan birisi yeni Apple Watch 6 bir diğeri ise Apple Watch SE akıllı saat modeli. Bu iki akıllı saat modelinin satışları hemen hemen aynı dönemde başlayacak. Peki, biz iki saatten birini satın almak istesek hangisi daha mantıklı? Hangi akıllı saat, hangi kullanıcıya hitap ediyor?

Daha önce iki saat için de karşılaştırma yaptık. Şimdi iki akıllı saat modeli için de karşılaştırma yapacağız. Karşılaştırma sonrasında hangi saat size daha uygun bunu anlayacaksınız. O zaman hiç beklemeyelim ve tasarımla işe başlayalım.

Apple Watch 6 ve Apple Watch SE Tasarım Karşılaştırması​

Eğer tasarımı göz önüne alacaksanız, tasarım sizin için çok önemliyse o zaman iki saatten herhangi birini alabilirsiniz. Çünkü yeni nesil akıllı saatlerin ikisi de aynı tasarımı kullanıyor.

Önde geniş ekranın kullanıldığı akıllı saatlerde, kavisli yapı var ve dıştan baktığınız zaman fark yok. Peki o zaman tasarımı niye karşılaştırıyorsunuz? Özel seçimler olabileceği için karşılaştırıyoruz. Nedir bu özel seçimler?

1. Renk seçeneği farkı
  2. Kasa malzemesi farkı
Tanıtımda gördük Apple Watch 6 çok şık bir kırmızı kasa ile geliyor ve buna ek olarak bir de mavi kasa seçeneği var. Para önemli değil, bu renkler bana daha güzel gözüküyor derseniz Apple Watch 6’yı alacaksınız.

İkinci kısımda kasa malzemesinde farklar var. Apple Watch 6 akıllı saat modelinde alüminyum standart kasanın dışında paslanmaz çelik kasa ve titanyum kasa var. Bu iki kasa malzemesinin ülkemizde satılıp satılmayacağını bilemiyorum ama daha sağlam kasa olduğu kesin. Bu iki model için de fiyatlar çok daha yüksek olacaktır. Ama dediğimiz gibi bu konuda fiyat bilgisi veremiyorum.

Apple Watch 6 vs Apple Watch SE Ekran Özellikleri​

Watch 6’nın ekranı çok iyi. Kesinlikle bu modeli almaya değer. Çok daha üstün bir ekran var. Demek isterdim ama değil. Ekran çok iyi, akıllı saatler için gayet başarılı ama aynı ekran Apple Watch SE akıllı saat modelinde de kullanılıyor.

İki akıllı saat için de 40 ve 44 mm kasa boyutları kullanılıyor ve iki saatin ekranı da LTPO OLED ekran. Parlaklık değerleri ise 1000 nit olarak belirlenmiş ve yine iki saat için de aynı şey geçerli. Ama Apple Watch 6, sürekli açık ekran özelliğinde 2,5 kata kadar daha yüksek parlaklık sunuyor. Yani saati uyandırmadan güneş altında da kullanabilirsiniz.

Zaten Apple Watch SE modelinde böyle bir özellik yok. Sürekli açık ekran artısı sadece 6 modelinde kullanılmış. Bunun dışında aynı ekran özellikleri geçerli oldu.

Apple Watch 6 vs Apple Watch SE Teknik Özellik Karşılaştırması​

İki akıllı saatin en farklı olan noktası burası. Burada 6 serisi akıllı saatlerin kullandığı işlemci daha yeni olan Apple S6 işlemcisi. SE serisi akıllı saat modellerinde S5 işlemcisi var. S6 işlemci modeli eski seriye göre %20 daha yüksek performans gösteriyor.

İşlemcinin performansı daha iyi ve işlem hızı daha yüksek ama bu işlem hızı farkını kullanıcı anlıyor mu derseniz anlamıyor. O kadar büyük bir fark yok. İki akıllı saat modeli de yeteri kadar hızlı ve iki akıllı saat modeli de tüm işlemleri yerine getirebilir.

Derdiniz performans ise Apple Watch 6 işlemcisi daha yeni diye bu modeli tercih etmeyin. Aradaki farkı siz bile anlamayacaksınız. S5 işlemcisi de sizin için yeterli olacak.

Bunun dışında iki akıllı saat içerisinde de yer alan piller aynı. Kapasiteyi bilmiyoruz ama iki saatin dayanma süresi de 18 saat. Bunun dışında depolama alanı da 32 GB ve iki akıllı saat modeli için de bu geçerli bir değişiklik yok.

Apple Watch 6 vs Apple Watch SE İşlevsellik Karşılaştırması​

Yine iki akıllı saat için de farkların olduğu kısma geldik. İşlevsellik açısından modeller birbirlerinden ayrılıyor ve bazı özellikler bir hayli dikkat çekiyor. Burada tabii ki Watch 6 modelini tercih etmek daha mantıklı gibi duruyor.

Apple Watch 6 Artıları

• Kandaki oksijen değerinin ölçümü için ekstra olarak 4 LED ve optik sensörler.
  • EKG çekim özelliği
  • İkinci nesil olarak güncellenmiş ve daha doğru sonuçlar veren optik kalp sensörü
  • Bir takım ek egzersiz programları
  • Sürekli açık ekran ile her daim bildirimleri görebilme artısı.
  • Biraz daha hızlı şarj imkanı
Apple Watch SE Akıllı Saatinde

• EKG özelliği yok.
  • Birinci nesil kalp ritim ölçer sensör var ama bu sensörde doğru sonuçlar veriyor.
  • Egzersiz takip yine var.
  • Kandaki oksijeni ölçme özelliği yok.
  • Sürekli açık ekran özelliği yok.
  • Şarj konusunda biraz daha yavaş
  • Yine GPS desteği var.
  • Spor koçu özelliğini destekliyor.

Hangisini Almalıyım?​

Karar tamamen sizin ama kullanım amacı burada en önemli kriteriniz olmalı. Saat size neden lazım?

Apple Watch 6 Almalıyım Çünkü;

• EKG çekim özelliği benim için önemli ve kandaki oksijen seviyesini takip etmek istiyorum.
  • Kırmızı ve mavi renk seçeneklerini kullanmak istiyorum
  • Sürekli açık ekran ile daha rahat bir kullanım istiyorum
Apple Watch Se Almalıyım Çünkü;

• Saat kalp ölçümü yapsın bana yeter EKG’ye gerek yok. Kandaki oksijen seviyesini de tespit etmeye gerek yok.
  • Daha ucuz bir saati aynı tasarımda istiyorum.
  • Ekranı uyandırmak için kolumu kaldırmak benim için sorun değil.
  • Altın, uzay grisi ve gümüş renkler benim için yeterli.
Karar tamamen sizin dediğimiz gibi. Apple Watch 6 vs Apple Watch SE modellerinin ikisi de güçlü ve güzel akıllı saatler.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler