Web Analytics

iPhone Dokunmatik Ekranım Çalışmıyor Çözüm

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell

iPhone Dokunmatik Ekranım Neden Yanıt Vermiyor?​

Yapmanız gereken ilk şey, iPhone’unuzun donanım hatası mı yazılımsal bir hata mı onu kontrol etmek olacaktır. Bu makalede her iki seçenek için de yardımcı olacağım.

iPhone yazılım sorunlarının giderilmesi Apple tarafından ücretsiz yapılmaktadır. Cihazınıza yetkisiz müdahale etmeden önce yazılım ile sorunları çözüp çözemeyeceğimizi bir kontrol edelim. Gerekirse donanımsal müdahale ile sorunları düzeltmeye devam ederiz.

Yakın zamanda iPhone’unuzu yere düşürdüyseniz, ya da sıvı teması gördüyse donanımsal hasar olma olasılığı yüksektir.

Aklınızda bulunması gereken son bir şey daha var, o da bir ekran koruyucunun (kırılmaz cam) iPhone’unuzda dokunmatik ekran sorununa neden olabileceğidir. Dokunmatik ekranda sorun yaşıyorsanız iPhone’unuzun ekran koruyucusunu çıkarmayı deneyebilirsiniz.

iPhone Touch Hastalığı​

iPhone touch hastalığı, iPhone 6 Plus’ı etkileyen bir sorunu ifade eder. Bu sorun, ekranın üst kısmında gri, titreyen bir çubuk ve yakınlaştırma / uzaklaştırma gibi sorunları içerir.

iPhone touch hastalığı için bazı araştırmalar mevcut. Apple bu sorun için sert bir yüzeye birkaç kez düşürülmesinin ardından cihaz üzerinde fazla baskıya maruz kalmasınız bir sonucu olduğunu iddia etse de, dokunmatik kontrol entegresinden kaynaklandığını görüyoruz.

Yazılım Sorunları ve iPhone Dokunmatik Ekranı Sorunu​

iPhone’unuzda yazılımsal bir sorunu nasıl düzelteceğinizle alakalı bazı püf noktalara değinmek istiyorum. Bir uygulama iPhone dokunmatik ekranınızın çalışmamasına neden olabilir.

  1. Uygulamayı iPhone’unuzun Ana ekranında bulun. Ana ekran, aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz şeydir.
  2. Uygulamanın üzerine dokunup bekleyin, bir menü görünecek.
  3. Uygulamayı Sil’e dokunun.
  4. Sil’e dokunun.
Uygulamayı yeniden yükledikten sonra iPhone dokunmatik ekranınız çalışmıyorsa uygulama geliştiricisine bir mesaj gönderin. Sorun için bir düzeltmeleri olabilir.

Uygulama Geliştiricisine Nasıl Mesaj Gönderebilirim?​

  1. App Store’u açmak için dokunun .
  2. Arama’ya dokunun uygulama için ekran ve arama altındaki.
  3. Uygulama hakkındaki ayrıntıları açmak için uygulama simgesine hafifçe vurun.
  4. En alta gidin ve Geliştirici Web Sitesi’ne dokunun . Geliştiricinin web sitesi yüklenecek.
  5. Geliştiricinin web sitesinde bir iletişim formu veya e-posta adresi arayın. Geliştiricinin tuzlarına değdiğini bulmak zor olmamalı. İyi geliştiricilerin, uygulamalarıyla ilgili sorunlar hakkında bilgi verdiğinizde bunu takdir ettiğini unutmayın!

iPhone’unuzu Güncelleyin​

Nadir görülen bir durum olsa da iPhone’unuzun yazılımını güncellemeniz gerekebilir.

Ayarlar’ı açın ve Genel -> Yazılım Güncelleme’ye dokunun . İPhone’unuzda bir iOS güncellemesi varsa İndir ve Yükle’ye dokunun


iPhone’unuz Hiç Dokunmaya Cevap Vermezse​

iPhone’unuzu ilk olarak kapatıp açmayı deneyin, hiç dokunmaya izin vermiyorsa eğer hard reset atmanız gerekebilir. iPhone’unuz normal şekilde kapanmazsa – veya iPhone’unuzu kapatıp tekrar açmanız sorunu çözmezse – donanımdan sıfırlama yapmayı deneyin. Bunu yapmak için, Güç ve Ev Düğmelerini aynı anda basılı tutun . Ekranda Apple logosu görünene kadar birkaç saniye bekleyin ve bırakın.

İPhone 7 veya 7 Plus’ta, ekranda Apple logosunu görene kadar güç düğmesini ve ses kısma düğmesini birkaç saniye basılı tutarak donanımdan sıfırlama gerçekleştirilir .

Bir iPhone 8 veya daha yeni bir modeli sert bir şekilde sıfırlamak için ses açma düğmesine basıp bırakın, ses azaltma düğmesine basıp bırakın, ardından ekran kararıncaya ve ekranın ortasında Apple logosu görünene kadar yan düğmeyi basılı tutun.

iPhone Dokunmatik Ekranım Hala Çalışmıyor​

iPhone dokunmatik ekranınız hala size sorun veriyor mu? iPhone’unuzu orijinal ayarlarına geri yüklemenin zamanı gelmiş olabilir. Bunu yapmadan önce iPhone’unuzu yedeklediğinizden emin olun . Bunu iPhone’unuzu bir bilgisayara takarak ve iTunes’u (Mojave 10.14 çalıştıran PC’ler ve Mac’ler), Finder’ı (Catalina 10.15 çalıştıran Mac’ler) çalıştırarak veya iCloud’u kullanarak yapabilirsiniz .

Bir DFU (Varsayılan Ürün Yazılımı Güncellemesi) geri yüklemesi yapmanızı öneririm. Bu tür bir geri yükleme, geleneksel bir iPhone geri yüklemesinden biraz daha ayrıntılıdır. Bunu yapmak için iPhone’unuza, bilgisayara takmak için bir kabloya ve iTunes’un en son sürümüne ihtiyacınız olacak.

Dokunmatik Ekran Sorunu Donanımsal Olabilir​

iPhone’unuzu yakın zamanda düşürdüyseniz ekrana zarar vermiş olabilirsiniz. Ekranınızın camı çatlamasa da ekranın komponentlerinde ya da anakart arızası yapmış olabilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst