Web Analytics

iPhone’da Araba Kullanırken Rahatsız Etme Modu Nasıl Etkinleştirilir?

• Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Araba kullanırken iPhone’unuzdan rastgele bildirim ya da uyarılar almak istemiyor musunuz? O halde iOS 11 yüklü iPhone’unuzu Araba Kullanırken Rahatsız Etme moduna almanız gerekiyor. Araba Kullanırken Rahatsız Etme Modu’nu Denetim Merkezi’ne nasıl ekleyeceğinizi ve etkinleştireceğinizi öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

iOS 11, DNDWD (Araba Kullanırken Rahatsız Etme) adı verilen çok önemli bir güvenlik özelliğiyle birlikte geldi. iOS 11’de Araba Kullanırken Rahatsız Etme modunu bir kez etkinleştirdikten sonra, iPhone’unuz arabanın USB bağlantısına veya Bluetooth’a bağlıyken arabada olup olmadığını otomatik olarak belirleyecektir. Bu özellik, dikkatiniz dağılmadan araç kullanmanıza yardımcı olmak adına ekranı karanlık tutmak için bildirimleri susturur.

Sürüş modu, otomatik cevaplama özelliği sayesinde favori olarak belirlediğiniz kişilerinize sürüşte olduğunuzu ve bu nedenle mesajlara cevap veremeyeceğinizi de bildiriyor. Bunun yanında acil bir durumda yakınlarınızın “rahatsız etme” modunu aşarak ulaşmasını da sağlıyor.

iOS 11 Araba Kullanırken Rahatsız Etme’yi Denetim Merkezi’ne Ekleme

Öncelikle modu hızlı bir şekilde etkinleştirmek için Denetim Merkezi’ne eklemelisiniz.

1. iOS cihazınızda Ayarlar uygulamasını başlatın.
  2. Denetim Merkezi‘ne dokunun.
  3. Denetimleri Özelleştir‘e dokunun.
  4. Şimdi, Araba Kullanırken Rahatsız Etme seçeneğinin yanındaki + butonuna dokunun.

Rahatsız Etme modunu etkinleştirme

1. Denetim Merkezi‘ni getirmek için ekranı aşağıdan yukarı doğru hızlıca kaydırın.
  2. Daha sonra, Araba Kullanırken Rahatsız Etme modunu açmak için Araba ikonuna dokunun.
  3. Rahatsız etme modu açıldıktan sonra, “Araba kullanırken Bildirimler almayacaksınız.” diyen bir mesaj alacaksınız.
Sürüşünüz sona erdikten sonra, rahatsız etme modunu kapatmak için ekranı hızlıca yukarı kaydırarak Denetim Merkezi’ni açın ve Araba ikonuna dokunarak modu devre dışı bırakın.

Araba Kullanırken Rahatsız Etme modunu özelleştirme

1. iOS cihazınızdan Ayalarlar‘ı başlatın ve Rahatsız Etme‘ye dokunun.
  2. Araba Kullanırken Rahatsız Etme‘nin altında yer alan Etkinleştir‘e dokunun.
  3. Burada karşınıza üç seçenek çıkacak:
  • Otomatik Olarak: Bu seçenek iOS cihazınızın araba kullandığınızı otomatik olarak algılamasını ve rahatsız etme modunu etkinleştirmesini sağlar.
  • Araba Bluetooth’una Bağlyken: Bu seçenek iOS cihazınız arabanın bluetooth’una bağlantığında rahatsız etme modunu etkinleştirmenizi sağlar.
  • Elle: Cihazınızın araba kullandığınızı algıladığında ya da Bluetooth bağlantısı kurduğunda rahatsız etme modunu otomatik olarak etkinleştirmesini istemiyorsanız, modu Denetim Merkezi’nden Elle açmanızı sağlar.

Araba Kullanırken Rahatsız Etme modunda otomatik cevap özelliğini ayarlarma

1. Ayarlar‘dan Rahatsız Etme‘ye dokunun.
  2. Ekranı aşağı kaydırın ve Otomatik Yanıtlanacak seçeneğine dokunun.
  3. Ardından, mesajlara otomatik cevap vermek için aşağıdakilerden birisini seçmeniz gerekiyor:
  • Hiç Kimse
  • Son Kişiler
  • Favoriler
  • Tüm Kişiler
Otomatik Yanıtlanacak özelliğini ayarladıktan sonra cihazınız mesaj gönderen kişilere sizin belirlediğiniz mesajı otomatik olarak gönderecektir. Acil durumlarda size ulaşmak isteyen kişilerin, rahatsız etme modunu aşmak için mesajlarında “acil” kelimesini kullanması yeterlidir.

Otomatik Cevaplama mesajını ayarlama

1. Ayarlar uygulamasından Rahatsız Etme‘ye dokunun.
  2. Ekranı aşağıya kaydırın ve Otomatik Cevaplama‘ya dokunun.
  3. Mesajı özelleştirin. Örneğin, “Araba kullanıyorum, daha sonra cevap vereceğim. Acil bir durumda varsa, mesajınıza “acil” kelimesini ekleyin.” yazabilirsiniz.
Artık, seçtiğiniz kişiler sizinle iletişime geçtiğinde cevap olarak belirlediğiniz otomatik mesajı alacaklar. Mesajlarında “Acil” kelimesini kullandıklarında ise mod anlık olarak devre dışı kalacak ve bildirim alacaksınız.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Mesajlar

Son Konular

Geri