Web Analytics

iPhone X İle Birlikte Gelen Face ID Kullanma Rehberi

• Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Apple’ın yeni güvenlik teknoloji olan yüz güvenlik sisteminin adı artık belli. İlk olarak iPhone X ile birlikte kullanılacak olan Face ID güvenlik sistemi tıpkı diğer yüz tanıma teknolojileri gibi çalışacak ancak daha gelişmiş olacak.

iPhone X modeliyle birlikte kullanıcıların hayatına girecek olan Face ID teknolojisi kullanıcılara daha fazla güvenlik sunuyor olsa da Face ID güvenlik sisteminin Touch ID kadar işlevsel olduğunu söyleyemiyoruz. Apple’ın iPhone X tanıtımında aktardığı bilgilere göre Touch ID teknolojisinin kırılma ihtimali 50.000’de 1 iken bu rakam Face ID ile birlikte 1.000.000’da 1 oldu.

Diğer yüz tanıma teknolojilerine göre çok daha gelişmiş bir teknoloji kullanan Apple Face ID tüm koşullarda ve kullanıcı görüntü değişimlerine uyum sağlıyor. Dahası tamamen karanlık odalarda bile kullanıcıların telefonlarına ulaşmalarını sağlıyor.

iPhone X’inizde Face ID Kullanmak İçin İzlemeniz Gereken Yollar

İlk olarak iPhone X ile birlikte hayatımıza girecek olan Face ID teknolojisini kullanmak için yapılması gerekenler oldukça basit.

Adım 1. İlk olarak iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.

Adım 2. Face ID ve Parola seçeneğine dokunun.

Adım 3. Sonrasında Kayıtlı Yüz seçeneğine dokunun.

Adım 4. Ekran açıldıktan sonra Başlayın seçeneğine dokunun.

Bu adımdan sonra telefonunuz sizi Face ID tanıma için çeşitli yönergeler sunacak. Bu adımları tamamladıktan sonra Face ID kurulumunu gerçekleştirmiş olacaksınız.

Adım 5. İlk olarak yüzünüzü cihazınızın belirlediği yeşil renkte olan dairenin içinde bulundurun. Telefonunuz bunun için ön kamerasını ve çeşitli sensörleri kullanacaktır.

Adım 6. Face ID yazılımı yüz hatlarınızla birlikte göz çizginizi de algılayacak ve bu sayede yüzünüzün 3D işaretlemesini yapacak.

Adım 7. Face ID’nin yüzünüzü tam olarak tanıması için yüzünüzü bir daire ekseninde çevirmeniz istenecek. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra adımlarınız tamamlanacak.

Face ID Kullanarak iPhone X’i Açmak

Apple’a göre Face ID teknolojisiyle birlikte telefonumuzu Touch ID teknolojisine göre çok daha hızlı bir şekilde açabileceğiz. Face ID teknolojisiyle telefonumuzu açmak için aşağıda ki adımları izlememiz gerekiyor.

Adım 1. iPhone X’inizi açtıktan sonra yüzünü ekranın görebileceği bir noktaya getirin.

Adım 2. Yüzünüz ekranı görüyorsa ekrana bakarak cihazınızı bakın. Bu esnada gözlerinizin açık olması gerekmektedir. Face ID teknolojisi yüzünüzü her ortamda tanıyacaktır.

iPhone X İle Birlikte Gelen Face ID Teknolojisini Devre Dışı Bırakma

Eğer ki yüzünüzün Apple sunucularında yer almasını istemiyorsanız Face ID teknolojisini devre dışı bırakabilirsiniz. Tıpkı parmak izi okuma teknolojisi olan Touch ID’de olduğu gibi Face ID’de de bu özelliği devre dışı bırakma imkanı kullanıcılara sunulmuş durumda. Face ID teknolojisini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

iPhone X’in Güvenlik Yöntemi Face ID’yi Devre Dışı Bırakma Yöntemleri

Cihazınızda eğer ki Face ID kullanmak istemiyorsanız bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için birden fazla seçeceğiniz bulunmaktadır.

Adım 1. iPhone X’inizden Ayarlar seçeneğine dokunun.

Adım 2. Açılan ekrandan Face ID Ve Parola seçeneğine dokunun.

Adım 3. Face ID seçeceğini devre dışı bırakın.

Adım 4. Cihazınızın parolasını beş kez yanlış girin.

Adım 5. Cihazınızı yeniden başlatın.

iPhone X’inizi Açmak İçin Parola Girmeniz Gerektiğinde

Eğer ki iPhone X’inizi açarken parola girmek istiyor ya da Face ID ile cihazınızı açamayacak durumdaysanız aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

iPhone X’in Face ID Güvenlik Sistemini Devre Dışı Bırakma

iPhone X’in Face ID güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için yapılacak eylemler oldukça basittir. İşte izlemeniz gereken adımlar.

Adım 1. iPhone X’in Face ID güvenlik seçeceğini devre dışı bırakmak için Açma Kapama tuşuna arka arkaya beş defa basın.

Adım 2. Açılacak olan Kapatma – SOS ekranından İptal seçeneğine dokunun.

Adım 3. iPhone X’iniz şimdi açılmak için Face ID’yi devre dışı bırakacak ve şifrenizi isteyecek.

Son olarak Face ID teknolojisinde bazı önemli noktalar bulunmakta.

Önemli Not 1. iPhone X’inizle birlikte geçirdiğiniz 48 saatlik bir sürecin ardından Face ID kullanmazsanız cihazınız sizden parola isteyeceksiniz. iPhone X’inizi kullanmak için parolanızı girmeniz gerekecektir.

Önemli Not 2. iPhone X’inizi yeniden başlattıktan sonra Face ID teknolojisini kullanamazsınız. Tıpkı Touch ID teknolojisinde olduğu gibi cihazı şifrenizi girerek açabileceksiniz.

Önemli Not 3. iPhone X’inizle birlikte geçirdiğiniz her altı günün ardından sekiz saatlik bir süreç oluşturulur. Bu süreç içinde telefonunuzu Face ID ile birlikte açmak zorundasınız. Eğer ki telefonunuzu Face ID ile birlikte açmazsanız parolanızı girmek zorunda kalırsınız. Cihazınızı parola girerek açabilirsiniz.

Önemli Not 4 Cihazınız yüzümüzü algılamazsa ve bu 5 kez tekrarlanırsa cihazınız sizden parolanızı ister.

Apple’ın oldukça güvenlikli olan Face ID sistemi Touch ID sistemine göre kullanımı biraz daha zor. Apple her ne kadar tanıtımlarda Face ID teknolojisinin çok daha kolay bir kimlik tanıma yönemi olduğunu dile getirse de iş pratiğe döküldüğünde bu durum ortadan kalkıyor. Özellike Apple’ın yeni nesil ödeme sistemi olan Apple Pay’in kullanımında Face ID sistemi nedeneyse bir çile halini alıyor. Yine de kullanıcıların Face ID teknolojisine uyum sağlayıp sağlayamayacağını zaman gösterecek.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler