Web Analytics

iPhone’a virüs bulaşır mı?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Bu sorunun cevabı net olarak evet bulaşıyor fakat diğer rakiplerine göre daha az bulaşıyor çünkü apple kendi ekosistemini yaratıyor en basiti mp3 için bile rastgele yollardan indirme şansınız olmuyor haliyle virüs bulaşma ihtimali azalıyor.

iPhone’unuzda bulunan size özel resimlerin, şifrelerin, videoların kötü niyetli kişilerin eline geçmesini istemezsiniz. İş sadece bu kadarla kalsa yine iyi. Konum bilgilerinizden nerede olduğunuzu anlayabilirler. Maillerinizi ele geçirebilirler. Eğer kayıtlı ise banka bilgilerinizi, kredi kartı şifrelerinizi ele geçirebilirler. Kameranızı ele geçirebilirler ve sizi gizlice gözetleyebilirler. Mikrofon üzerinden de gizlice dinlenebilirsiniz.

Apple’ın kendine has ve küçük bir ekosistemi var. Kendisine ait iTunes ile yükleme yapabilir, AppStore’dan uygulama indirebilirsiniz. (Tabi jailbreak yapmadıysanız). Jailbreak yapıyorsanız, indireceğiniz tweak’lerin çok güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Daha önce Keyraider adı verilen bir uygulama 250bin iPhone sahibinin tüm bilgilerini çalmıştı. Uygulama özellikle Çin’deki iPhone kullanıcılarını hedef almıştı. Bu yüzden güvenlik sizin için ön plandaysa jailbreak’den uzak durmayı tercih edebilirsiniz.

Geçen yıl “Trident” ismi verilen ve iPhone’larda etkili olan bir saldırgan uygulama bulunmuştu. Önceki sene de birkaç metin yazısı ile iPhone’un kontrolünü ele geçiren bir spayware tespit edilmişti.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Konular

Geri
Üst