Web Analytics

Macbook ve iMac internet hızı arttırma yöntemleri

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Macbook ve iMac, Apple’ın bilgisayar deneyimi sunan cihazlarıdır. Bu iki cihazı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar olarak düşünebilirsiniz. Dolayısıyla ikisinin de yazılım altyapıları aynıdır. Dolayısıyla Apple’ın Macbook ve iMac cihazlarının internet hızı arttırma yöntemlerini tek bir başlık altında irdeliyoruz.

  • Bellek tüketimini görmek
MacOS için telefon veya tablet gibi cihazlardan daha farklı yöntemler izlenmesi gerektiğini bilmelisiniz. Yine de bu noktada gözünüzü korkutacak bir şey yok. Çünkü bu işlemler için de yapılması gerekenler oldukça basit önlemlerdir.

  • Etkinlik Monitörü kullanmak
Öncelikle cihazınızda hangi uygulamaların açık olduğunu tespit etmenizde fayda var. Burada sizin bilinçli bir şekilde açıp kullandığınız uygulamalar dışında cihazın alt kısmındaki Dock’ta sürekli açık duran ancak sizin bilmediğiniz bazı uygulamalar hem cihazınızın performansını hem de internet hızını etkileyebilir. Dolayısıyla Etkinlik Monitörünü kullanarak bilgisayarınızın hangi uygulamaları kullandığını tespit etmelisiniz. Etkinlik monitörüne uygulamalar klasöründe yer alan izlenceler menüsünden erişim sağlayabilirsiniz. Bu menüdeki etkinlik monitörüne girdiğinizde o anda bilgisayarınızda hangi uygulamaların bellek tüketimi yaptığını görebilir ve bu doğrultuda kullanmadığınız uygulamaları kapatabilirsiniz.

  • Yavaş internet durumunu simüle etmek için uygulama kullanmak
macOS kullanan Macbook veya iMac cihazınızın özellikle iOS’un varsayılan internet tarayıcısı olan Safari’de karşı karşıya gelmeniz bazı durumlarda mümkündür. Dolayısıyla böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız çözümünü cihazınıza kuracağınız Network Link Conditioner isimli programla sorunun çözümünü sağlamanız mümkündür. Aslında bu çözümümüz genellikle yazılım geliştiricileri ilgilendiren bir konudur.

Yukarıda belirttiğimiz Network Link Conditioner aracını Xcode’dan indirerek kullanabilirsiniz. Xcode’da sol üstte yer alan Xcode sekmesine tıklayın. Burada açılan menüde yer alan Open Developer Tool kısmından More Developer Tools’a tıklayın.

Bu kısımda klasik Macintosh güvenlik adımı karşınıza gelecektir. iCloud kullanıcı adı ve şifrenizi girerek bu adımı geçin ve ardından uygulamayı indirin.

Özellikle Xcode ile yazılım geliştiren bir developersanız bu uygulama sayesinde Xcode kullandığınız esnada karşınıza çıkan internet yavaşlama problemini minimum seviyeye indireceksiniz.

  • İnternet hızına etki eden işletim sistemi dışı faktörler
Her ne kadar yazımızda iOS ve MacOS işletim sistemlerine yönelik internet hızı arttırma işlemlerinden bahsediyor olsak da yine de işletim sisteminden bağımsız olarak internet hızını etkileyen faktörler vardır. Bu bölümde de kısaca bu faktörlerden bahsetmek istiyoruz.

Bunlara ulaşmaya çalışılan internet sitesinin hızı ile ilgili durumlar yol açmaktadır. Bu konu daha çok internet geliştiriyorsanız sizinle ilgilidir.

Bir internet sitesinin daha hızlı olmasını sağlamanın en bilinen yolu daha kaliteli sunucular üzerinden yayın yapmaktır. Bu yüzden için kullanacağınız pratik site kurma araçlarının hız noktasında size sunduklarını dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca bir internet sitesine yüklediğiniz medya dosyalarına da özellikle dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek isterim. Zira medya dosyaları büyük boyutları nedeniyle sitenin var olduğu sunucuları yorabilmektedirler. Bu yüzden bir medya dosyasını sitenizde yayınlayacağınız zaman bu dosyanın özel olarak sitenizde en kaliteli hali ancak en düşük boyutlu şekilde yer almasına dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Konular

Geri
Üst