Web Analytics

Yeni iPad Serisinin Ekranları Nasıl? Hangi Modeli Seçmeli?

  • Türkiye'nin en kaliteli mobil aygıt platformu, burada soruna cevap bulabilir, merak ettiğini sorabilirsin. Katılım ve kullanım tamamen ÜCRETSİZDİR.

Mehmet

Administratör
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
4,342
Konum
Yurt Dışı
Telefon
İPhone
GSM Operatörü
Turkcell
Apple’ın yeni iPad modelleri de WWDC etkinliğinde tanıtıldı. Apple’ın etkinliğinde tanıtılan yeni seri tabletlerle beraber marka uzun süredir devam ettirdiği tablet sessizliğini de bozmuş oldu. Hemen her yönü ile yenilenen iPad modellerinin ise birçok başarılı özellikle beraber geldiğini de gördük. Tabletlerin A10X Fusion işlemcileri, yeni bellek sistemleri bir yana dursun iki yeni modelin en çok konuşulan kısmı ekranları oldu. Öncelikle iki farklı modelin geliyor olması kullanıcıları bir seçim yapmaya da iten bir sebep olarak gösteriliyor. Her iki tablet modelinde de genel olarak aynı ekran teknolojileri kullanılıyor. Bu nedenle öncelikle ekran sisteminden bahsedelim.

Yeni iPad Modellerinin Ekranları​

Her iki modelde de kullanılan ekran teknolojilerinin aynı olmasıyla beraber hemen nasıl bir ekran sistemi kullanıldığına geçelim. İlk olarak ekran çözünürlük değerlerinden bahsetmek gerekiyor. 10.5 inç iPad modelinde 2224 X 1668 çözünürlük değeri sunuluyor ve bu çözünürlük değeri de 264 piksel yoğunluğu elde edilmesini sağlıyor. 12.9 inç iPad modeli içinse 2732 X 2048 çözünürlük değeri sunuluyor. Bu değerle beraber sunulan piksel yoğunluğu da yine 264 PPI değerinde. Kısa çıkarılma boyuta göre çözünürlük değeri de aynı oranda artırılmış ve piksel yoğunluğu sabit tutulmuş.

Bunun dışında bir diğer ekran teknolojisi ise ProMotion teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde de her iki tablet modelinde de 60 Hz olan yenileme hızı 120 Hz seviyesine çıkarılmış durumda. Apple Pencil akıllı kalemler içinde duraksız bir kullanım deneyimi sunulmasını sağlayacak olan yeni teknoloji sayesinde sadece 2 ms gecikme süresiyle akıllı kalem kullanım deneyimi de maksimuma çıkarılmış durumda. Ayrıca bu teknoloji de her iki tablet modelinin ana teknolojileri arasında.

Bir diğer sistem ise P3 renk sistemi. Geniş renk yelpazesi sunan ve kırmızı yeşil renklerin canlılığını arttırarak hem daha net görüntü hem de daha gerçekçi görüntü sunan P3 teknolojisinin görüntüye bir hayli gerçeklik kattığı da belirtiliyor. Tabi bunun yanında 600 nit parlaklık değerini de unutmamak gerekiyor.

Yağ ve parmak izi tutmayan ekran sistemiyle beraber her iki iPad modelinde de yansıtma oranı %1.8 olarak belirlendi. Haliyle aydınlık ortamlarda bile görüntü kalitesinde düşüş olmuyor. Tüm bunlarla beraber her iki modelinde genel olarak ekran teknolojisinin aynı olduğunu görüyoruz. Ekran özellikleriyle değerlendirirseniz daha geniş ekran için 12.9 inç iPad tercihi yapılabilir. Bunun dışında 10.5 inç modelinde genel kullanım için oldukça başarılı olduğunu da ekleyelim.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Geri
Üst